Raphaël Guerreiro
Raphaël Adelino José Guerreiro · 2 tävlingar och 2 klubbar under 2022/23
Bayern MünchenUEFA Champions League 2022/23
Borussia DortmundUEFA Champions League 2022/23
- Position
- Försvarare
- Ålder
- 29 år
- Nationalitet
- Portugal
- Född
- 1993-12-22
- Längd
- 170 cm
- Vikt
- 71 kg
Säsongen sammanlagt
- Matcher
- 70
- Starter
- 63
- Inhopp
- 7
- Minuter
- 5553
- Mål
- 12
- Assist
- 26
- Gula kort
- 8
- Röda kort
- 0
Tävling för tävling
Ett block per tävling och klubb. Blocket med mest speltid står först. Ett tankstreck betyder att källan inte säger något om måttet, inte att spelaren gjorde noll.
Bundesliga 2022/23
Bayern MünchenFörsvarare30 av 36 mått finns i källan
Speltid
- Matcher
- 31
- Starter
- 27
- Inhopp
- 4
- Utbytt
- —
- På bänken
- —
- Minuter
- 2296
- Minuter per match
- 74.1
- Betyg
- 7.37
Anfallsspel
- Mål
- 4
- Assist
- 12
- Mål + assist
- 16
- Skott
- 25
- Skott på mål
- 15
- Andel på mål
- 60.0 %
- Nyckelpassningar
- 58
- Dribblingar
- 46
- Lyckade dribblingar
- 27
- Andel lyckade
- 58.7 %
Passningsspel
- Passningar
- 1532
- Passningsprocent
- 48 %
Defensivt arbete
- Tacklingar
- 36
- Blockeringar
- 2
- Brytningar
- 36
- Dueller
- 148
- Vunna dueller
- 78
- Andel vunna
- 52.7 %
- Dribblad förbi
- —
Kort och frisparkar
- Gula kort
- 4
- Gult–rött
- —
- Röda kort
- 0
- Frisparkar dragna
- 10
- Frisparkar begångna
- 8
Straffar
- Straffmål
- 0
- Missade straffar
- 0
- Straffar vunna
- —
- Straffar begångna
- —
Bundesliga 2022/23
Borussia DortmundFörsvarare33 av 36 mått finns i källan
Speltid
- Matcher
- 27
- Starter
- 26
- Inhopp
- 1
- Utbytt
- 7
- På bänken
- 5
- Minuter
- 2296
- Minuter per match
- 85.0
- Betyg
- 7.37
Anfallsspel
- Mål
- 4
- Assist
- 12
- Mål + assist
- 16
- Skott
- 25
- Skott på mål
- 15
- Andel på mål
- 60.0 %
- Nyckelpassningar
- 58
- Dribblingar
- 46
- Lyckade dribblingar
- 27
- Andel lyckade
- 58.7 %
Passningsspel
- Passningar
- 1532
- Passningsprocent
- 48 %
Defensivt arbete
- Tacklingar
- 36
- Blockeringar
- 2
- Brytningar
- 36
- Dueller
- 148
- Vunna dueller
- 78
- Andel vunna
- 52.7 %
- Dribblad förbi
- —
Kort och frisparkar
- Gula kort
- 4
- Gult–rött
- 0
- Röda kort
- 0
- Frisparkar dragna
- 10
- Frisparkar begångna
- 8
Straffar
- Straffmål
- 0
- Missade straffar
- 0
- Straffar vunna
- —
- Straffar begångna
- —
UEFA Champions League 2022/23
Bayern MünchenFörsvarare29 av 36 mått finns i källan
Speltid
- Matcher
- 6
- Starter
- 5
- Inhopp
- 1
- Utbytt
- —
- På bänken
- —
- Minuter
- 481
- Minuter per match
- 80.2
- Betyg
- 7.13
Anfallsspel
- Mål
- 2
- Assist
- 1
- Mål + assist
- 3
- Skott
- 4
- Skott på mål
- 3
- Andel på mål
- 75.0 %
- Nyckelpassningar
- 8
- Dribblingar
- 8
- Lyckade dribblingar
- 3
- Andel lyckade
- 37.5 %
Passningsspel
- Passningar
- 253
- Passningsprocent
- —
Defensivt arbete
- Tacklingar
- 7
- Blockeringar
- 2
- Brytningar
- 10
- Dueller
- 41
- Vunna dueller
- 21
- Andel vunna
- 51.2 %
- Dribblad förbi
- —
Kort och frisparkar
- Gula kort
- 0
- Gult–rött
- —
- Röda kort
- 0
- Frisparkar dragna
- 8
- Frisparkar begångna
- 3
Straffar
- Straffmål
- 0
- Missade straffar
- 0
- Straffar vunna
- —
- Straffar begångna
- —
UEFA Champions League 2022/23
Borussia DortmundFörsvarare32 av 36 mått finns i källan
Speltid
- Matcher
- 6
- Starter
- 5
- Inhopp
- 1
- Utbytt
- 2
- På bänken
- 1
- Minuter
- 480
- Minuter per match
- 80.0
- Betyg
- 7.13
Anfallsspel
- Mål
- 2
- Assist
- 1
- Mål + assist
- 3
- Skott
- 4
- Skott på mål
- 3
- Andel på mål
- 75.0 %
- Nyckelpassningar
- 8
- Dribblingar
- 8
- Lyckade dribblingar
- 3
- Andel lyckade
- 37.5 %
Passningsspel
- Passningar
- 253
- Passningsprocent
- —
Defensivt arbete
- Tacklingar
- 7
- Blockeringar
- 2
- Brytningar
- 10
- Dueller
- 41
- Vunna dueller
- 21
- Andel vunna
- 51.2 %
- Dribblad förbi
- —
Kort och frisparkar
- Gula kort
- 0
- Gult–rött
- 0
- Röda kort
- 0
- Frisparkar dragna
- 8
- Frisparkar begångna
- 3
Straffar
- Straffmål
- 0
- Missade straffar
- 0
- Straffar vunna
- —
- Straffar begångna
- —
Tävlingar där vi har spelarens enskilda matcher men ingen säsongssummering från källan. Talen är räknade ur matcherna nedan — inte hämtade — så de växer den dag vi importerar fler omgångar.
Mål
6 mål- 69'hemma motFSV Mainz 05Bundesliga2–2
- 15'hemma mot1. FC KölnBundesliga6–1
- 60'borta motFC Schalke 04Bundesliga2–2
- 6'borta motSevillaUEFA Champions League4–1
- 42'hemma motFC CopenhagenUEFA Champions League3–0
- 77'hemma motWerder BremenBundesliga2–3
Match och minut för 6 av säsongens 12 mål.
Landslaget
2 mål · 2021–2022första och sista målet- 55'motSwitzerlandWorld CupAssist: Gonçalo Ramos6–1
- 84'motHungaryEuro3–0
Baserat på tillgänglig matchstatistik. Historisk täckning kan variera. Talet är en undre gräns: målskytten är känd för 779 av Portugals 1 233 landskampsmål.
