FootSam
FOOTBALL DATA

Dag-Eilev Akkerhaugen Fagermo

Uppdrag avslutade

Norway · 59 år

295 matcher, 3 klubbar mellan 2015 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

295matcher
126–61–108V–O–F
1.49poäng/match
43 %vinstprocent
439poäng
443–420mål
+23målskillnad
82hållna nollor
12661108
Bäst iODD Ballklubb1.60 p/m144 matcher
Svagast iStromsgodset0.75 p/m32 matcher
Bästa säsong20201.83 p/m30 matcher
Flest matcherODD Ballklubb144 matcher

264 av 295 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20082026
ODD Ballklubb2008–2020
Valerenga2020–2023

Poäng per match, period för period

Valerenga 2020–20231.62108
ODD Ballklubb 2008–20201.60144
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
ODD BallklubbNorway2008–20201446730472011822311.60
ValerengaNorway2020–20231084928311831461751.62
LillestromNorway202461057133

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.60 p/mODD Ballklubbpå 144 matcher
Bästa målskillnad+0.35 per matchValerenga192–152 på 113 matcher
Flest matcher144ODD Ballklubb67–30–47
Flest vinster67ODD Ballklubbpå 144 matcher
Flest poäng231ODD Ballklubbpå 144 matcher
Längsta sejour144 matcherODD Ballklubb2008–2020

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232015 · ODD Ballklubb · 1.63 p/m på 8 matcher152016 · ODD Ballklubb · 1.71 p/m på 34 matcher162017 · ODD Ballklubb · 1.53 p/m på 36 matcher172018 · ODD Ballklubb · 1.33 p/m på 30 matcher182019 · ODD Ballklubb · 1.81 p/m på 36 matcher192020 · Valerenga · 1.83 p/m på 30 matcher202021 · Valerenga · 1.54 p/m på 35 matcher212022 · Valerenga · 1.52 p/m på 33 matcher222023 · Valerenga · 1.47 p/m på 15 matcher232024 · Lillestrom · 0.50 p/m på 6 matcher242025 · Stromsgodset · 0.75 p/m på 32 matcher25

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123ValerengaLillestromStromsgodsetsnitt 1.49match 1295
Starkaste sträckan1.87 p/m+0.38 mot karriärsnittetMatch 98135 · 2018-08-272019-09-26ODD Ballklubb21 vinster av 38 · 6345
Svagaste sträckan0.71 p/m0.78 mot karriärsnittetMatch 257294 · 2023-07-012025-11-22ValerengaLillestromStromsgodset8 vinster av 38 · 5182

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-3-3 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 1.53.

4-3-3200 79.7 %1.53 p/m
4-1-4-120 8 %0.70 p/m
4-2-3-112 4.8 %0.75 p/m
4-5-112 4.8 %1.08 p/m
4-4-23 1.2 %
5-3-23 1.2 %
4-4-1-11 0.4 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Valerenga
4-3-3
103
Stromsgodset
4-1-4-14-2-3-1
30

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 251 matcher mellan 2016 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

ODD Ballklubb2015-07-022019-12-01

UnderHan1.60 144
EfterJ. Nornes1.35 63−0.25

Valerenga2020-06-162023-07-01

FöreRonny Deila1.30 93
UnderHan1.60 113+0.30

Lillestrom2024-10-202024-12-01

FöreDavid Nielsen0.20 5
UnderHan0.50 6+0.30
EfterHans Odegaard1.94 33+1.44

Stromsgodset2025-03-292025-09-21

FöreJ. Isnes1.44 68
UnderHan0.96 24−0.48

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

1titel och 1 andraplats sedan 2008
08
09
10
11
12
13
14

Ett steg per år från 2008 till 2014, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • NM CupenNorway2014Tvåa
  • 1. DivisionNorway2008Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.85 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.60snitt 1.511.75
HögstValerenga1.60 p/m på 113
LägstStromsgodset0.75 p/m på 32
Spann0.85 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 3 klubbar är 0.27 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Dag-Eilev Akkerhaugen Fagermo
  • Rutinerad295 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Klubbyggare74 matcher per klubb i 4 klubbar

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Dag-Eilev Akkerhaugen Fagermo med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare