FootSam
FOOTBALL DATA

A. Khatskevich

Uppdrag avslutade

Belarus · 52 år

152 matcher, 6 klubbar, 4 länder mellan 2015 och 2022.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

152matcher
72–38–42V–O–F
1.67poäng/match
47 %vinstprocent
254poäng
206–169mål
+37målskillnad
63hållna nollor
723842
Bäst iDynamo Kyiv2.01 p/m102 matcher
Svagast iRotor Volgograd0.72 p/m25 matcher
Bästa säsong20172.04 p/m50 matcher
Flest matcherDynamo Kyiv102 matcher

131 av 152 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20132026
Dynamo Kyiv II2013–2014
Belarus2014–2017
Dynamo Kyiv2017–2019
Rotor Volgograd2019–2021

Poäng per match, period för period

Dynamo Kyiv 2017–20192.0598
Belarus 2014–20171.3318
Rotor Volgograd 2019–20210.7722
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Dynamo Kyiv II2013–2014inga matcher i vår databas
Belarus2014–2017186661419241.33
Dynamo KyivUkraine2017–201998592415170882012.05
Rotor VolgogradRussia2019–20212245131237170.77
KarmiotissaCyprus20221001040
Zaglebie SosnowiecPoland2024inga matcher i vår databas

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt2.01 p/mDynamo Kyivpå 102 matcher
Bästa målskillnad+0.81 per matchDynamo Kyiv177–94 på 102 matcher
Flest matcher102Dynamo Kyiv60–25–17
Flest vinster60Dynamo Kyivpå 102 matcher
Flest poäng205Dynamo Kyivpå 102 matcher
Längsta sejour98 matcherDynamo Kyiv2017–2019

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232015 · Belarus · 1.38 p/m på 8 matcher152016 · Belarus · 1.30 p/m på 10 matcher162017 · Dynamo Kyiv · 2.04 p/m på 50 matcher172018 · Dynamo Kyiv · 2.00 p/m på 48 matcher182019 · Dynamo Kyiv · 1.40 p/m på 5 matcher192020 · Rotor Volgograd · 0.72 p/m på 25 matcher202022 · Karmiotissa · 1.17 p/m på 6 matcher22

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Dynamo KyivRotor VolgogradKarmiotissasnitt 1.67match 1152
Starkaste sträckan2.16 p/m+0.49 mot karriärsnittetMatch 5996 · 2018-03-182018-12-08Dynamo Kyiv25 vinster av 38 · 6527
Svagaste sträckan1.00 p/m0.67 mot karriärsnittetMatch 115152 · 2019-05-262022-10-30Dynamo KyivRotor VolgogradKarmiotissa10 vinster av 38 · 2859

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 1.86.

4-2-3-166 60.6 %1.86 p/m
4-4-213 11.9 %1.69 p/m
4-3-36 5.5 %
5-4-16 5.5 %
3-4-34 3.7 %
4-4-1-14 3.7 %
4-1-4-13 2.8 %
4-2-2-22 1.8 %
3-4-2-11 0.9 %
3-5-21 0.9 %
4-1-2-31 0.9 %
4-1-3-21 0.9 %
4-3-2-11 0.9 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Dynamo Kyiv
4-2-3-1
77
Rotor Volgograd
4-2-3-15-4-1
22

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 109 matcher mellan 2016 och 2022. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Dynamo Kyiv2018-04-222019-08-13

UnderHan1.97 59
EfterO. Mykhaylychenko1.84 162−0.13

Rotor Volgograd2020-08-112021-03-17

UnderHan0.72 25
EfterKhasanbi Bidzhiev0.57 7−0.15

Karmiotissa2022-10-032022-10-30

UnderHan1.40 5
EfterC. Charalambous0.83 6−0.57

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

3titlar och 4 andraplatser sedan 2013
17
18
19

Ett steg per år från 2017 till 2019, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • First LeagueRussia2019/2020Vinnare
  • Super CupUkraine2019/2020Vinnare
  • Premier LeagueUkraine2018/2019Tvåa
  • Super CupUkraine2018/2019Vinnare
  • Premier LeagueUkraine2017/2018Tvåa
  • CupUkraine2017/2018Tvåa
  • Super CupUkraine2017/2018Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

1.29 p/mmellan hans bästa och sämsta klubb

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.57snitt 1.762.16
HögstDynamo Kyiv2.01 p/m på 102
LägstRotor Volgograd0.72 p/m på 25
Spann1.29 p/mmellan högsta och lägsta

Med två klubbar är spridningen bara halva avståndet mellan dem, och vi ger därför inget omdöme om hur jämn karriären varit. Spannet ovan är det som går att säga.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

A. Khatskevich
  • Internationell3 länder — snittet är knappt två

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför A. Khatskevich med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare