FootSam
FOOTBALL DATA

G. Festa

Uppdrag avslutade

Italy · 57 år

101 matcher, 6 klubbar, 2 länder mellan 2015 och 2022.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

101matcher
24–31–46V–O–F
1.02poäng/match
24 %vinstprocent
103poäng
86–135mål
-49målskillnad
33hållna nollor
243146
Bäst iLarisa1.07 p/m57 matcher
Svagast iLamia0.88 p/m24 matcher
Bästa säsong20181.18 p/m34 matcher
Flest matcherLarisa57 matcher

92 av 101 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20122026
Lumezzane2012–2013
Como2015–2016
Larisa2018–2019
Larisa2021
Apollon Smirnis2021–2022
Lamia2022

Poäng per match, period för period

Larisa 2018–20191.1834
Lamia 20220.9521
Larisa 20210.8621
Apollon Smirnis 2021–20220.7010
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Lumezzane2012–2013inga matcher i vår databas
CagliariItaly20154301859
ComoItaly2015–2016inga matcher i vår databas
LarisaGreece2018–2019341010143944401.18
LarisaGreece20212146111528180.86
Apollon SmirnisGreece2021–20221014551370.70
Apollon SmirnisGreece2022inga matcher i vår databas
LamiaGreece2022214891121200.95

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.07 p/mLarisapå 57 matcher
Bästa målskillnad-0.32 per matchLarisa57–75 på 57 matcher
Flest matcher57Larisa15–16–26
Flest vinster15Larisapå 57 matcher
Flest poäng61Larisapå 57 matcher
Längsta sejour34 matcherLarisa2018–2019

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232014 · Cagliari · 2.25 p/m på 4 matcher142018 · Larisa · 1.18 p/m på 34 matcher182020 · Larisa · 0.91 p/m på 23 matcher202021 · Apollon Smirnis · 0.81 p/m på 26 matcher212022 · Lamia · 0.86 p/m på 14 matcher22

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123LarisaApollon SmirnisLamiasnitt 1.02match 1101
Starkaste sträckan1.29 p/m+0.27 mot karriärsnittetMatch 138 · 2015-04-262019-05-05CagliariLarisa13 vinster av 38 · 4749
Svagaste sträckan0.79 p/m0.23 mot karriärsnittetMatch 3875 · 2019-05-052022-02-16LarisaApollon Smirnis6 vinster av 38 · 2353

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 0.96.

4-2-3-127 31.8 %0.96 p/m
3-5-213 15.3 %0.77 p/m
4-1-4-19 10.6 %
4-3-39 10.6 %
4-4-29 10.6 %
5-3-25 5.9 %
3-4-34 4.7 %
3-4-1-23 3.5 %
4-4-1-12 2.4 %
4-5-12 2.4 %
3-5-1-11 1.2 %
5-4-11 1.2 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Larisa
4-2-3-13-5-2
50
Lamia
4-2-3-1
21
Apollon Smirnis
4-2-3-14-3-3
14

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 85 matcher mellan 2018 och 2022. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Larisa2018-09-022019-05-05

UnderHan1.18 34
EfterM. Grigoriou1.05 42−0.13

Apollon Smirnis2022-02-062022-02-23

UnderHan0.80 5
EfterB. Tennes1.00 9+0.20

Lamia2022-04-022022-11-13

FöreM. Grigoriou1.19 57
UnderHan0.88 24−0.31
EfterSavvas Pantelidis0.93 15+0.05

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.19 p/mmellan hans bästa och sämsta klubb

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.73snitt 1.011.22
HögstLarisa1.07 p/m på 57
LägstLamia0.88 p/m på 24
Spann0.19 p/mmellan högsta och lägsta

Med två klubbar är spridningen bara halva avståndet mellan dem, och vi ger därför inget omdöme om hur jämn karriären varit. Spannet ovan är det som går att säga.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

09

Vad kännetecknar honom?

G. Festa
  • Tunga uppdrag1.02 poäng per match — bland den fjärdedel som tagit minst

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

10

Vilka matcher har han lett?

11

Hur står han sig mot andra?

Jämför G. Festa med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Vad har han vunnit, och när?Källan har inga titlar eller andraplatser noterade på honom.