FootSam
FOOTBALL DATA

B. Garner

Aktiv

Colchester

137 matcher, 4 klubbar mellan 2019 och 2023.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

137matcher
48–40–49V–O–F
1.34poäng/match
35 %vinstprocent
184poäng
192–190mål
+2målskillnad
33hållna nollor
484049
Bäst iSwindon Town1.67 p/m52 matcher
Svagast iBristol Rovers1.00 p/m33 matcher
Bästa säsong20211.67 p/m52 matcher
Flest matcherSwindon Town52 matcher

133 av 137 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20192026
Bristol Rovers2019–2020
Swindon Town2021–2022
Colchester2023–nu

Poäng per match, period för period

Swindon Town 2021–20221.6549
Charlton 20221.3824
Colchester 2023–nu1.1527
Bristol Rovers 2019–20201.0030
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Bristol RoversEngland2019–20203079142849301.00
Swindon TownEngland2021–2022492312148059811.65
CharltonEngland20222471253932331.38
ColchesterEngland2023–nu2787123740311.15

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.67 p/mSwindon Townpå 52 matcher
Bästa målskillnad+0.46 per matchSwindon Town85–61 på 52 matcher
Flest matcher52Swindon Town25–12–15
Flest vinster25Swindon Townpå 52 matcher
Flest poäng87Swindon Townpå 52 matcher
Längsta sejour49 matcherSwindon Town2021–2022

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01231920212223

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Swindon TownCharltonColchestersnitt 1.34match 1137
Starkaste sträckan1.74 p/m+0.40 mot karriärsnittetMatch 4784 · 2021-10-192022-05-15Swindon Town20 vinster av 38 · 6950
Svagaste sträckan1.00 p/m0.34 mot karriärsnittetMatch 441 · 2019-12-262021-09-11Bristol RoversSwindon Town9 vinster av 38 · 3258

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-3-3 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 5-3-2 2.09 mot 1.54.

4-3-337 27.4 %1.54 p/m
3-5-220 14.8 %0.95 p/m
3-4-1-219 14.1 %1.47 p/m
4-4-215 11.1 %1.47 p/m
5-3-211 8.1 %2.09 p/m
4-2-3-19 6.7 %
3-1-4-27 5.2 %
3-4-2-15 3.7 %
3-4-33 2.2 %
3-5-1-13 2.2 %
4-1-4-12 1.5 %
4-3-1-21 0.7 %
4-4-1-11 0.7 %
4-5-11 0.7 %
5-4-11 0.7 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Swindon Town
4-3-35-3-2
52
Bristol Rovers
3-5-24-3-3
32
Colchester
3-4-1-2
26
Charlton
4-3-34-4-2
25

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 135 matcher mellan 2019 och 2023. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Bristol Rovers2019-12-262020-11-14

UnderHan0.87 30
EfterT. Widdrington0.95 19+0.08

Swindon Town2021-08-072022-05-19

UnderHan1.67 52
EfterScott Lindsey1.41 27−0.26

Charlton2022-07-302022-12-02

FöreJohnnie Jackson1.56 36
UnderHan1.32 25−0.24
EfterD. Holden1.20 35−0.12

Colchester2023-03-112023-10-28

UnderHan1.15 27
EfterM. Etherington0.58 12−0.57

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.67 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbojämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.85snitt 1.341.82
HögstSwindon Town1.67 p/m på 52
LägstBristol Rovers1.00 p/m på 33
Spann0.67 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 4 klubbar är 0.28 poäng per match, vilket är ojämnbland den fjärdedel som varierar mest mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

09

Vilka matcher har han lett?

10

Hur står han sig mot andra?

Jämför B. Garner med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Vad har han vunnit, och när?Källan har inga titlar eller andraplatser noterade på honom.
  • Vad kännetecknar honom?Ingen av etiketterna slog till. Han ligger mitt i fältet på varje mått vi mäter, och en tränare utan ytterligheter får inga — det är svaret, inte en lucka i datan.