Ligatabeller
K League 1
2026Beräknad placering efter grundserien
Byggd på 155 av säsongens 198 matcher. Varje ruta är sannolikheten att laget slutar på den placeringen, räknad ur 100 000 simuleringar av de 43 matcher som återstår.
| Lag | Nu | Trolig | Förv | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 1:a | 1,00 | 100,0 | ||||||||||||
| 2 | 2:a | 3,45 | 37,6 | 24,4 | 15,7 | 9,9 | 6,2 | 3,5 | 1,8 | ||||||
| 3 | 2:a | 4,13 | 22,7 | 22,5 | 18,7 | 13,6 | 9,6 | 6,5 | 4,0 | 1,8 | |||||
| 5 | 3:e | 4,64 | 17,4 | 18,6 | 17,4 | 14,7 | 11,7 | 8,9 | 6,0 | 3,6 | 1,5 | ||||
| 4 | 5:e | 5,05 | 11,9 | 14,8 | 16,7 | 17,0 | 14,5 | 11,4 | 7,6 | 4,3 | 1,7 | ||||
| 8 | 7:e | 6,33 | 5,2 | 8,1 | 11,1 | 13,0 | 14,3 | 14,4 | 13,5 | 11,1 | 7,8 | 1,5 | |||
| 6 | 8:e | 7,05 | 2,2 | 4,6 | 7,3 | 10,8 | 14,0 | 15,7 | 16,5 | 15,2 | 10,5 | 3,3 | |||
| 7 | 8:e | 7,16 | 2,0 | 4,2 | 6,9 | 10,2 | 13,0 | 15,5 | 16,9 | 16,4 | 11,6 | 3,3 | |||
| 9 | 10:e | 7,96 | 2,0 | 4,1 | 7,0 | 10,2 | 13,1 | 16,8 | 19,1 | 19,2 | 7,8 | ||||
| 10 | 10:e | 8,79 | 1,9 | 3,5 | 5,9 | 9,2 | 13,5 | 20,3 | 29,7 | 14,9 | |||||
| 11 | 11:e | 10,45 | 1,7 | 3,5 | 7,4 | 17,4 | 68,9 | ||||||||
| 12 | 12:e | 12,00 | 99,9 | ||||||||||||
| Summa | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 100,0 |
- Vinner ligan 1
- Mästerskapsserien 1–6
Ligan delar upp sig efter grundserien, och prognosen gäller placeringen där. Slutspelsmatcherna finns inte i databasen förrän de lottats. Modellen känner inte till skador, avstängningar eller övergångar.