FootSam
FOOTBALL DATA

A. Casanova

Uppdrag avslutade

France · 64 år

309 matcher, 3 klubbar, 2 länder mellan 2010 och 2022.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

309matcher
102–83–124V–O–F
1.26poäng/match
33 %vinstprocent
389poäng
360–400mål
-40målskillnad
87hållna nollor
10283124
Bäst iLens1.65 p/m49 matcher
Svagast iToulouse1.23 p/m242 matcher
Bästa säsong20161.77 p/m44 matcher
Flest matcherToulouse242 matcher

116 av 309 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20082026
Toulouse2008–2015
Lens2016–2017
Toulouse2018–2019

Poäng per match, period för period

Lens 2016–20171.7345
Toulouse 2008–20151.29191
Toulouse 2018–20191.0250
Lausanne 20220.5714
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
ToulouseFrance2008–20151916649762112292471.29
LensFrance2016–2017452212116943781.73
ToulouseFrance2018–2019501118215480511.02
LausanneSwitzerland2022142210152780.57

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.65 p/mLenspå 49 matcher
Bästa målskillnad+0.47 per matchLens76–53 på 49 matcher
Flest matcher242Toulouse77–67–98
Flest vinster77Toulousepå 242 matcher
Flest poäng298Toulousepå 242 matcher
Längsta sejour191 matcherToulouse2008–2015

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

012310111213141617181921

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123LensToulouseLausannesnitt 1.26match 1309
Starkaste sträckan1.82 p/m+0.56 mot karriärsnittetMatch 198235 · 2016-08-262017-05-19Lens20 vinster av 38 · 6239
Svagaste sträckan0.71 p/m0.55 mot karriärsnittetMatch 261298 · 2019-01-132022-03-05ToulouseLausanne5 vinster av 38 · 3566

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 1.34.

4-2-3-147 45.2 %1.34 p/m
4-3-313 12.5 %0.62 p/m
3-1-4-29 8.7 %
4-4-28 7.7 %
3-4-35 4.8 %
4-1-4-14 3.8 %
5-4-14 3.8 %
3-4-1-23 2.9 %
3-4-2-13 2.9 %
4-4-1-12 1.9 %
5-3-22 1.9 %
3-5-1-11 1 %
3-5-21 1 %
4-5-11 1 %
5-2-31 1 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Toulouse
4-2-3-1
51
Lens
4-2-3-14-4-2
36
Lausanne
3-1-4-2
17

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 104 matcher mellan 2016 och 2021. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Lens2016-07-292017-08-19

UnderHan1.65 49
EfterE. Sikora1.44 41−0.21

Toulouse2018-08-102019-10-05

FöreM. Debeve1.00 17
UnderHan1.00 51
EfterA. Kombouare0.46 13−0.54

Lausanne2022-02-052022-05-22

UnderHan0.56 18
EfterLudovic Magnin1.38 87+0.82

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.42 p/mmellan hans bästa och sämsta klubb

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.08snitt 1.301.80
HögstLens1.65 p/m på 49
LägstToulouse1.23 p/m på 242
Spann0.42 p/mmellan högsta och lägsta

Med två klubbar är spridningen bara halva avståndet mellan dem, och vi ger därför inget omdöme om hur jämn karriären varit. Spannet ovan är det som går att säga.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

09

Vad kännetecknar honom?

A. Casanova
  • Rutinerad309 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Klubbyggare103 matcher per klubb i 3 klubbar

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

10

Vilka matcher har han lett?

11

Hur står han sig mot andra?

Jämför A. Casanova med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Vad har han vunnit, och när?Källan har inga titlar eller andraplatser noterade på honom.