FootSam
FOOTBALL DATA

Éric Serge Roy

Aktiv

France · 58 år · Stade Brestois 29

197 matcher, 2 klubbar mellan 2010 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

197matcher
75–53–69V–O–F
1.41poäng/match
38 %vinstprocent
278poäng
252–269mål
-17målskillnad
62hållna nollor
755369
Bäst iStade Brestois 291.48 p/m145 matcher
Svagast iNice1.21 p/m52 matcher
Bästa säsong20231.81 p/m37 matcher
Flest matcherStade Brestois 29145 matcher

143 av 197 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20102026
Nice2010–2011

Poäng per match, period för period

Stade Brestois 29 2023–nu1.48145
Nice 2010–20111.2152
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
NiceFrance2010–2011521518194962631.21
Stade Brestois 29France2023–nu1456035502032072151.48

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.48 p/mStade Brestois 29på 145 matcher
Bästa målskillnad-0.03 per matchStade Brestois 29203–207 på 145 matcher
Flest matcher145Stade Brestois 2960–35–50
Flest vinster60Stade Brestois 29på 145 matcher
Flest poäng215Stade Brestois 29på 145 matcher
Längsta sejour145 matcherStade Brestois 292023–nu

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232010 · Nice · 1.21 p/m på 38 matcher102011 · Nice · 1.21 p/m på 14 matcher112022 · Stade Brestois 29 · 1.48 p/m på 23 matcher222023 · Stade Brestois 29 · 1.81 p/m på 37 matcher232024 · Stade Brestois 29 · 1.50 p/m på 48 matcher242025 · Stade Brestois 29 · 1.14 p/m på 35 matcher252026 · Stade Brestois 29 · 1.00 p/m på 2 matcher26

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Stade Brestois 29snitt 1.41match 1197
Starkaste sträckan1.92 p/m+0.51 mot karriärsnittetMatch 65102 · 2023-03-192024-03-03Stade Brestois 2921 vinster av 38 · 5532
Svagaste sträckan1.11 p/m0.30 mot karriärsnittetMatch 340 · 2010-08-212011-08-14Nice10 vinster av 38 · 3251

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-3-1-2 1.50 mot 1.48.

4-2-3-160 41.7 %1.48 p/m
4-3-345 31.3 %1.44 p/m
4-1-4-119 13.2 %1.32 p/m
4-3-1-210 6.9 %1.50 p/m
4-4-1-13 2.1 %
4-1-3-22 1.4 %
4-2-2-22 1.4 %
3-4-31 0.7 %
4-3-2-11 0.7 %
4-4-21 0.7 %

Startformationen som källan skrev den, för 144 matcher mellan 2022 och 2026. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Stade Brestois 292023-01-072026-08-29

FöreB. Grougi1.00 7
UnderHan1.48 145+0.48

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.27 p/mmellan hans bästa och sämsta klubb

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.06snitt 1.411.63
HögstStade Brestois 291.48 p/m på 145
LägstNice1.21 p/m på 52
Spann0.27 p/mmellan högsta och lägsta

Med två klubbar är spridningen bara halva avståndet mellan dem, och vi ger därför inget omdöme om hur jämn karriären varit. Spannet ovan är det som går att säga.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

09

Vad kännetecknar honom?

Éric Serge Roy
  • Klubbyggare99 matcher per klubb i 2 klubbar

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

10

Vilka matcher har han lett?

11

Hur står han sig mot andra?

Jämför Éric Serge Roy med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Vad har han vunnit, och när?Källan har inga titlar eller andraplatser noterade på honom.