FootSam
FOOTBALL DATA

F. Dury

Uppdrag avslutade

Belgium · 68 år

416 matcher, 3 klubbar mellan 2010 och 2021.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

416matcher
157–99–160V–O–F
1.37poäng/match
38 %vinstprocent
570poäng
644–686mål
-42målskillnad
87hållna nollor
15799160
Bäst iGent1.69 p/m36 matcher
Svagast iZulte Waregem1.34 p/m380 matcher
Bästa säsong20121.95 p/m40 matcher
Flest matcherZulte Waregem380 matcher

175 av 416 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20012026
Zulte Waregem2001–2010
Gent2010–2011
Zulte Waregem2011–2021

Poäng per match, period för period

Gent 2010–20111.6936
Zulte Waregem 2011–20211.35377
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Zulte WaregemBelgium2001–2010inga matcher i vår databas
GentBelgium2010–201136171096351611.69
Belgium U212011inga matcher i vår databas
Zulte WaregemBelgium2011–2021377140891485796275091.35

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.69 p/mGentpå 36 matcher
Bästa målskillnad+0.33 per matchGent63–51 på 36 matcher
Flest matcher380Zulte Waregem140–89–151
Flest vinster140Zulte Waregempå 380 matcher
Flest poäng509Zulte Waregempå 380 matcher
Längsta sejour377 matcherZulte Waregem2011–2021

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

0123101112131415161718192021

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Zulte Waregemsnitt 1.37match 1416
Starkaste sträckan1.97 p/m+0.60 mot karriärsnittetMatch 5491 · 2012-04-142013-04-18Zulte Waregem22 vinster av 38 · 6443
Svagaste sträckan0.87 p/m0.50 mot karriärsnittetMatch 250287 · 2017-03-312017-12-26Zulte Waregem9 vinster av 38 · 5276

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-3-3 1.43 mot 1.23.

4-2-3-147 33.1 %1.23 p/m
4-3-330 21.1 %1.43 p/m
4-4-218 12.7 %0.94 p/m
3-5-214 9.9 %1.21 p/m
4-5-18 5.6 %
3-4-1-26 4.2 %
5-4-15 3.5 %
5-3-24 2.8 %
3-4-32 1.4 %
3-5-1-12 1.4 %
4-1-4-12 1.4 %
5-2-32 1.4 %
3-4-2-11 0.7 %
4-4-1-11 0.7 %

Startformationen som källan skrev den, för 142 matcher mellan 2016 och 2021. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Gent2010-07-312011-05-07

UnderHan1.69 36
EfterT. Sollied1.75 51+0.06

Zulte Waregem2011-12-032021-12-15

FöreDarije Kalezić0.87 15
UnderHan1.34 380+0.47
EfterT. Simons1.00 15−0.34

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

3titlar och 5 andraplatser sedan 2001
04
06
08
10
12
14
16
17

Ett steg per år från 2004 till 2017, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Super CupBelgium2017/2018Tvåa
  • CupBelgium2016/2017Vinnare
  • CupBelgium2013/2014Tvåa
  • First Division ABelgium2012/2013Tvåa
  • Super CupBelgium2010/2011Tvåa
  • Super CupBelgium2006/2007Tvåa
  • CupBelgium2005/2006Vinnare
  • Challenger Pro LeagueBelgium2004/2005Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.35 p/mmellan hans bästa och sämsta klubb

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.19snitt 1.371.84
HögstGent1.69 p/m på 36
LägstZulte Waregem1.34 p/m på 380
Spann0.35 p/mmellan högsta och lägsta

Med två klubbar är spridningen bara halva avståndet mellan dem, och vi ger därför inget omdöme om hur jämn karriären varit. Spannet ovan är det som går att säga.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

F. Dury
  • Rutinerad416 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Klubbyggare208 matcher per klubb i 2 klubbar

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför F. Dury med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare