FootSam
FOOTBALL DATA

B. Berner

Uppdrag avslutade

Switzerland · 48 år

76 matcher, 4 klubbar mellan 2019 och 2024.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

76matcher
21–14–41V–O–F
1.01poäng/match
28 %vinstprocent
77poäng
94–122mål
-28målskillnad
14hållna nollor
211441
Bäst iGrasshoppers1.00 p/m33 matcher
Svagast iFC Winterthur0.97 p/m39 matcher
Bästa säsong20231.00 p/m33 matcher
Flest matcherFC Winterthur39 matcher

73 av 76 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20172026
SC Kriens2017–2021
Switzerland U192021–2022
FC Winterthur2022–2023
Grasshoppers2023–2024

Poäng per match, period för period

Grasshoppers 2023–20241.0631
FC Winterthur 2022–20230.9739
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
SC KriensSwitzerland2017–202142021296
Switzerland U192021–2022inga matcher i vår databas
FC WinterthurSwitzerland2022–202339108214367380.97
GrasshoppersSwitzerland2023–20243196163740331.06

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.00 p/mGrasshopperspå 33 matcher
Bästa målskillnad-0.21 per matchGrasshoppers39–46 på 33 matcher
Flest matcher39FC Winterthur10–8–21
Flest vinster10FC Winterthurpå 39 matcher
Flest poäng38FC Winterthurpå 39 matcher
Längsta sejour39 matcherFC Winterthur2022–2023

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232019 · SC Kriens · 1.50 p/m på 2 matcher192020 · SC Kriens · 1.50 p/m på 2 matcher202022 · FC Winterthur · 0.97 p/m på 39 matcher222023 · Grasshoppers · 1.00 p/m på 33 matcher23

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123FC WinterthurGrasshopperssnitt 1.01match 176
Starkaste sträckan1.08 p/m+0.07 mot karriärsnittetMatch 138 · 2019-08-172023-04-30SC KriensFC Winterthur11 vinster av 38 · 5269
Svagaste sträckan0.82 p/m0.19 mot karriärsnittetMatch 2158 · 2022-11-052023-11-05FC WinterthurGrasshoppers8 vinster av 38 · 4064

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-4-2 0.83 mot 0.78.

4-2-3-123 34.8 %0.78 p/m
4-4-212 18.2 %0.83 p/m
4-1-4-17 10.6 %
4-3-1-26 9.1 %
3-4-35 7.6 %
3-5-1-13 4.5 %
4-4-1-13 4.5 %
4-3-32 3 %
5-4-12 3 %
4-3-2-11 1.5 %
4-5-11 1.5 %
5-3-21 1.5 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

FC Winterthur
4-2-3-1
35
Grasshoppers
4-4-24-2-3-1
31

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 66 matcher mellan 2022 och 2023. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

FC Winterthur2022-07-162023-05-29

FöreR. Loose2.10 10
UnderHan0.97 39−1.13
EfterP. Rahmen1.42 43+0.45

Grasshoppers2023-07-222024-04-07

FöreGiorgio Contini1.18 76
UnderHan1.00 33−0.18
EfterM. Schällibaum1.13 24+0.13

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

1titel och 0 andraplatser sedan 2017
  • 1. Liga PromotionSwitzerland2017/2018Vinnare
2 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2017 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • League OneEngland2008/2009Vinnare
  • 2. BundesligaGermany2002/2003Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.03 p/mmellan hans bästa och sämsta klubb

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.82snitt 0.981.15
HögstGrasshoppers1.00 p/m på 33
LägstFC Winterthur0.97 p/m på 39
Spann0.03 p/mmellan högsta och lägsta

Med två klubbar är spridningen bara halva avståndet mellan dem, och vi ger därför inget omdöme om hur jämn karriären varit. Spannet ovan är det som går att säga.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

B. Berner
  • Tunga uppdrag1.01 poäng per match — bland den fjärdedel som tagit minst

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför B. Berner med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare