FOOTSAM / TÄVLING
Primera Division
El-Salvador
Primera Division
| # | Lag | SP | V | O | F | +/− | MS | P | Form | Nästa |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 18 | 10 | 6 | 2 | 32–13 | +19 | 36 | Inter | ||
| 2 | 18 | 9 | 5 | 4 | 29–19 | +10 | 32 | Fuerte San Francisco | ||
| 3 | 18 | 9 | 4 | 5 | 24–19 | +5 | 31 | Inca Aruba | ||
| 4 | 18 | 8 | 6 | 4 | 34–24 | +10 | 30 | Alianza | ||
| 5 | 18 | 6 | 9 | 3 | 24–16 | +8 | 27 | Firpo | ||
| 6 | 17 | 7 | 5 | 5 | 25–20 | +5 | 26 | Cacahuatique | ||
| 7 | 19 | 6 | 5 | 8 | 28–28 | 0 | 23 | Atletico Balboa | ||
| 8 | 18 | 5 | 8 | 5 | 23–24 | -1 | 23 | Águila | ||
| 9 | 18 | 3 | 7 | 8 | 19–29 | -10 | 16 | Platense | ||
| 10 | 18 | 4 | 4 | 10 | 13–32 | -19 | 16 | Isidro Metapán | ||
| 11 | 17 | 3 | 5 | 9 | 16–28 | -12 | 14 | Municipal Limeño | ||
| 12 | 19 | 2 | 7 | 10 | 18–34 | -16 | 13 | FAS |
Promotion - Primera Division (Apertura - Play Offs: Semi-finals)Promotion - Primera Division (Apertura - Play Offs: Quarter-finals)
Tabell för avslutade matcher i tävlingen och säsongen.
Lag med ofullständigt matchunderlag visas enligt ordinarie tabell.
Flest mål
0134
0232
0329
0428
0524
0624
0723
0823
0920
1019
1213
Flest insläppta mål
0232
0329
0428
0526
0624
0724
0823
0919
1019
1116
1213
Poäng
0136
0232
0331
0430
0527
0624
0723
0823
0920
1016
1116












