Göztepe
Süper Lig 2020/21 · Gursel Aksel Stadium · Grundad 1925
- Poäng
- 51
- Matcher
- 40
- V–O–F
- 13–12–15
- Mål
- 59–59
- Målskillnad
- 0
- Poäng/match
- 1.27
- Vinstprocent
- 33 %
- Ö. Ateş
- Ö. Özen
- E. Parlatantill 1 jan
- Ü. Karamanfrån 1 jan
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
15matcher
- 9
- Vann
- 4
- Oavgjort
- 2
- Förlust
Tappade 14 poäng av 45
Lika i paus
14matcher
- 4
- Vann
- 5
- Oavgjort
- 5
- Förlust
Låg under i paus
11matcher
- 0
- Vann
- 3
- Oavgjort
- 8
- Förlust
Räddade 3 poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
2.95mål per match, båda lagens · 40 matcher
- 3.10
- Hemma
- 2.80
- Borta
- Över 1.5 mål30 av 4075 %
- Över 2.5 mål20 av 4050 %
- Över 3.5 mål15 av 4038 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
26 mål i första halvlek, 30 i andra (52 % efter paus). Insläppta: 21 och 36 (60 % efter paus).
Bygger på 58 gjorda och 60 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 59 gjorda och 59 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.36
- Skillnad
- -0.08 (-6.2 %)
- I ligan
- 10 av 21
- Ligasnitt
- 1.35
- Skillnad
- +0.12 (+9.1 %)
- I ligan
- 6 av 21
- Ligasnitt
- 1.35
- Skillnad
- +0.12 (+9.1 %)
- I ligan
- 16 av 21
Stabilitet
- Ligasnitt
- 26.2 %
- Skillnad
- -6.2 % (-23.6 %)
- I ligan
- 16 av 21
- Ligasnitt
- 26.2 %
- Skillnad
- -6.2 % (-23.6 %)
- I ligan
- 6 av 21
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
1 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
4av 4100 %
Ingen missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.52
- Skillnad
- -0.07 (-4.4 %)
- I ligan
- 12 av 21
- Ligasnitt
- 1.20
- Skillnad
- -0.10 (-8.5 %)
- I ligan
- 9 av 21
- Ligasnitt
- 0.31
- Skillnad
- +0.04 (+11.4 %)
- Störst i ligan
- 11 av 21
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 4-2-3-126 matcher 65 %
- 4-1-4-19 matcher 23 %
- 4-4-22 matcher 5 %
- 4-3-31 match 3 %
- 4-4-1-11 match 3 %
- 4-5-11 match 3 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter3
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
İ. Eğribayat22 år | 35 | 3150 | — | — | 3 | — | 6.90 |
A. Özçimen18 år | 13 | 270 | — | — | 0 | — | 6.80 |
B. Megyeri30 år | 2 | 180 | — | — | 0 | — | 6.85 |
Försvarare8
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
B. Emir32 år | 33 | 2805 | 1 | 5 | 4 | 1 | 6.97 |
M. Paluli26 år | 37 | 2426 | — | 1 | 3 | — | 6.73 |
A. Nukan27 år | 35 | 2338 | 2 | 2 | 4 | — | 6.99 |
A. Öztürk27 år | 21 | 1648 | 3 | — | 6 | 0 | 6.86 |
M. Mihojević24 år | 21 | 1561 | 2 | — | 3 | 0 | 6.86 |
L. Gassama30 år | 18 | 1167 | 0 | 2 | 1 | 0 | 6.69 |
Titi32 år | 20 | 1154 | 1 | 1 | 1 | — | 6.88 |
D. Bureković25 år | 20 | 903 | 0 | 1 | 1 | 0 | 6.36 |
Mittfältare11
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
S. Aydoğdu29 år | 39 | 3207 | 4 | 5 | 5 | — | 6.98 |
O. Nwobodo23 år | 31 | 2384 | — | 2 | 12 | — | 6.90 |
Y. Kayan21 år | 18 | 959 | 2 | — | 7 | — | 6.74 |
A. Esiti26 år | 20 | 813 | 1 | — | 2 | — | 6.67 |
Guilherme Marques29 år | 10 | 727 | 2 | 1 | 1 | — | 6.96 |
P. Žulj27 år | 20 | 704 | 4 | — | 1 | — | 6.57 |
K. Sönmez26 år | 19 | 660 | 0 | — | 2 | 0 | 6.47 |
Márcio Mossoró37 år | 14 | 539 | 1 | 1 | 2 | 0 | 6.61 |
K. Alıcı23 år | 13 | 316 | — | — | 2 | — | 6.88 |
A. Biyogo Poko27 år | 4 | 70 | — | — | 1 | — | 6.00 |
E. Binici19 år | 4 | 20 | 0 | — | 1 | 0 | 6.25 |
Anfallare11
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
H. Akbunar26 år | 40 | 3360 | 9 | 10 | 3 | — | 6.96 |
C. Ndiaye24 år | 39 | 2806 | 10 | 1 | 3 | — | 6.70 |
Z. Tripić27 år | 31 | 1530 | 3 | 2 | 1 | — | 6.79 |
A. Jahović33 år | 19 | 1137 | 6 | 1 | 2 | 0 | 6.71 |
| 18 | 1091 | 2 | 3 | 3 | — | 6.69 | |
B. Ideye31 år | 30 | 1078 | 2 | 3 | 2 | 0 | 6.47 |
Stefano Napoleoni34 år | 15 | 461 | 1 | — | 0 | 0 | 6.63 |
B. Şimşek25 år | 6 | 118 | 1 | — | 0 | 0 | 6.84 |
B. Süleyman26 år | 16 | 78 | — | — | 0 | — | 6.60 |
Y. Basravi20 år | 7 | 9 | — | — | 0 | — | 6.20 |
B. Kırdaroğlu20 år | 1 | 8 | 0 | — | 0 | 0 | 6.30 |
avviker betyder att källan ger spelaren nästan samma siffror hos ytterligare en klubb den här säsongen. Båda kan inte stämma. Vilken som gör det går inte att avgöra ur statistiken, så vi säger det i stället för att välja åt dig — och ingen rad tas bort. 1 av 42 rader är märkta.
9 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.