FootSam
FOOTBALL DATA

Daniel Walter OldráAktiv

Argentina · 59 år · Instituto Cordoba

119 matcher, 2 klubbar mellan 2015 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

119matcher
35–36–48V–O–F
1.18poäng/match
29 %vinstprocent
141poäng
131–156mål
-25målskillnad
36hållna nollor
353648
Bäst iGodoy Cruz1.23 p/m84 matcher
Svagast iInstituto Cordoba1.09 p/m35 matcher
Bästa säsong20231.68 p/m19 matcher
Flest matcherGodoy Cruz84 matcher

93 av 119 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20122026
Godoy Cruz2014–2015
Godoy Cruz2020–2021
Godoy Cruz2023–2024

Poäng per match, period för period

Godoy Cruz 2023–20241.4844
Godoy Cruz 2014–20151.1414
Instituto Cordoba 2025–nu1.1324
Poäng per match, period för period
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Godoy CruzArgentina2012inga matcher i vår databas
Godoy CruzArgentina2014–2015144461319161.14
Godoy CruzArgentina2015830513139
Godoy CruzArgentina20194103393
Godoy CruzArgentina2019820611216
Godoy CruzArgentina2020–20211100313
Godoy CruzArgentina2023–202444152095845651.48
Instituto CordobaArgentina2025–nu246992128271.13

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.23 p/mGodoy Cruzpå 84 matcher
Bästa målskillnad-0.17 per matchGodoy Cruz102–116 på 84 matcher
Flest matcher84Godoy Cruz26–25–33
Flest vinster26Godoy Cruzpå 84 matcher
Flest poäng103Godoy Cruzpå 84 matcher
Längsta sejour44 matcherGodoy Cruz2023–2024

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232015 · Godoy Cruz · 1.14 p/m på 22 matcher152018 · Godoy Cruz · 0.80 p/m på 5 matcher182019 · Godoy Cruz · 0.67 p/m på 9 matcher192020 · Godoy Cruz · 3.00 p/m på 1 matcher202023 · Godoy Cruz · 1.68 p/m på 19 matcher232024 · Godoy Cruz · 1.18 p/m på 28 matcher242025 · Instituto Cordoba · 1.09 p/m på 35 matcher25

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Instituto Cordobasnitt 1.18match 1119
Starkaste sträckan1.55 p/m+0.37 mot karriärsnittetMatch 3471 · 2019-11-252024-08-25Godoy Cruz15 vinster av 38 · 5341
Svagaste sträckan1.00 p/m0.18 mot karriärsnittetMatch 81118 · 2024-11-012025-11-09Godoy CruzInstituto Cordoba9 vinster av 38 · 3147

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-4-2 1.40 mot 1.19.

4-2-3-127 30.3 %1.19 p/m
4-1-4-116 18 %1.00 p/m
4-4-210 11.2 %1.40 p/m
4-3-39 10.1 %
3-1-4-25 5.6 %
4-3-1-24 4.5 %
4-4-1-14 4.5 %
5-4-14 4.5 %
3-4-2-12 2.2 %
3-5-22 2.2 %
4-1-3-22 2.2 %
3-4-1-21 1.1 %
4-2-2-21 1.1 %
4-5-11 1.1 %
5-3-21 1.1 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Godoy Cruz
4-1-4-14-2-3-1
56
Instituto Cordoba
4-2-3-14-4-2
33

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 89 matcher mellan 2018 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Godoy Cruz2015-02-142015-05-30

UnderHan1.14 14
EfterG. Heinze0.86 7−0.28

Godoy Cruz2015-09-042015-10-31

FöreG. Heinze0.86 7
UnderHan1.13 8+0.27

Godoy Cruz2019-02-032019-03-02

UnderHan0.80 5
EfterL. Bernardi1.12 17+0.32

Godoy Cruz2019-09-302019-12-08

FöreJ. Patalano0.60 5
UnderHan0.67 9+0.07

Godoy Cruz2023-04-132024-11-18

FöreRodolfo Diego Flores1.30 10
UnderHan1.38 47+0.08

Instituto Cordoba2025-01-252025-11-16

FöreD. Jiménez1.40 5
UnderHan1.09 35−0.31
EfterDiego Flores1.69 26+0.60

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

1 merit före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2012 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • Liga Profesional ArgentinaArgentina1989/1990Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.14 p/mmellan hans bästa och sämsta klubb

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.94snitt 1.191.38
HögstGodoy Cruz1.23 p/m på 84
LägstInstituto Cordoba1.09 p/m på 35
Spann0.14 p/mmellan högsta och lägsta

Med två klubbar är spridningen bara halva avståndet mellan dem, och vi ger därför inget omdöme om hur jämn karriären varit. Spannet ovan är det som går att säga.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Daniel Walter Oldrá
  • Tunga uppdrag1.18 poäng per match — bland den fjärdedel som tagit minst

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Daniel Walter Oldrá med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare