Ligatabeller
Ettan - Norra
2026Beräknad slutplacering
Byggd på 152 av säsongens 240 matcher. Varje ruta är sannolikheten att laget slutar på den placeringen, räknad ur 100 000 simuleringar av de 88 matcher som återstår.
| Lag | Nu | Trolig | Förv | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 1:a | 1,83 | 49,0 | 29,7 | 13,7 | 5,4 | 1,7 | ||||||||||||
| 2 | 1:a | 2,16 | 35,0 | 33,1 | 18,8 | 8,9 | 3,1 | ||||||||||||
| 3 | 3:e | 3,23 | 10,8 | 20,6 | 30,1 | 21,3 | 10,8 | 4,1 | 1,5 | ||||||||||
| 4 | 4:e | 4,07 | 3,8 | 11,0 | 21,2 | 28,6 | 19,8 | 8,9 | 4,0 | 1,7 | |||||||||
| 5 | 5:e | 5,08 | 1,2 | 4,3 | 11,2 | 20,4 | 27,4 | 17,1 | 9,4 | 5,0 | 2,4 | 1,0 | |||||||
| 6 | 6:e | 6,75 | 2,9 | 7,6 | 15,9 | 22,9 | 17,9 | 13,0 | 8,7 | 5,3 | 3,0 | 1,4 | |||||||
| 7 | 7:e | 7,63 | 1,3 | 4,1 | 9,1 | 16,4 | 19,6 | 17,0 | 12,9 | 9,3 | 5,8 | 3,1 | 1,1 | ||||||
| 8 | 9:e | 8,92 | 1,2 | 4,1 | 8,8 | 12,9 | 15,7 | 16,3 | 15,4 | 12,2 | 8,3 | 3,8 | |||||||
| 9 | 9:e | 8,96 | 1,3 | 3,8 | 8,7 | 13,2 | 16,0 | 16,2 | 14,6 | 11,9 | 8,7 | 4,4 | |||||||
| 11 | 10:e | 9,39 | 2,8 | 7,0 | 10,8 | 13,8 | 15,5 | 15,8 | 14,1 | 11,1 | 6,3 | 1,5 | |||||||
| 10 | 11:e | 10,36 | 1,1 | 3,1 | 5,9 | 9,0 | 12,9 | 16,1 | 18,5 | 17,1 | 11,7 | 3,4 | |||||||
| 12 | 12:e | 11,29 | 1,3 | 2,9 | 5,3 | 8,7 | 12,5 | 17,3 | 21,7 | 19,2 | 7,8 | 2,4 | |||||||
| 13 | 13:e | 12,04 | 1,5 | 2,8 | 5,2 | 8,4 | 13,3 | 20,0 | 29,4 | 13,1 | 4,5 | ||||||||
| 14 | 14:e | 14,32 | 2,0 | 4,7 | 11,8 | 33,2 | 28,5 | 18,4 | |||||||||||
| 15 | 16:e | 14,97 | 1,9 | 5,9 | 20,0 | 32,3 | 38,8 | ||||||||||||
| 16 | 16:e | 15,01 | 1,9 | 6,0 | 18,9 | 31,2 | 41,1 | ||||||||||||
| Summa | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 100,0 |
- Vinner ligan 1
Modellen känner inte till skador, avstängningar eller övergångar.