FootSam
FOOTBALL DATA

B. Svensson

Uppdrag avslutade

Denmark · 47 år

127 matcher, 5 klubbar mellan 2021 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

127matcher
45–34–48V–O–F
1.33poäng/match
35 %vinstprocent
169poäng
171–186mål
-15målskillnad
32hållna nollor
453448
Bäst iFSV Mainz 051.34 p/m109 matcher
Bästa säsong20201.65 p/m20 matcher
Flest matcherFSV Mainz 05109 matcher

127 av 127 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20172026
Mainz 05 U192017–2019
FC Liefering2019–2021
Salzburg U192020–2021
FSV Mainz 052021–2023

Poäng per match, period för period

Union Berlin 20241.3614
FSV Mainz 05 2021–20231.34105
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Mainz 05 U192017–2019inga matcher i vår databas
FC Liefering2019–2021inga matcher i vår databas
Salzburg U192020–2021inga matcher i vår databas
FSV Mainz 05Germany2021–20231053827401511631411.34
Union BerlinGermany2024145451113191.36

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.34 p/mFSV Mainz 05på 109 matcher
Bästa målskillnad-0.10 per matchFSV Mainz 05154–165 på 109 matcher
Flest matcher109FSV Mainz 0539–29–41
Flest vinster39FSV Mainz 05på 109 matcher
Flest poäng146FSV Mainz 05på 109 matcher
Längsta sejour105 matcherFSV Mainz 052021–2023

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232020 · FSV Mainz 05 · 1.65 p/m på 20 matcher202021 · FSV Mainz 05 · 1.35 p/m på 37 matcher212022 · FSV Mainz 05 · 1.41 p/m på 37 matcher222023 · FSV Mainz 05 · 0.73 p/m på 15 matcher232024 · Union Berlin · 1.18 p/m på 17 matcher242026 · FC Copenhagen · 3.00 p/m på 1 matcher26

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Union BerlinFC Copenhagensnitt 1.33match 1127
Starkaste sträckan1.66 p/m+0.33 mot karriärsnittetMatch 441 · 2021-01-232022-01-15FSV Mainz 0518 vinster av 38 · 5645
Svagaste sträckan0.92 p/m0.41 mot karriärsnittetMatch 89126 · 2023-04-222024-12-21FSV Mainz 05Union Berlin8 vinster av 38 · 3666

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

3-4-2-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 3-5-2 1.44 mot 1.15.

3-4-2-161 48 %1.15 p/m
3-5-234 26.8 %1.44 p/m
3-4-1-29 7.1 %
3-4-38 6.3 %
5-3-25 3.9 %
3-1-4-24 3.1 %
4-2-3-14 3.1 %
4-4-21 0.8 %
5-4-11 0.8 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

FSV Mainz 05
3-4-2-13-5-2
109
Union Berlin
3-4-2-13-4-3
17

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 127 matcher mellan 2020 och 2026. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

FSV Mainz 052021-01-092023-12-03

FöreJ. Lichte0.54 13
UnderHan1.34 109+0.80
EfterJ. Siewert0.50 8−0.84

Union Berlin2024-08-172024-12-21

UnderHan1.18 17
EfterSteffen Baumgart1.22 51+0.04

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

8 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2017 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • 2. BundesligaGermany2008/2009Tvåa
  • Scandinavian Royal LeagueEurope2004/2005Vinnare
  • SuperligaDenmark2003/2004Vinnare
  • DBU PokalenDenmark2003/2004Vinnare
  • SuperligaDenmark2002/2003Vinnare
  • SuperligaDenmark2001/2002Tvåa
  • DBU PokalenDenmark2001/2002Tvåa
  • SuperligaDenmark2000/2001Vinnare
09

Vilka matcher har han lett?

10

Hur står han sig mot andra?

Jämför B. Svensson med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Hur jämn är han mellan klubbarna?Kräver två klubbar med minst 20 matcher var. Han har en.
  • Vad kännetecknar honom?Ingen av etiketterna slog till. Han ligger mitt i fältet på varje mått vi mäter, och en tränare utan ytterligheter får inga — det är svaret, inte en lucka i datan.