FootSam
FOOTBALL DATA

Frank Schmidt

Aktiv

Germany · 52 år · 1. FC Heidenheim

457 matcher, 1 klubb mellan 2011 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

457matcher
173–116–168V–O–F
1.39poäng/match
38 %vinstprocent
635poäng
670–658mål
+12målskillnad
121hållna nollor
173116168
Bäst i1. FC Heidenheim1.39 p/m457 matcher
Bästa säsong20221.94 p/m36 matcher
Flest matcher1. FC Heidenheim457 matcher

379 av 457 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20072026
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
1. FC HeidenheimGermany2007–nu4571731161686706586351.39

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.39 p/m1. FC Heidenheimpå 457 matcher
Bästa målskillnad+0.03 per match1. FC Heidenheim670–658 på 457 matcher
Flest matcher4571. FC Heidenheim173–116–168
Flest vinster1731. FC Heidenheimpå 457 matcher
Flest poäng6351. FC Heidenheimpå 457 matcher
Längsta sejour457 matcher1. FC Heidenheim2007–nu

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01231126

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123snitt 1.39match 1457
Starkaste sträckan2.00 p/m+0.61 mot karriärsnittetMatch 296333 · 2022-05-072023-05-281. FC Heidenheim22 vinster av 38 · 7338
Svagaste sträckan0.76 p/m0.63 mot karriärsnittetMatch 409446 · 2025-04-052026-03-211. FC Heidenheim7 vinster av 38 · 4177

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-2-2-2 2.00 mot 1.39.

4-2-3-197 25.7 %1.39 p/m
4-4-272 19.1 %1.61 p/m
4-1-4-151 13.5 %1.39 p/m
4-3-1-235 9.3 %1.43 p/m
4-3-323 6.1 %1.48 p/m
3-4-2-118 4.8 %0.72 p/m
4-2-2-211 2.9 %2.00 p/m
4-1-3-210 2.7 %1.10 p/m
4-3-2-110 2.7 %0.90 p/m
4-4-1-110 2.7 %1.40 p/m
3-1-4-29 2.4 %
4-5-19 2.4 %
3-4-36 1.6 %
3-4-1-25 1.3 %
3-5-24 1.1 %
5-3-24 1.1 %
5-4-13 0.8 %

Startformationen som källan skrev den, för 377 matcher mellan 2016 och 2026. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Vad har han vunnit, och när?

3titlar och 0 andraplatser sedan 2007
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22

Ett steg per år från 2013 till 2022, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • 2. BundesligaGermany2022/2023Vinnare
  • 3. LigaGermany2013/2014Vinnare
  • Reg. Cup WürttembergGermany2013/2014Vinnare
08

Vad kännetecknar honom?

Frank Schmidt
  • Rutinerad457 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Klubbyggare457 matcher per klubb i 1 klubb

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

09

Vilka matcher har han lett?

10

Hur står han sig mot andra?

Jämför Frank Schmidt med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Klubbens resultat före, under och efter uppdragetVi känner varken företrädaren eller efterträdaren till något av hans uppdrag — antingen ligger de före vår matchdata, eller så spelade klubben matcher däremellan som vi inte vet vem som ledde.
  • Hur jämn är han mellan klubbarna?Kräver två klubbar med minst 20 matcher var. Han har en.