FootSam
FOOTBALL DATA

C. MattiassonUppdrag avslutade

Sweden · 55 år

198 matcher, 3 klubbar mellan 2016 och 2024.

01

Hur har han presterat?

57 %
Matcher som slutat med seger112 av 198 matcher
29 %
Matcher med hållen nolla58 av 198 matcher
Målbilden
2.07gjorda per match
1.27insläppta per match
Båda snitten på 198 matcher
198matcher
112–39–47V–O–F
1.89poäng/match
57 %vinstprocent
375poäng
409–252mål
+157målskillnad
58hållna nollor
1123947

Vinster 112Oavgjorda 39Förluster 47

Bäst iIF Brommapojkarna2.21 p/m67 matcher
Svagast iSirius1.47 p/m 68 matcher
Bästa säsong20212.40 p/m 35 matcher
Flest matcherSirius68 matcher

170 av 198 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20152026
Sollentuna2015–2020
Sirius2023–2024

Poäng per match, period för period

IF Brommapojkarna 2020–20222.2167
Sollentuna 2015–20202.0263
Sirius 2023–20241.4768
Poäng per match, period för period
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
SollentunaSweden2015–202063381312142891272.02
IF BrommapojkarnaSweden2020–20226745139146661482.21
SiriusSweden2023–202468291326121971001.47

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Karriärens rekord
Högsta poängsnitt2.21 p/mIF Brommapojkarnapå 67 matcher
Bästa målskillnad+1.19 per matchIF Brommapojkarna146–66 på 67 matcher
Flest matcher68Sirius29–13–26
Flest vinster45IF Brommapojkarnapå 67 matcher
Flest poäng148IF Brommapojkarnapå 67 matcher
Längsta sejour68 matcherSirius2023–2024

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232016 · Sollentuna · 2.23 p/m på 26 matcher162019 · Sollentuna · 1.20 p/m på 5 matcher192020 · Sollentuna · 1.91 p/m på 34 matcher202021 · IF Brommapojkarna · 2.40 p/m på 35 matcher212022 · IF Brommapojkarna · 2.06 p/m på 33 matcher222023 · Sirius · 1.47 p/m på 34 matcher232024 · Sirius · 1.42 p/m på 31 matcher24

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är ett fast jämförelsefönster, inte en ligasäsong. Sträckan kan omfatta flera tävlingar, säsonger och klubbar.

0123IF BrommapojkarnaSiriussnitt 1.89match 1198
Starkaste sträckan2.47 p/m+0.58 mot karriärsnittetMatch 5693 · 2020-10-172021-10-23SollentunaIF Brommapojkarna29 vinster av 38 · 9224
Svagaste sträckan1.42 p/m0.47 mot karriärsnittetMatch 137174 · 2023-04-232024-05-04Sirius16 vinster av 38 · 6554

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-3-3 1.91 mot 1.52.

Staplarna visar antal matcher med varje formation. Till höger står andelen av matcherna med känd formation och poängsnittet.

4-2-3-1Vanligaste startformationen · schematisk uppställning
4-2-3-144 48.9 %1.52 p/m
4-3-333 36.7 %1.91 p/m
4-5-13 3.3 %
4-1-4-12 2.2 %
4-4-1-12 2.2 %
4-4-22 2.2 %
5-3-22 2.2 %
3-4-31 1.1 %
5-4-11 1.1 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Sirius
4-2-3-1
60

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 90 matcher mellan 2020 och 2024. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Sollentuna2016-04-092020-11-29

UnderHan2.02 63
EfterD. Jakobsen1.50 66−0.52

Sirius2023-02-192024-11-10

UnderHan1.47 68
EfterAndreas Engelmark1.80 59+0.33

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

1titel och 0 andraplatser sedan 2015
  • SuperettanSweden2022Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.74 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbojämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.32snitt 1.902.36
HögstIF Brommapojkarna2.21 p/m på 67
LägstSirius1.47 p/m på 68
Spann0.74 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 3 klubbar är 0.32 poäng per match, vilket är ojämnbland den fjärdedel som varierar mest mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

C. Mattiasson
  • Resultatstark1.89 poäng per match — bland de tio procent högsta

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför C. Mattiasson med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Förslagen prioriterar tränare med minst 20 matcher i samma tävlingar och säsonger. Därefter vägs överlapp och antal matcher. Jämförelsen visar hela underlaget; samma matchantal innebär inte samma förutsättningar.

Jämför med
Jämför med andra tränare