FootSam
FOOTBALL DATA

I. Bel Hassani

Iliass Bel Hassani · 2 tävlingar och 2 klubbar under 2016/17

AZ AlkmaarUEFA Europa League 2016/17
HeraclesUEFA Europa League 2016/17
Position
Mittfältare
Ålder
24 år
Nationalitet
Morocco
Född
1992-09-16
Längd
175 cm
Vikt
72 kg
Matcher
38
Minuter
2277
Mål
2
Assist
12
Starter
25
Statistik

Säsongen 2016/17

Säsongen sammanlagt

Matcher
38
Starter
25
Inhopp
13
Minuter
2277
Mål
2
Assist
12
Gula kort
5
Röda kort
0

Tävling för tävling

Ett block per tävling och klubb. Blocket med mest speltid står först. Ett tankstreck betyder att källan inte säger något om måttet, inte att spelaren gjorde noll.

Eredivisie 2016/17

AZ Alkmaar
Mittfältare31 av 36 mått finns i källan

Speltid

Matcher
25
Starter
14
Inhopp
11
Utbytt
10
På bänken
19
Minuter
1310
Minuter per match
52.4
Betyg
7.04

Anfallsspel

Mål
1
Assist
5
Mål + assist
6
Skott
42
Skott på mål
17
Andel på mål
40.5 %
Nyckelpassningar
43
Dribblingar
50
Lyckade dribblingar
34
Andel lyckade
68.0 %

Passningsspel

Passningar
455
Passningsprocent
69 %

Defensivt arbete

Tacklingar
Blockeringar
Brytningar
4
Dueller
175
Vunna dueller
89
Andel vunna
50.9 %
Dribblad förbi

Kort och frisparkar

Gula kort
2
Gult–rött
0
Röda kort
0
Frisparkar dragna
23
Frisparkar begångna
8

Straffar

Straffmål
0
Missade straffar
0
Straffar vunna
Straffar begångna

UEFA Europa League 2016/17

AZ Alkmaar
Mittfältare31 av 36 mått finns i källan

Speltid

Matcher
7
Starter
5
Inhopp
2
Utbytt
2
På bänken
3
Minuter
431
Minuter per match
61.6
Betyg
6.43

Anfallsspel

Mål
0
Assist
1
Mål + assist
1
Skott
16
Skott på mål
3
Andel på mål
18.8 %
Nyckelpassningar
9
Dribblingar
17
Lyckade dribblingar
6
Andel lyckade
35.3 %

Passningsspel

Passningar
139
Passningsprocent
71 %

Defensivt arbete

Tacklingar
Blockeringar
Brytningar
3
Dueller
59
Vunna dueller
23
Andel vunna
39.0 %
Dribblad förbi

Kort och frisparkar

Gula kort
1
Gult–rött
0
Röda kort
0
Frisparkar dragna
9
Frisparkar begångna
4

Straffar

Straffmål
0
Missade straffar
0
Straffar vunna
Straffar begångna

Eredivisie 2016/17

Heracles
Mittfältare31 av 36 mått finns i källan

Speltid

Matcher
4
Starter
4
Inhopp
0
Utbytt
1
På bänken
0
Minuter
356
Minuter per match
89.0
Betyg
7.04

Anfallsspel

Mål
1
Assist
5
Mål + assist
6
Skott
42
Skott på mål
17
Andel på mål
40.5 %
Nyckelpassningar
43
Dribblingar
50
Lyckade dribblingar
34
Andel lyckade
68.0 %

Passningsspel

Passningar
455
Passningsprocent
69 %

Defensivt arbete

Tacklingar
Blockeringar
Brytningar
4
Dueller
175
Vunna dueller
89
Andel vunna
50.9 %
Dribblad förbi

Kort och frisparkar

Gula kort
1
Gult–rött
0
Röda kort
0
Frisparkar dragna
23
Frisparkar begångna
8

Straffar

Straffmål
0
Missade straffar
0
Straffar vunna
Straffar begångna

UEFA Europa League 2016/17

Heracles
Mittfältare31 av 36 mått finns i källan

Speltid

Matcher
2
Starter
2
Inhopp
0
Utbytt
0
På bänken
0
Minuter
180
Minuter per match
90.0
Betyg
6.43

Anfallsspel

Mål
0
Assist
1
Mål + assist
1
Skott
16
Skott på mål
3
Andel på mål
18.8 %
Nyckelpassningar
9
Dribblingar
17
Lyckade dribblingar
6
Andel lyckade
35.3 %

Passningsspel

Passningar
139
Passningsprocent
71 %

Defensivt arbete

Tacklingar
Blockeringar
Brytningar
3
Dueller
59
Vunna dueller
23
Andel vunna
39.0 %
Dribblad förbi

Kort och frisparkar

Gula kort
1
Gult–rött
0
Röda kort
0
Frisparkar dragna
9
Frisparkar begångna
4

Straffar

Straffmål
0
Missade straffar
0
Straffar vunna
Straffar begångna

Assist genom karriären

Assist
26
Cupassist
1

Baserat på tillgänglig statistik från säsongerna 2013/14–2022/23. Historisk täckning varierar mellan säsonger och tävlingar.

Cupassist: Baserat på tillgänglig statistik från säsongen 2021/22. Historisk täckning varierar mellan säsonger och tävlingar.

Karriär

SeniorkarriärMMål

M är matcher. En rad per sejour, med källans egna datum. Står det På lån eller ett belopp är det för att källan sagt det — saknas det sa den ingenting, och då gissar vi inte. Står det ur statistiken saknar källan klubbytet, och då visas de säsonger vi har siffror för i stället; det säger inte när han kom och gick. Delad säsong betyder att en säsong sträckte sig över två sejourer i klubben och lagts där han var längst. Siffrorna är liga- och europaspel — inhemska cuper hämtar vi inte, så de blir lägre än hos källor som räknar allt.

Mål för mål

Målen

Mål

4 mål

Match och minut för alla 4 målen.

Täckning

Om siffrorna

  • Expected goals finns inte. Källan levererar ingen xG för någon av våra tävlingar. Vi räknar inte fram en egen, för då vore det vårt mått och inte en mätning.
  • Passningsprocent saknas nästan helt i Allsvenskan. I de fem stora ligorna finns den för nästan alla spelare, i Allsvenskan för ungefär var sjunde.
  • Klubbarna och siffrorna har olika räckvidd. Klubbhistoriken kommer från källans klubbyten och tar med varje klubb han varit i. Siffrorna kommer från trettiotre tävlingar från 2010 och framåt — ligorna plus Champions League, Europa League, Conference League och Super Cup. Spelade han i en tävling vi inte täcker står klubben kvar med tankstreck. Inhemska cuper och landslagsspel finns inte i vår data.