Stoke City
Championship 2024/25 · bet365 Stadium · Grundad 1868
- Poäng
- 51
- Matcher
- 46
- V–O–F
- 12–15–19
- Mål
- 45–62
- Målskillnad
- -17
- Poäng/match
- 1.11
- Vinstprocent
- 26 %
- S. Schumachertill 1 sep
- Chicho Pèlach1 sep–1 dec
- R. Shawcross1 sep–1 sep
- R. Shawcross1 dec–1 jan
- M. Robinsfrån 1 jan
Klubbens historia
- 1925/6NamnbyteStoke FC → Stoke City FC
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
9matcher
- 5
- Vann
- 3
- Oavgjort
- 1
- Förlust
Tappade 9 poäng av 27
Lika i paus
26matcher
- 7
- Vann
- 10
- Oavgjort
- 9
- Förlust
Låg under i paus
11matcher
- 0
- Vann
- 2
- Oavgjort
- 9
- Förlust
Räddade 2 poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
2.33mål per match, båda lagens · 46 matcher
- 2.35
- Hemma
- 2.30
- Borta
- Över 1.5 mål32 av 4670 %
- Över 2.5 mål17 av 4637 %
- Över 3.5 mål11 av 4624 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
19 mål i första halvlek, 26 i andra (53 % efter paus). Insläppta: 26 och 29 (50 % efter paus).
Bygger på 49 gjorda och 58 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 45 gjorda och 62 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.36
- Skillnad
- -0.25 (-18.2 %)
- I ligan
- 18 av 24
- Ligasnitt
- 1.23
- Skillnad
- -0.25 (-20.2 %)
- I ligan
- 22 av 24
- Ligasnitt
- 1.23
- Skillnad
- +0.12 (+9.7 %)
- I ligan
- 16 av 24
Stabilitet
- Ligasnitt
- 28.8 %
- Skillnad
- +1.7 % (+5.8 %)
- I ligan
- 7 av 24
- Ligasnitt
- 28.9 %
- Skillnad
- +10.3 % (+35.5 %)
- I ligan
- 23 av 24
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
minst 0 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
5av 683 %
1 missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.65
- Skillnad
- -0.21 (-12.9 %)
- I ligan
- 18 av 24
- Ligasnitt
- 1.07
- Skillnad
- -0.28 (-26.5 %)
- I ligan
- 16 av 24
- Ligasnitt
- 0.58
- Skillnad
- +0.07 (+12.1 %)
- Störst i ligan
- 12 av 24
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 4-2-3-134 matcher 74 %
- 4-4-23 matcher 7 %
- 4-4-1-12 matcher 4 %
- 5-3-22 matcher 4 %
- 5-4-12 matcher 4 %
- 3-4-2-11 match 2 %
- 3-5-21 match 2 %
- 4-3-31 match 2 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter1
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
V. Johansson25 år | 46 | 4140 | 0 | 0 | 4 | 0 | 7.18 |
Försvarare10
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
B. Wilmot24 år | 39 | 3244 | 3 | 0 | 8 | 0 | 7.02 |
J. Tchamadeu20 år | 41 | 3138 | 1 | 2 | 10 | 0 | 6.74 |
A. Phillips19 år | 35 | 3082 | 0 | 0 | 7 | 0 | 6.85 |
E. Bocat25 år | 33 | 2046 | 0 | 1 | 1 | — | 6.80 |
B. Gibson31 år | 24 | 1947 | 3 | 0 | 5 | 0 | 6.91 |
M. Rose28 år | 22 | 1289 | 0 | 0 | 3 | 0 | 6.66 |
E. Stevens34 år | 18 | 1193 | 0 | 2 | 3 | 0 | 6.88 |
J. Wilson-Esbrand21 år | 6 | 270 | 0 | 1 | 0 | 0 | 6.22 |
B. Lawal21 år | 7 | 200 | 0 | — | 0 | 0 | — |
Jaden Dixon17 år | 2 | 9 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.25 |
Mittfältare11
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Bae Jun-Ho20 år | 45 | 3271 | 3 | 5 | 5 | 0 | 6.89 |
W. Burger23 år | 39 | 3016 | 1 | 1 | 11 | 0 | 6.84 |
A. Moran20 år | 35 | 2358 | 4 | 3 | 9 | 0 | 6.85 |
T. Seko26 år | 25 | 1594 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6.73 |
| 23 | 1354 | 0 | 1 | 8 | 0 | 6.62 | |
L. Gooch28 år | 20 | 1036 | 0 | 1 | 3 | 0 | 6.67 |
| 13 | 603 | 6 | 0 | 2 | — | 6.81 | |
B. Pearson29 år | 13 | 570 | 0 | 0 | 5 | 0 | 6.74 |
S. Sidibe17 år | 8 | 304 | 0 | 1 | 0 | 0 | 6.66 |
J. Laurent29 år | 3 | 270 | 0 | 2 | 3 | 0 | 6.76 |
D. Johnson31 år | 1 | 10 | 0 | 0 | 0 | — | 6.20 |
Anfallare9
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
L. Koumas18 år | 43 | 2437 | 3 | 2 | 5 | 0 | 6.55 |
M. Manhoef22 år | 35 | 2431 | 5 | 5 | 1 | — | 6.80 |
T. Cannon21 år | 22 | 1863 | 9 | 1 | 3 | 0 | 6.62 |
S. Gallagher28 år | 23 | 1018 | 3 | 1 | 5 | — | 6.81 |
Ali Al Hamadi22 år | 15 | 845 | 2 | 0 | 2 | — | 6.70 |
E. Tezgel18 år | 12 | 290 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6.50 |
N. Ennis25 år | 9 | 188 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.31 |
André Vidigal25 år | 10 | 121 | 0 | 0 | 0 | — | 6.55 |
R. Mmaee26 år | 3 | 110 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.70 |
avviker betyder att källan ger spelaren nästan samma siffror hos ytterligare en klubb den här säsongen. Båda kan inte stämma. Vilken som gör det går inte att avgöra ur statistiken, så vi säger det i stället för att välja åt dig — och ingen rad tas bort. 2 av 58 rader är märkta.
27 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.