FootSam
FOOTBALL DATA

E. Moe

Uppdrag avslutade

Norway · 56 år

278 matcher, 1 klubb mellan 2015 och 2024.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

278matcher
170–44–64V–O–F
1.99poäng/match
61 %vinstprocent
554poäng
624–326mål
+298målskillnad
95hållna nollor
1704464
Bäst iMolde1.99 p/m278 matcher
Bästa säsong20222.34 p/m47 matcher
Flest matcherMolde278 matcher

265 av 278 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20152026
Molde2015
Molde2018–2025
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
MoldeNorway20153201646
MoldeNorway2018–202527516844636183225481.99

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.99 p/mMoldepå 278 matcher
Bästa målskillnad+1.07 per matchMolde624–326 på 278 matcher
Flest matcher278Molde170–44–64
Flest vinster170Moldepå 278 matcher
Flest poäng554Moldepå 278 matcher
Längsta sejour275 matcherMolde2018–2025

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

012315192021222324

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123snitt 1.99match 1278
Starkaste sträckan2.47 p/m+0.48 mot karriärsnittetMatch 122159 · 2021-11-072022-09-03Molde30 vinster av 38 · 9437
Svagaste sträckan1.61 p/m0.38 mot karriärsnittetMatch 239276 · 2024-05-052024-12-07Molde18 vinster av 38 · 7447

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-4-2 2.36 mot 2.00.

4-2-3-198 39.7 %2.00 p/m
3-5-278 31.6 %1.92 p/m
5-3-224 9.7 %2.00 p/m
3-1-4-217 6.9 %1.41 p/m
4-4-211 4.5 %2.36 p/m
4-3-38 3.2 %
5-4-15 2 %
3-4-33 1.2 %
3-4-1-21 0.4 %
3-4-2-11 0.4 %
4-5-11 0.4 %

Startformationen som källan skrev den, för 247 matcher mellan 2019 och 2024. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Molde2019-03-312024-12-19

FöreO. Solskjær1.77 104
UnderHan1.99 275+0.22
EfterPer-Mathias Høgmo1.33 30−0.66

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

4titlar och 3 andraplatser sedan 2015
19
20
21
22
23
24

Ett steg per år från 2019 till 2024, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • NM CupenNorway2024Tvåa
  • NM CupenNorway2023Vinnare
  • EliteserienNorway2022Vinnare
  • NM CupenNorway2021/2022Vinnare
  • EliteserienNorway2021Tvåa
  • EliteserienNorway2020Tvåa
  • EliteserienNorway2019Vinnare
09

Vad kännetecknar honom?

E. Moe
  • Resultatstark1.99 poäng per match — bland de tio procent högsta
  • Rutinerad278 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Klubbyggare278 matcher per klubb i 1 klubb

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

10

Vilka matcher har han lett?

11

Hur står han sig mot andra?

Jämför E. Moe med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Hur jämn är han mellan klubbarna?Kräver två klubbar med minst 20 matcher var. Han har en.