FootSam
FOOTBALL DATA

A. AgliettiUppdrag avslutade

Italy · 55 år

158 matcher, 9 klubbar mellan 2016 och 2024.

01

Hur har han presterat?

27 %
Matcher som slutat med seger43 av 158 matcher
28 %
Matcher med hållen nolla45 av 158 matcher
Målbilden
1.04gjorda per match
1.21insläppta per match
Båda snitten på 158 matcher
158matcher
43–57–58V–O–F
1.18poäng/match
27 %vinstprocent
186poäng
164–191mål
-27målskillnad
45hållna nollor
435758

Vinster 43Oavgjorda 57Förluster 58

Bäst iChievo1.45 p/m55 matcher
Svagast iVirtus Entella1.00 p/m 27 matcher
Bästa säsong20191.53 p/m 15 matcher
Flest matcherChievo55 matcher

152 av 158 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20112026
Empoli2011
Empoli2012
Novara2012–2013
Novara2014
Virtus Entella2015–2016
Ascoli2016–2017
Virtus Entella2017–2018
Chievo2020–2021
Brescia2022–2023
Lecco2024

Poäng per match, period för period

Chievo 2020–20211.4555
Reggina 20211.3816
Ascoli 2016–20171.1643
Virtus Entella 2017–20181.0426
Poäng per match, period för period
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
EmpoliItaly2011inga matcher i vår databas
EmpoliItaly2012inga matcher i vår databas
NovaraItaly2012–2013inga matcher i vår databas
NovaraItaly2014inga matcher i vår databas
Virtus EntellaItaly2015–2016inga matcher i vår databas
AscoliItaly2016–2017431020134651501.16
Virtus EntellaItaly2017–20182669112230271.04
Hellas VeronaItaly20192101243
ChievoItaly2020–2021552020157457801.45
RegginaItaly2021166461519221.38
BresciaItaly2022–20235023292
LeccoItaly202470253132

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.45 p/mChievopå 55 matcher
Bästa målskillnad+0.31 per matchChievo74–57 på 55 matcher
Flest matcher55Chievo20–20–15
Flest vinster20Chievopå 55 matcher
Flest poäng80Chievopå 55 matcher
Längsta sejour55 matcherChievo2020–2021

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232016 · Ascoli · 1.16 p/m på 43 matcher162017 · Virtus Entella · 1.00 p/m på 27 matcher172018 · Hellas Verona · 1.50 p/m på 2 matcher182019 · Chievo · 1.53 p/m på 15 matcher192020 · Chievo · 1.43 p/m på 40 matcher202021 · Reggina · 1.22 p/m på 18 matcher212022 · Brescia · 0.33 p/m på 6 matcher222023 · Lecco · 0.29 p/m på 7 matcher23

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Virtus EntellaHellas VeronaChievoRegginaBresciaLeccosnitt 1.18match 1158
Starkaste sträckan1.66 p/m+0.48 mot karriärsnittetMatch 72109 · 2019-05-112021-02-06Hellas VeronaChievo16 vinster av 38 · 5336
Svagaste sträckan0.89 p/m0.29 mot karriärsnittetMatch 121158 · 2021-04-172024-04-01ChievoRegginaBresciaLecco8 vinster av 38 · 3259

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-4-2 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 1.34.

Staplarna visar antal matcher med varje formation. Till höger står andelen av matcherna med känd formation och poängsnittet.

4-4-2Vanligaste startformationen · schematisk uppställning
4-4-258 36.9 %1.34 p/m
4-3-352 33.1 %1.10 p/m
3-5-218 11.5 %0.89 p/m
4-2-3-115 9.6 %1.20 p/m
4-3-1-28 5.1 %
4-4-1-14 2.5 %
4-1-4-11 0.6 %
4-3-2-11 0.6 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Chievo
4-4-24-3-3
55
Ascoli
4-3-34-4-2
42
Virtus Entella
3-5-24-3-3
27
Reggina
4-4-24-2-3-1
18

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 157 matcher mellan 2016 och 2023. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Ascoli2016-08-082017-05-18

UnderHan1.16 43
EfterF. Fiorin0.89 19−0.27

Virtus Entella2017-11-112018-05-05

FöreG. Castorina1.00 17
UnderHan1.00 27

Reggina2021-08-162021-12-12

FöreMarco Baroni1.54 26
UnderHan1.22 18−0.32

Lecco2024-02-172024-04-01

FöreE. Bonazzoli0.95 20
UnderHan0.29 7−0.66
EfterA. Malgrati0.57 7+0.28

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

1 merit före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2011 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • Serie BItaly1998/1999Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.45 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.85snitt 1.251.60
HögstChievo1.45 p/m på 55
LägstVirtus Entella1.00 p/m på 27
Spann0.45 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 3 klubbar är 0.18 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

A. Aglietti
  • Tunga uppdrag1.18 poäng per match — bland den fjärdedel som tagit minst
  • Resande tränare7 klubbar, 23 matcher i snitt på varje

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför A. Aglietti med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare