FootSam
FOOTBALL DATA

Alexander David RevellAktiv

England · 43 år · Stevenage

176 matcher, 1 klubb mellan 2020 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

176matcher
55–58–63V–O–F
1.27poäng/match
31 %vinstprocent
223poäng
170–203mål
-33målskillnad
61hållna nollor
555863
Bäst iStevenage1.27 p/m176 matcher
Bästa säsong20251.50 p/m50 matcher
Flest matcherStevenage176 matcher

143 av 176 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20202026
Stevenage2020–2021
Stevenage2024–nu

Poäng per match, period för period

Stevenage 2024–nu1.34107
Stevenage 2020–20211.1867
Poäng per match, period för period
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
StevenageEngland2020–2021671728226279791.18
StevenageEngland2024–nu1073829401051201431.34

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.27 p/mStevenagepå 176 matcher
Bästa målskillnad-0.19 per matchStevenage170–203 på 176 matcher
Flest matcher176Stevenage55–58–63
Flest vinster55Stevenagepå 176 matcher
Flest poäng223Stevenagepå 176 matcher
Längsta sejour107 matcherStevenage2024–nu

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232020 · Stevenage · 1.26 p/m på 50 matcher202021 · Stevenage · 0.89 p/m på 19 matcher212023 · Stevenage · 2.00 p/m på 2 matcher232024 · Stevenage · 1.18 p/m på 49 matcher242025 · Stevenage · 1.50 p/m på 50 matcher252026 · Stevenage · 1.00 p/m på 6 matcher26

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123snitt 1.27match 1176
Starkaste sträckan1.58 p/m+0.31 mot karriärsnittetMatch 1653 · 2020-11-242021-08-14Stevenage15 vinster av 38 · 3932
Svagaste sträckan0.97 p/m0.30 mot karriärsnittetMatch 5390 · 2021-08-142024-11-30Stevenage8 vinster av 38 · 3356

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-4-2 1.33 mot 1.19.

4-2-3-153 37.3 %1.19 p/m
4-4-245 31.7 %1.33 p/m
4-3-1-212 8.5 %1.00 p/m
4-3-310 7 %1.30 p/m
5-3-25 3.5 %
3-4-1-24 2.8 %
3-4-34 2.8 %
4-5-13 2.1 %
3-4-2-12 1.4 %
4-1-4-12 1.4 %
4-2-2-21 0.7 %
4-4-1-11 0.7 %

Startformationen som källan skrev den, för 142 matcher mellan 2020 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Stevenage2020-08-292021-11-13

FöreG. Westley0.44 18
UnderHan1.16 69+0.72
EfterP. Tisdale1.00 23−0.16

Stevenage2024-04-192026-09-01

FöreS. Evans1.68 112
UnderHan1.34 107−0.34

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

1 merit före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2020 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • League TwoEngland2012/2013Tvåa
09

Vad kännetecknar honom?

Alexander David Revell
  • Klubbyggare176 matcher per klubb i 1 klubb

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

10

Vilka matcher har han lett?

11

Hur står han sig mot andra?

Jämför Alexander David Revell med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Hur jämn är han mellan klubbarna?Kräver två klubbar med minst 20 matcher var. Han har en.