FootSam
FOOTBALL DATA

Dietmar KuhbauerAktiv

Austria · 55 år · Wolfsberger AC

456 matcher, 5 klubbar mellan 2011 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

456matcher
214–92–150V–O–F
1.61poäng/match
47 %vinstprocent
734poäng
789–628mål
+161målskillnad
120hållna nollor
21492150
Bäst iLASK1.92 p/m83 matcher
Svagast iAdmira Wacker1.29 p/m77 matcher
Bästa säsong20252.00 p/m40 matcher
Flest matcherRapid Vienna141 matcher

285 av 456 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20102026
Admira Wacker2010–2013
Wolfsberger AC2013–2015
Rapid Vienna2018–2021
LASK2022–2023

Poäng per match, period för period

SKN ST. Polten 20181.8919
Wolfsberger AC 2024–nu1.8443
LASK 2022–20231.7840
Rapid Vienna 2018–20211.68139
Wolfsberger AC 2013–20151.3893
Admira Wacker 2010–20131.2977
Poäng per match, period för period
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Admira WackerAustria2010–201377271832117126991.29
Wolfsberger ACAustria2013–2015933814411201371281.38
SKN ST. PoltenAustria20181911353717361.89
Rapid ViennaAustria2018–20211396926442641942331.68
LASKAustria2022–202340191477847711.78
Wolfsberger ACAustria2024–nu432310108246791.84

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.92 p/mLASKpå 83 matcher
Bästa målskillnad+0.80 per matchLASK167–101 på 83 matcher
Flest matcher141Rapid Vienna69–26–46
Flest vinster69Rapid Viennapå 141 matcher
Flest poäng233Rapid Viennapå 141 matcher
Längsta sejour139 matcherRapid Vienna2018–2021

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232011 · Admira Wacker · 1.56 p/m på 39 matcher112012 · Admira Wacker · 1.00 p/m på 38 matcher2013 · Wolfsberger AC · 1.41 p/m på 32 matcher2014 · Wolfsberger AC · 1.56 p/m på 41 matcher2015 · Wolfsberger AC · 0.95 p/m på 20 matcher2017 · SKN ST. Polten · 1.25 p/m på 8 matcher2018 · Rapid Vienna · 1.73 p/m på 48 matcher2019 · Rapid Vienna · 1.79 p/m på 34 matcher2020 · Rapid Vienna · 1.74 p/m på 43 matcher2021 · Rapid Vienna · 1.45 p/m på 31 matcher2022 · LASK · 1.78 p/m på 37 matcher2024 · Wolfsberger AC · 1.82 p/m på 38 matcher2025 · LASK · 2.00 p/m på 40 matcher2026 · LASK · 2.57 p/m på 7 matcher26

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Wolfsberger ACSKN ST. PoltenRapid ViennaLASKWolfsberger ACLASKWolfsberger ACLASKWolfsberger ACLASKWolfsberger ACLASKWolfsberger ACLASKWolfsberger ACLASKsnitt 1.61match 1456
Starkaste sträckan2.24 p/m+0.63 mot karriärsnittetMatch 415452 · 2025-08-172026-08-14LASKWolfsberger ACLASKWolfsberger ACLASKWolfsberger ACLASK26 vinster av 38 · 7945
Svagaste sträckan0.92 p/m0.69 mot karriärsnittetMatch 3976 · 2012-05-172013-05-22Admira Wacker9 vinster av 38 · 4972

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 3-4-1-2 2.08 mot 1.64.

4-2-3-1132 51.8 %1.64 p/m
3-4-1-253 20.8 %2.08 p/m
4-4-214 5.5 %1.71 p/m
3-4-311 4.3 %0.91 p/m
3-5-211 4.3 %1.36 p/m
5-3-28 3.1 %
3-4-2-17 2.7 %
3-1-4-25 2 %
5-4-15 2 %
4-3-1-23 1.2 %
4-4-1-13 1.2 %
4-1-4-12 0.8 %
4-3-31 0.4 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Rapid Vienna
4-2-3-1
129
LASK
4-2-3-13-4-1-2
73
Wolfsberger AC
3-4-1-24-2-3-1
36
SKN ST. Polten
4-4-23-4-1-25-4-1
17

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 255 matcher mellan 2017 och 2026. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Wolfsberger AC2013-09-142015-10-31

UnderHan1.38 93
EfterH. Pfeifenberger1.15 89−0.23

LASK2022-05-072023-06-03

UnderHan1.73 41
EfterT. Sageder1.43 37−0.30

Wolfsberger AC2024-07-262025-05-24

FöreManfred Schmid1.53 49
UnderHan1.82 38+0.29

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

2titlar och 3 andraplatser sedan 2010
10
12
14
16
18
20
22
24

Ett steg per år från 2010 till 2024, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • CupAustria2024/2025Vinnare
  • BundesligaAustria2020/2021Tvåa
  • BundesligaAustria2019/2020Tvåa
  • CupAustria2018/2019Tvåa
  • 2. LigaAustria2010/2011Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.63 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.14snitt 1.602.07
HögstLASK1.92 p/m på 83
LägstAdmira Wacker1.29 p/m på 77
Spann0.63 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 4 klubbar är 0.20 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Dietmar Kuhbauer
  • Rutinerad456 matcher — bland de tio procent som lett flest

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Dietmar Kuhbauer med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare