FootSam
FOOTBALL DATA

Dick SchreuderAktiv

Netherlands · 55 år · NEC Nijmegen

106 matcher, 5 klubbar, 3 länder mellan 2016 och 2026.

01

Hur har han presterat?

42 %
Matcher som slutat med seger45 av 106 matcher
21 %
Matcher med hållen nolla22 av 106 matcher
Målbilden
1.64gjorda per match
1.48insläppta per match
Båda snitten på 106 matcher
106matcher
45–23–38V–O–F
1.49poäng/match
43 %vinstprocent
158poäng
174–157mål
+17målskillnad
22hållna nollor
452338

Vinster 45Oavgjorda 23Förluster 38

Bäst iNEC Nijmegen1.79 p/m47 matcher
Svagast iPEC Zwolle1.07 p/m 27 matcher
Bästa säsong20251.85 p/m 40 matcher
Flest matcherNEC Nijmegen47 matcher

105 av 106 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20142026
Barnet2014
Katwijk2014–2018
PEC Zwolle2021–2023
Castellón2023–2025
NEC Nijmegen2025–nu

Poäng per match, period för period

NEC Nijmegen 2025–nu1.7947
Castellón 2023–20251.5026
PEC Zwolle 2021–20231.0727
Poäng per match, period för period
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
BarnetEngland2014inga matcher i vår databas
KatwijkNetherlands2014–20184202766
PEC ZwolleNetherlands2021–20232785142737291.07
CastellónSpain2023–20252611693835391.50
NEC NijmegenNetherlands2025–nu4724121110175841.79

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.79 p/mNEC Nijmegenpå 47 matcher
Bästa målskillnad+0.55 per matchNEC Nijmegen101–75 på 47 matcher
Flest matcher47NEC Nijmegen24–12–11
Flest vinster24NEC Nijmegenpå 47 matcher
Flest poäng84NEC Nijmegenpå 47 matcher
Längsta sejour47 matcherNEC Nijmegen2025–nu

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232016 · Katwijk · 1.50 p/m på 2 matcher162017 · Katwijk · 1.50 p/m på 2 matcher172021 · PEC Zwolle · 1.04 p/m på 25 matcher212022 · PEC Zwolle · 1.50 p/m på 2 matcher222023 · Castellón · 2.00 p/m på 3 matcher232024 · Castellón · 1.32 p/m på 25 matcher242025 · NEC Nijmegen · 1.85 p/m på 40 matcher252026 · NEC Nijmegen · 1.43 p/m på 7 matcher26

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123PEC ZwolleCastellónNEC Nijmegensnitt 1.49match 1106
Starkaste sträckan1.89 p/m+0.40 mot karriärsnittetMatch 66103 · 2025-09-282026-08-15NEC Nijmegen20 vinster av 38 · 7856
Svagaste sträckan1.18 p/m0.31 mot karriärsnittetMatch 138 · 2016-09-212024-09-09KatwijkPEC ZwolleCastellón13 vinster av 38 · 4251

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

3-4-1-2 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 3-4-2-1 1.88 mot 1.27.

Staplarna visar antal matcher med varje formation. Till höger står andelen av matcherna med känd formation och poängsnittet.

3-4-1-2Vanligaste startformationen · schematisk uppställning
3-4-1-226 26.3 %1.27 p/m
3-4-2-125 25.3 %1.88 p/m
3-5-217 17.2 %1.00 p/m
3-4-313 13.1 %1.54 p/m
3-1-4-211 11.1 %1.36 p/m
3-5-1-12 2 %
3-2-4-11 1 %
3-3-1-31 1 %
4-2-3-11 1 %
4-3-31 1 %
5-3-21 1 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

NEC Nijmegen
3-4-2-13-4-1-2
47
PEC Zwolle
3-5-23-4-1-23-4-3
26
Castellón
3-4-1-23-4-33-5-2
26

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 99 matcher mellan 2021 och 2026. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Castellón2023-10-312025-01-19

UnderHan1.39 28
EfterJ. Plat1.26 19−0.13

NEC Nijmegen2025-08-092026-08-29

FöreR. Meijer1.39 158
UnderHan1.79 47+0.40

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

0titlar och 2 andraplatser sedan 2014
22
23

Ett steg per år från 2022 till 2023, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Primera División RFEFSpain2023/2024Tvåa
  • Eerste DivisieHolland2022/2023Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.72 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbojämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.92snitt 1.491.94
HögstNEC Nijmegen1.79 p/m på 47
LägstPEC Zwolle1.07 p/m på 27
Spann0.72 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 3 klubbar är 0.30 poäng per match, vilket är ojämnbland den fjärdedel som varierar mest mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vilka matcher har han lett?

11

Hur står han sig mot andra?

Jämför Dick Schreuder med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Vad kännetecknar honom?Ingen av etiketterna slog till. Han ligger mitt i fältet på varje mått vi mäter, och en tränare utan ytterligheter får inga — det är svaret, inte en lucka i datan.