Henan Jianye
Super League 2023 · Zhengzhou Hanghai Stadium · Grundad 1994
- Poäng
- 36
- Matcher
- 30
- V–O–F
- 9–9–12
- Mål
- 38–40
- Målskillnad
- -2
- Poäng/match
- 1.20
- Vinstprocent
- 30 %
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
9matcher
- 6
- Vann
- 3
- Oavgjort
- 0
- Förlust
Tappade 6 poäng av 27
Lika i paus
11matcher
- 2
- Vann
- 4
- Oavgjort
- 5
- Förlust
Låg under i paus
10matcher
- 1
- Vann
- 2
- Oavgjort
- 7
- Förlust
Räddade 5 poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
2.60mål per match, båda lagens · 30 matcher
- 2.40
- Hemma
- 2.80
- Borta
- Över 1.5 mål21 av 3070 %
- Över 2.5 mål13 av 3043 %
- Över 3.5 mål9 av 3030 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
16 mål i första halvlek, 22 i andra (58 % efter paus). Insläppta: 13 och 26 (65 % efter paus).
Bygger på 38 gjorda och 40 insläppta mål med minutangivelse.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.36
- Skillnad
- -0.16 (-11.8 %)
- I ligan
- 10 av 16
- Ligasnitt
- 1.39
- Skillnad
- -0.12 (-8.7 %)
- I ligan
- 10 av 16
- Ligasnitt
- 1.39
- Skillnad
- -0.05 (-3.9 %)
- I ligan
- 9 av 16
Stabilitet
- Ligasnitt
- 24.0 %
- Skillnad
- +2.7 % (+11.3 %)
- I ligan
- 7 av 16
- Ligasnitt
- 24.0 %
- Skillnad
- +6.0 % (+25.2 %)
- I ligan
- 11 av 16
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
minst 6 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
4av 4100 %
Ingen missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.60
- Skillnad
- +0.20 (+12.2 %)
- I ligan
- 7 av 16
- Ligasnitt
- 1.12
- Skillnad
- -0.52 (-46.3 %)
- I ligan
- 13 av 16
- Ligasnitt
- 0.49
- Skillnad
- +0.71 (+146.2 %)
- Störst i ligan
- 2 av 16
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 4-2-3-114 matcher 47 %
- 4-4-211 matcher 37 %
- 4-1-4-12 matcher 7 %
- 3-4-31 match 3 %
- 4-3-31 match 3 %
- 5-3-21 match 3 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter3
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wang Guoming33 år | 29 | 2520 | — | — | 3 | — | 6.89 |
| 22 | 1710 | — | — | 3 | — | 6.96 | |
Peng Peng22 år | 27 | 180 | — | — | 0 | — | 6.15 |
Försvarare13
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 26 | 2079 | — | 2 | 7 | — | 6.71 | |
T. Šunjić34 år | 23 | 1965 | 0 | 1 | 4 | 0 | 6.93 |
Xu Haofeng24 år | 25 | 1736 | 1 | — | 6 | — | 6.34 |
Gu Cao36 år | 20 | 1668 | 0 | — | 2 | 0 | 6.92 |
Luo Xin33 år | 24 | 1603 | 0 | 1 | 7 | 0 | 6.63 |
Dilmurat Mawlanyaz25 år | 25 | 1515 | 1 | — | 2 | — | 6.80 |
Yang Shuai26 år | 28 | 1382 | — | — | 3 | — | 6.62 |
Li Songyi30 år | 29 | 1333 | 1 | 2 | 3 | — | 6.72 |
Ke Zhao34 år | 21 | 1116 | 0 | 1 | 5 | 1 | 6.54 |
Liu Yixin21 år | 28 | 545 | — | — | 1 | — | 6.58 |
Liu Jiahui22 år | 27 | 275 | — | — | 0 | — | 6.40 |
Yang Minjie19 år | 2 | 20 | 0 | — | 0 | 0 | 6.30 |
Niu Ziyi23 år | 4 | 14 | — | — | 0 | — | 6.70 |
Mittfältare13
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Huang Ruifeng23 år | 28 | 2112 | — | — | 3 | — | 6.47 |
Wang Shangyuan29 år | 21 | 1631 | 0 | — | 4 | 0 | 6.75 |
He Chao27 år | 23 | 1483 | 1 | 1 | 4 | — | 6.76 |
A. Mierzejewski36 år | 22 | 1282 | 2 | 5 | 3 | 0 | 7.01 |
Tomás Pina35 år | 15 | 1215 | 1 | 1 | 3 | 1 | 6.91 |
Dilyimit Tudi24 år | 27 | 1026 | 1 | — | 4 | — | 6.71 |
Đ. Denić27 år | 11 | 835 | 3 | 1 | 2 | 0 | 6.76 |
Gao Tianyu22 år | 29 | 831 | — | 2 | 3 | — | 6.40 |
Zhao Yuhao30 år | 14 | 430 | 1 | — | 3 | 0 | 6.58 |
Chen Keqiang23 år | 20 | 260 | — | — | 1 | — | 6.56 |
Yang Yilin24 år | 22 | 248 | — | — | 0 | — | 6.20 |
Tenglong Li22 år | 3 | 42 | 0 | — | 0 | 0 | 6.63 |
Du Zhixuan21 år | 10 | 10 | — | — | 0 | — | 6.30 |
Anfallare11
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
N. Čović31 år | 25 | 1966 | 15 | 2 | 5 | — | 7.28 |
Huang Zichang26 år | 28 | 1952 | 4 | 6 | 2 | — | 6.69 |
Zhong Yihao27 år | 27 | 1673 | 3 | 2 | 4 | — | 6.87 |
| 24 | 1318 | — | 1 | 0 | — | 6.47 | |
Hildeberto Pereira27 år | 15 | 1072 | 2 | 4 | 5 | — | 6.69 |
| 14 | 996 | 5 | 2 | 1 | — | 6.81 | |
Feng Boyuan28 år | 22 | 975 | 3 | — | 3 | — | 6.70 |
Han Dong22 år | 8 | 304 | 0 | 1 | 1 | 0 | 6.40 |
Liu Xinyu31 år | 29 | 223 | — | — | 0 | — | 6.53 |
Song Runtong21 år | 16 | 79 | — | — | 0 | — | 6.43 |
Tang Xu20 år | 3 | 23 | 0 | — | 0 | 0 | 6.45 |
avviker betyder att källan ger spelaren nästan samma siffror hos ytterligare en klubb den här säsongen. Båda kan inte stämma. Vilken som gör det går inte att avgöra ur statistiken, så vi säger det i stället för att välja åt dig — och ingen rad tas bort. 4 av 49 rader är märkta.
9 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.