Changchun Yatai
Super League 2022 · Changchun Sports Center Stadium · Grundad 1996
- Poäng
- 44
- Matcher
- 34
- V–O–F
- 11–11–12
- Mål
- 49–50
- Målskillnad
- -1
- Poäng/match
- 1.29
- Vinstprocent
- 32 %
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
12matcher
- 10
- Vann
- 1
- Oavgjort
- 1
- Förlust
Tappade 5 poäng av 36
Lika i paus
9matcher
- 1
- Vann
- 7
- Oavgjort
- 1
- Förlust
Låg under i paus
13matcher
- 0
- Vann
- 3
- Oavgjort
- 10
- Förlust
Räddade 3 poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
2.91mål per match, båda lagens · 34 matcher
- 2.24
- Hemma
- 3.59
- Borta
- Över 1.5 mål24 av 3471 %
- Över 2.5 mål18 av 3453 %
- Över 3.5 mål14 av 3441 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
25 mål i första halvlek, 23 i andra (47 % efter paus). Insläppta: 20 och 28 (56 % efter paus).
Bygger på 49 gjorda och 50 insläppta mål med minutangivelse.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.40
- Skillnad
- -0.10 (-7.5 %)
- I ligan
- 12 av 18
- Ligasnitt
- 1.43
- Skillnad
- +0.01 (+0.9 %)
- I ligan
- 8 av 18
- Ligasnitt
- 1.43
- Skillnad
- +0.04 (+3.1 %)
- I ligan
- 11 av 18
Stabilitet
- Ligasnitt
- 29.4 %
- Skillnad
- -3.0 % (-10.1 %)
- I ligan
- 10 av 18
- Ligasnitt
- 29.4 %
- Skillnad
- +5.9 % (+19.9 %)
- I ligan
- 11 av 18
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
1 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
3av 3100 %
Ingen missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.48
- Skillnad
- -0.30 (-20.5 %)
- I ligan
- 12 av 18
- Ligasnitt
- 1.32
- Skillnad
- +0.09 (+7.1 %)
- I ligan
- 11 av 18
- Ligasnitt
- 0.16
- Skillnad
- -0.40 (-245.3 %)
- Störst i ligan
- 16 av 18
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 5-3-212 matcher 35 %
- 5-4-18 matcher 24 %
- 3-4-2-15 matcher 15 %
- 3-5-25 matcher 15 %
- 4-1-4-12 matcher 6 %
- 3-1-4-21 match 3 %
- 3-4-31 match 3 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter4
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wu Yake31 år | 21 | 1785 | 0 | — | 0 | 0 | 6.71 |
Liu Weiguo30 år | 7 | 601 | 0 | — | 0 | 0 | 6.90 |
Lu Ning24 år | 7 | 584 | 0 | — | 0 | 0 | 6.67 |
He Zijian20 år | 1 | 90 | 0 | — | 0 | 0 | 7.70 |
Försvarare16
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
J. Okore29 år | 29 | 2565 | 1 | 1 | 0 | 0 | 6.96 |
Rao Weihui33 år | 28 | 2146 | 0 | 1 | 4 | 0 | 6.82 |
Cui Qi24 år | 30 | 2129 | 0 | 1 | 1 | 0 | 6.55 |
Sun Jie30 år | 19 | 1413 | 0 | — | 1 | 1 | 6.68 |
He Guan29 år | 15 | 1134 | 1 | 1 | 3 | 0 | 6.96 |
Yan Zhiyu29 år | 18 | 1023 | 0 | — | 2 | 0 | 6.69 |
Wang Huapeng22 år | 18 | 830 | 0 | — | 4 | 0 | 6.39 |
Zheng Zhiyun27 år | 14 | 718 | 0 | — | 1 | 0 | 6.54 |
He Yiran17 år | 11 | 665 | 0 | 1 | 1 | 0 | 6.72 |
Han Pengfei29 år | 8 | 537 | 0 | — | 2 | 0 | 6.67 |
Mao Kaiyu31 år | 7 | 423 | 0 | — | 1 | 0 | 6.74 |
Eziz Ilyar21 år | 1 | 90 | 0 | — | 0 | 0 | 6.20 |
Lu Yiming20 år | 1 | 90 | 0 | — | 0 | 0 | 6.70 |
Shi Lishan18 år | 1 | 90 | 0 | — | 0 | 0 | 5.70 |
Tang Daozheng20 år | 1 | 90 | 0 | — | 0 | 0 | 7.20 |
Zhao Xiaolong17 år | 1 | 90 | 0 | — | 0 | 0 | 6.30 |
Mittfältare14
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Zhang Yufeng24 år | 31 | 2265 | 1 | 2 | 5 | 0 | 6.75 |
Serginho27 år | 25 | 2078 | 9 | 4 | 0 | 0 | 7.51 |
Wang Jinxian26 år | 24 | 1426 | 3 | 1 | 1 | 0 | 6.69 |
Liao Chengjian28 år | 26 | 1377 | 0 | 2 | 2 | 0 | 6.80 |
Dilyimit Tudi23 år | 18 | 821 | 0 | — | 2 | 0 | 6.51 |
P. Žulj28 år | 10 | 708 | 1 | 4 | 1 | — | 7.20 |
Feng Shuaihang21 år | 10 | 306 | 0 | — | 2 | 0 | 6.41 |
Zhang Li32 år | 9 | 188 | 0 | — | 1 | 0 | 6.63 |
Li Guangwen29 år | 5 | 176 | 0 | — | 0 | 0 | 6.47 |
Song Ziwenhao19 år | 1 | 79 | 0 | — | 0 | 0 | 6.30 |
Zhao Hanyu20 år | 1 | 57 | 0 | — | 0 | 0 | 6.20 |
Yang Erhai17 år | 1 | 33 | 0 | — | 0 | 0 | 6.70 |
Huang Yushen19 år | 2 | 17 | 0 | — | 0 | 0 | — |
Hui Jiakang32 år | 1 | 12 | 0 | — | 1 | 0 | 7.30 |
Anfallare10
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tan Long34 år | 32 | 2174 | 10 | 4 | 1 | 0 | 6.93 |
Erik27 år | 26 | 2115 | 8 | 9 | 2 | 0 | 7.08 |
Júnior Negrão35 år | 20 | 1349 | 9 | 1 | 1 | 0 | 7.00 |
Cheng Changcheng31 år | 9 | 453 | 3 | — | 1 | 0 | 6.83 |
D. Ndlovu32 år | 9 | 410 | 1 | 1 | 1 | 0 | 6.91 |
Dong Honglin26 år | 7 | 198 | 0 | — | 2 | 1 | 6.70 |
Fan Chao18 år | 4 | 198 | 0 | — | 0 | 0 | 6.50 |
Liu Ruichen17 år | 1 | 44 | 0 | — | 0 | 0 | 6.70 |
Bai Xuesong20 år | 1 | 34 | 0 | — | 0 | 0 | 6.70 |
Ge Junxuan18 år | 1 | 11 | 0 | — | 0 | 0 | 6.20 |
6 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.