FootSam
FOOTBALL DATA

F. Kramer

Uppdrag avslutade

Germany · 54 år

135 matcher, 8 klubbar mellan 2012 och 2022.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

135matcher
40–41–54V–O–F
1.19poäng/match
30 %vinstprocent
161poäng
167–190mål
-23målskillnad
40hållna nollor
404154
Bäst iSpVgg Greuther Fürth1.48 p/m63 matcher
Svagast iArminia Bielefeld1.05 p/m44 matcher
Bästa säsong20131.75 p/m36 matcher
Flest matcherSpVgg Greuther Fürth63 matcher

63 av 135 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

Poäng per match, period för period

SpVgg Greuther Fürth 2013–20151.4863
Arminia Bielefeld 2021–20221.1041
Fortuna Düsseldorf 20150.8715
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Hoffenheim II2011–2013inga matcher i vår databas
1899 HoffenheimGermany2012inga matcher i vår databas
SpVgg Greuther FürthGermany2013–20156325182010076931.48
Fortuna DüsseldorfGermany2015153481220130.87
Germany U192016–2017inga matcher i vår databas
Salzburg U192019–2020inga matcher i vår databas
Arminia BielefeldGermany2021–2022411015163855451.10
FC Schalke 04Germany2022823313149

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.48 p/mSpVgg Greuther Fürthpå 63 matcher
Bästa målskillnad+0.38 per matchSpVgg Greuther Fürth100–76 på 63 matcher
Flest matcher63SpVgg Greuther Fürth25–18–20
Flest vinster25SpVgg Greuther Fürthpå 63 matcher
Flest poäng93SpVgg Greuther Fürthpå 63 matcher
Längsta sejour63 matcherSpVgg Greuther Fürth2013–2015

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232012 · SpVgg Greuther Fürth · 0.57 p/m på 7 matcher122013 · SpVgg Greuther Fürth · 1.75 p/m på 36 matcher132014 · SpVgg Greuther Fürth · 1.24 p/m på 21 matcher142015 · Fortuna Düsseldorf · 0.87 p/m på 15 matcher152020 · Arminia Bielefeld · 1.42 p/m på 12 matcher202021 · Arminia Bielefeld · 0.91 p/m på 32 matcher212022 · FC Schalke 04 · 0.75 p/m på 12 matcher22

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123SpVgg Greuther FürthFortuna DüsseldorfArminia BielefeldFC Schalke 04snitt 1.19match 1135
Starkaste sträckan1.76 p/m+0.57 mot karriärsnittetMatch 845 · 2013-07-212014-08-11SpVgg Greuther Fürth19 vinster av 38 · 7241
Svagaste sträckan0.82 p/m0.37 mot karriärsnittetMatch 98135 · 2021-09-252022-10-18Arminia BielefeldFC Schalke 047 vinster av 38 · 3873

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-3-3 1.10 mot 1.05.

4-2-3-121 37.5 %1.05 p/m
4-3-310 17.9 %1.10 p/m
4-4-28 14.3 %
4-3-1-27 12.5 %
3-4-1-23 5.4 %
4-1-4-13 5.4 %
4-2-2-22 3.6 %
3-1-4-21 1.8 %
4-5-11 1.8 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Arminia Bielefeld
4-2-3-14-3-3
44
FC Schalke 04
4-2-3-14-4-2
12

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 56 matcher mellan 2020 och 2022. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Fortuna Düsseldorf2015-07-262015-10-30

FöreT. Aksoy0.87 15
UnderHan0.87 15

Arminia Bielefeld2021-03-072022-04-17

FöreU. Neuhaus1.60 77
UnderHan1.05 44−0.55

FC Schalke 042022-07-312022-10-18

FöreM. Büskens2.67 9
UnderHan0.75 12−1.92
EfterM. Kreutzer1.03 34+0.28

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.43 p/mmellan hans bästa och sämsta klubb

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.90snitt 1.301.63
HögstSpVgg Greuther Fürth1.48 p/m på 63
LägstArminia Bielefeld1.05 p/m på 44
Spann0.43 p/mmellan högsta och lägsta

Med två klubbar är spridningen bara halva avståndet mellan dem, och vi ger därför inget omdöme om hur jämn karriären varit. Spannet ovan är det som går att säga.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

09

Vad kännetecknar honom?

F. Kramer
  • Tunga uppdrag1.19 poäng per match — bland den fjärdedel som tagit minst
  • Resande tränare5 klubbar, 27 matcher i snitt på varje

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

10

Vilka matcher har han lett?

11

Hur står han sig mot andra?

Jämför F. Kramer med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Vad har han vunnit, och när?Källan har inga titlar eller andraplatser noterade på honom.