FootSam
FOOTBALL DATA

Franck Armel Gérard Haise

Aktiv

France · 55 år · Rennes

258 matcher, 6 klubbar mellan 2016 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

258matcher
115–68–75V–O–F
1.60poäng/match
45 %vinstprocent
413poäng
409–334mål
+75målskillnad
68hållna nollor
1156875
Bäst iRennes1.85 p/m27 matcher
Svagast iNice1.30 p/m60 matcher
Bästa säsong20222.17 p/m42 matcher
Flest matcherLens168 matcher

257 av 258 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20132026
Lorient II2013–2015
Lens II2017–2020
Lens2020–2024
Nicefrån 2024
Rennes2025–nu

Poäng per match, period för period

Rennes 2025–nu1.8527
Lens 2020–20241.69168
Nice från 20241.3060
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Lorient II2013–2015inga matcher i vår databas
LorientFrance20162011451
Lens II2017–2020inga matcher i vår databas
LensFrance2020–20241687947422611992841.69
NiceFrancefrån 2024602115249389781.30
RennesFrance2025–nu2715575039501.85

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.85 p/mRennespå 27 matcher
Bästa målskillnad+0.41 per matchRennes50–39 på 27 matcher
Flest matcher168Lens79–47–42
Flest vinster79Lenspå 168 matcher
Flest poäng284Lenspå 168 matcher
Längsta sejour168 matcherLens2020–2024

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232016 · Lorient · 0.33 p/m på 3 matcher162019 · Lens · 3.00 p/m på 2 matcher192020 · Lens · 1.50 p/m på 40 matcher202021 · Lens · 1.61 p/m på 41 matcher212022 · Lens · 2.17 p/m på 42 matcher222023 · Lens · 1.42 p/m på 43 matcher232024 · Nice · 1.49 p/m på 45 matcher242025 · Rennes · 1.43 p/m på 40 matcher252026 · Rennes · 2.00 p/m på 2 matcher26

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123LensNiceRennesNiceRennessnitt 1.60match 1258
Starkaste sträckan2.13 p/m+0.53 mot karriärsnittetMatch 89126 · 2022-08-202023-05-21Lens24 vinster av 38 · 6630
Svagaste sträckan1.21 p/m0.39 mot karriärsnittetMatch 206243 · 2025-03-012026-02-07NiceRennesNiceRennes13 vinster av 38 · 5462

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

3-4-2-1 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 1.70.

3-4-2-191 35.5 %1.70 p/m
3-4-1-265 25.4 %1.55 p/m
3-4-331 12.1 %1.55 p/m
3-5-220 7.8 %1.40 p/m
4-3-39 3.5 %
4-2-3-18 3.1 %
4-4-28 3.1 %
5-3-27 2.7 %
3-1-4-26 2.3 %
4-1-4-14 1.6 %
3-5-1-13 1.2 %
4-3-1-22 0.8 %
5-4-12 0.8 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Lens
3-4-2-13-4-1-2
168
Nice
3-4-2-13-4-3
58
Rennes
3-5-24-3-34-4-2
27

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 256 matcher mellan 2016 och 2026. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Lens2020-03-022024-05-19

FöreP. Montanier1.72 74
UnderHan1.69 168−0.03
EfterWilliam Still1.51 37−0.18

Nice2024-08-182025-05-17

FöreFrancesco Farioli1.63 38
UnderHan1.49 45−0.14
EfterClaude Puel0.86 7−0.63

Rennes2025-08-152025-09-20

FöreHabib Beye1.60 15
UnderHan1.60 5
EfterHabib Beye1.73 11+0.13

Nice2025-09-242025-11-21

FöreClaude Puel0.86 7
UnderHan0.92 12+0.06

Rennes2025-12-212026-01-31

FöreHabib Beye1.73 11
UnderHan1.67 6−0.06

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

0titlar och 2 andraplatser sedan 2013
19
20
21
22

Ett steg per år från 2019 till 2022, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Ligue 1France2022/2023Tvåa
  • Ligue 2France2019/2020Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.55 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.15snitt 1.622.00
HögstRennes1.85 p/m på 27
LägstNice1.30 p/m på 60
Spann0.55 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 3 klubbar är 0.18 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Franck Armel Gérard Haise
  • Rutinerad258 matcher — bland de tio procent som lett flest

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Franck Armel Gérard Haise med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare