FootSam
FOOTBALL DATA

Freyr Alexandersson

Aktiv

Iceland · 43 år · Rosenborg

240 matcher, 7 klubbar, 3 länder mellan 2013 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

240matcher
94–49–97V–O–F
1.38poäng/match
39 %vinstprocent
331poäng
365–355mål
+10målskillnad
57hållna nollor
944997
Bäst iBrann1.62 p/m66 matcher
Svagast iLyngby1.05 p/m58 matcher
Bästa säsong20261.71 p/m24 matcher
Flest matcherIceland70 matcher

169 av 240 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20092026
Valur2009–2010
Iceland2013–2018
Leiknir R.2015–2016
Lyngby2021–2024
Brann2025
Brann2025–2026
Rosenborg2026–nu

Poäng per match, period för period

Brann 20252.0016
Brann 2025–20261.5050
Iceland 2013–20181.3970
Kortrijk 20241.3435
Lyngby 2021–20241.0558
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Valur2009–2010inga matcher i vår databas
Iceland2013–201870271627104100971.39
Leiknir R.2015–2016inga matcher i vår databas
LyngbyDenmark2021–2024581516277591611.05
KortrijkBelgium202435145163655471.34
BrannNorway20251610243222322.00
BrannNorway2025–202650229198973751.50
RosenborgNorway2026–nu860227818

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.62 p/mBrannpå 66 matcher
Bästa målskillnad+0.39 per matchBrann121–95 på 66 matcher
Flest matcher70Iceland27–16–27
Flest vinster32Brannpå 66 matcher
Flest poäng107Brannpå 66 matcher
Längsta sejour70 matcherIceland2013–2018

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232013 · Iceland · 1.50 p/m på 6 matcher132014 · Iceland · 1.44 p/m på 9 matcher2015 · Iceland · 1.45 p/m på 11 matcher2016 · Iceland · 1.59 p/m på 17 matcher2017 · Iceland · 1.83 p/m på 12 matcher2018 · Iceland · 0.67 p/m på 15 matcher2021 · Lyngby · 2.00 p/m på 3 matcher2022 · Lyngby · 0.85 p/m på 33 matcher2023 · Lyngby · 1.35 p/m på 40 matcher2024 · Kortrijk · 1.05 p/m på 20 matcher2025 · Brann · 1.65 p/m på 49 matcher2026 · Brann · 1.71 p/m på 24 matcher2027 · Rosenborg · 3.00 p/m på 1 matcher27

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123LyngbyKortrijkBrannRosenborgsnitt 1.38match 1240
Starkaste sträckan2.03 p/m+0.65 mot karriärsnittetMatch 167204 · 2025-03-292025-10-26Brann24 vinster av 38 · 7848
Svagaste sträckan0.66 p/m0.72 mot karriärsnittetMatch 5390 · 2017-10-092022-11-06IcelandLyngby5 vinster av 38 · 5376

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-3-3 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 1.61.

4-3-351 29.1 %1.61 p/m
3-5-245 25.7 %1.22 p/m
4-4-232 18.3 %1.19 p/m
5-3-212 6.9 %1.58 p/m
3-4-1-27 4 %
4-1-3-26 3.4 %
4-4-1-16 3.4 %
3-4-34 2.3 %
4-1-4-14 2.3 %
4-2-3-13 1.7 %
4-3-1-22 1.1 %
5-4-12 1.1 %
3-1-4-21 0.6 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Brann
4-3-3
58
Lyngby
3-5-25-3-2
49
Kortrijk
3-5-2
36
Iceland
4-4-24-4-1-1
25

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 175 matcher mellan 2016 och 2026. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Kortrijk2024-01-202024-12-14

FöreJ. Akpala0.22 9
UnderHan1.26 38+1.04
EfterY. Vanderhaeghe0.25 8−1.01

Brann2025-03-292026-05-29

FöreEirik Horneland1.90 105
UnderHan1.62 66−0.28
EfterEirik Horneland2.00 12+0.38

Rosenborg2026-07-122026-08-30

FöreAlfred Johansson1.60 87
UnderHan2.25 8+0.65

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

4titlar och 2 andraplatser sedan 2009
09
11
13
15
17
19
21

Ett steg per år från 2009 till 2021, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • 1. DivisionDenmark2021/2022Tvåa
  • Reykjavik CupIceland2016Vinnare
  • Reykjavik CupIceland2015Tvåa
  • Women's CupIceland2010Vinnare
  • Super Cup WomenIceland2010Vinnare
  • Besta deild WomenIceland2009Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.57 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.90snitt 1.351.77
HögstBrann1.62 p/m på 66
LägstLyngby1.05 p/m på 58
Spann0.57 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 4 klubbar är 0.21 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Freyr Alexandersson
  • Rutinerad240 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Internationell3 länder — snittet är knappt två

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Freyr Alexandersson med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare