FootSam
FOOTBALL DATA

Bruce Arena

Aktiv

USA · 74 år · San Jose Earthquakes

568 matcher, 6 klubbar mellan 1998 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

568matcher
265–150–153V–O–F
1.66poäng/match
47 %vinstprocent
945poäng
950–649mål
+301målskillnad
182hållna nollor
265150153
Bäst iUSA1.87 p/m145 matcher
Svagast iSan Jose Earthquakes1.42 p/m62 matcher
Bästa säsong20052.15 p/m20 matcher
Flest matcherLos Angeles Galaxy204 matcher

274 av 568 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

19962026
DC United1996–1998
USA1998–2006
USA2016–2017

Poäng per match, period för period

USA 2016–20172.0015
USA 1998–20061.86128
New England Revolution 2019–20231.65155
Los Angeles Galaxy 2008–20161.61204
San Jose Earthquakes 2025–nu1.4262
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
DC UnitedUSA1996–1998inga matcher i vår databas
USA1998–2006128702830208972381.86
New York Red BullsUSA2006–2007inga matcher i vår databas
Los Angeles GalaxyUSA2008–20162049253593512433291.61
USA2016–2017158612711302.00
New England RevolutionUSA2019–20231556948382471912551.65
San Jose EarthquakesUSA2025–nu62251324109102881.42

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.87 p/mUSApå 145 matcher
Bästa målskillnad+0.90 per matchUSA240–110 på 145 matcher
Flest matcher204Los Angeles Galaxy92–53–59
Flest vinster92Los Angeles Galaxypå 204 matcher
Flest poäng329Los Angeles Galaxypå 204 matcher
Längsta sejour204 matcherLos Angeles Galaxy2008–2016

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01231998 · USA · 1.00 p/m på 1 matcher981999 · USA · 1.77 p/m på 13 matcher2000 · USA · 1.94 p/m på 17 matcher2001 · USA · 1.40 p/m på 15 matcher2002 · USA · 1.84 p/m på 19 matcher2003 · USA · 2.00 p/m på 16 matcher2004 · USA · 2.07 p/m på 14 matcher2005 · USA · 2.15 p/m på 20 matcher2006 · USA · 1.62 p/m på 13 matcher2012 · Los Angeles Galaxy · 1.61 p/m på 41 matcher2013 · Los Angeles Galaxy · 1.51 p/m på 37 matcher2014 · Los Angeles Galaxy · 1.80 p/m på 41 matcher2015 · Los Angeles Galaxy · 1.50 p/m på 38 matcher2016 · Los Angeles Galaxy · 1.62 p/m på 47 matcher2017 · USA · 1.94 p/m på 17 matcher2019 · New England Revolution · 1.61 p/m på 23 matcher2020 · New England Revolution · 1.46 p/m på 28 matcher2021 · New England Revolution · 2.11 p/m på 35 matcher2022 · New England Revolution · 1.26 p/m på 38 matcher2023 · New England Revolution · 1.73 p/m på 33 matcher2025 · San Jose Earthquakes · 1.30 p/m på 37 matcher2026 · San Jose Earthquakes · 1.60 p/m på 25 matcher26

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Los Angeles GalaxyUSANew England RevolutionSan Jose Earthquakessnitt 1.66match 1568
Starkaste sträckan2.24 p/m+0.58 mot karriärsnittetMatch 83120 · 2004-03-132006-03-01USA25 vinster av 38 · 7321
Svagaste sträckan1.18 p/m0.48 mot karriärsnittetMatch 434471 · 2021-11-072022-09-17New England Revolution11 vinster av 38 · 5456

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-3-1-2 1.76 mot 1.60.

4-2-3-1115 46.4 %1.60 p/m
4-3-1-242 16.9 %1.76 p/m
4-4-231 12.5 %1.35 p/m
3-4-313 5.2 %1.15 p/m
3-4-2-111 4.4 %1.55 p/m
4-3-2-19 3.6 %
3-5-26 2.4 %
4-3-35 2 %
3-4-1-23 1.2 %
4-1-4-13 1.2 %
4-2-2-22 0.8 %
4-4-1-12 0.8 %
5-3-22 0.8 %
5-4-12 0.8 %
4-1-3-21 0.4 %
4-5-11 0.4 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

New England Revolution
4-2-3-14-3-1-2
150
San Jose Earthquakes
4-2-3-13-4-33-4-2-1
55
Los Angeles Galaxy
4-2-3-14-4-2
37

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 248 matcher mellan 2016 och 2026. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

USA1998-11-062006-06-22

UnderHan1.86 128
EfterB. Bradley1.75 79−0.11

Los Angeles Galaxy2012-03-112016-11-06

UnderHan1.61 204
EfterC. Onalfo1.06 36−0.55

New England Revolution2019-09-142023-09-10

UnderHan1.61 140
EfterC. Peay0.78 9−0.83

San Jose Earthquakes2025-02-232026-08-30

FöreI. Russell0.74 19
UnderHan1.42 62+0.68

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

7titlar och 3 andraplatser sedan 1996
96
98
00
02
04
06
08
10
12
14

Ett steg per år från 1996 till 2014, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • MLSUnited-States2014Vinnare
  • MLSUnited-States2012Vinnare
  • MLSUnited-States2011Vinnare
  • MLSUnited-States2009Tvåa
  • MLSUnited-States1998Tvåa
  • Concacaf Champions CupNc-America1998Vinnare
  • MLSUnited-States1997Vinnare
  • US Open CupUnited-States1997Tvåa
  • MLSUnited-States1996Vinnare
  • US Open CupUnited-States1996Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.45 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.27snitt 1.662.02
HögstUSA1.87 p/m på 145
LägstSan Jose Earthquakes1.42 p/m på 62
Spann0.45 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 4 klubbar är 0.14 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Bruce Arena
  • Rutinerad568 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Klubbyggare142 matcher per klubb i 4 klubbar

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Bruce Arena med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare