Dinamo Makhachkala
Premier League 2026/27 · Anzhi Arena · Grundad 2019
- Poäng
- 9
- Matcher
- 6
- V–O–F
- 3–0–3
- Mål
- 10–10
- Målskillnad
- 0
- Poäng/match
- 1.50
- Vinstprocent
- 50 %
Beräknad slutplacering
9:e
9,80förväntad placering
- 1:a< 0,1 %
- 2:a0,3 %
- 3:e1,2 %
- 4:e2,7 %
- 5:e4,7 %
- 6:e7,1 %
- 7:e9,3 %
- 8:e10,7 %
- 9:e11,1 %
- 10:e10,7 %
- 11:e10,4 %
- 12:e9,2 %
- 13:e8,2 %
- 14:e6,7 %
- 15:e4,9 %
- 16:e2,6 %
- Vinner ligan
- < 0,1 %
- Nedflyttning
- 22,4 %
Byggd på 48 av säsongens 240 matcher, med lagens styrka räknad ur de fem föregående säsongerna och årets resultat. Lag som slutar på samma poäng delar placering: ligans skiljeregel går inte att fastställa ur tabellhistoriken, och en gissad ordning vore ett påstående. Modellen känner inte till skador, avstängningar eller övergångar.
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
1match
- 1
- Vann
- 0
- Oavgjort
- 0
- Förlust
Höll varenda ledning
Lika i paus
4matcher
- 1
- Vann
- 0
- Oavgjort
- 3
- Förlust
Låg under i paus
1match
- 1
- Vann
- 0
- Oavgjort
- 0
- Förlust
Räddade 3 poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
3.33mål per match, båda lagens · 6 matcher
- 2.00
- Hemma
- 4.00
- Borta
- Över 1.5 mål5 av 683 %
- Över 2.5 mål5 av 683 %
- Över 3.5 mål3 av 650 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
2 mål i första halvlek, 7 i andra (78 % efter paus). Insläppta: 4 och 7 (64 % efter paus).
Bygger på 9 gjorda och 11 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 10 gjorda och 10 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.34
- Skillnad
- +0.16 (+11.6 %)
- I ligan
- 7 av 16
- Ligasnitt
- 1.38
- Skillnad
- +0.29 (+21.2 %)
- I ligan
- 4 av 16
- Ligasnitt
- 1.38
- Skillnad
- +0.29 (+21.2 %)
- I ligan
- 12 av 16
Stabilitet
- Ligasnitt
- 25.0 %
- Skillnad
- -25.0 % (-100.0 %)
- I ligan
- 14 av 16
- Ligasnitt
- 25.0 %
- Skillnad
- -8.3 % (-33.3 %)
- I ligan
- 5 av 16
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
0 direkt rött · 0 efter två gula
Straffar
1av 1100 %
Ingen missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.27
- Skillnad
- +0.23 (+17.8 %)
- I ligan
- 5 av 16
- Ligasnitt
- 1.36
- Skillnad
- +0.14 (+10.5 %)
- I ligan
- 6 av 16
- Ligasnitt
- -0.08
- Skillnad
- +0.08 (-100.0 %)
- Störst i ligan
- 8 av 16
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 5-3-23 matcher 50 %
- 4-2-3-12 matcher 33 %
- 4-4-21 match 17 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter1
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 6 | 540 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.57 |
Försvarare7
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 6 | 540 | 1 | 0 | 2 | 0 | 6.65 | |
| 6 | 540 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6.55 | |
| 6 | 539 | 0 | 0 | 2 | 0 | 6.47 | |
| 5 | 384 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.68 | |
| 6 | 194 | 1 | 0 | 0 | 0 | 6.55 | |
| 3 | 185 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6.60 | |
| 3 | 99 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7.55 |
Mittfältare11
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 6 | 530 | 0 | 1 | 0 | 0 | 6.92 | |
| 6 | 530 | 2 | 2 | 0 | 0 | 6.93 | |
| 6 | 472 | 0 | 0 | 2 | 0 | 6.70 | |
| 6 | 307 | 1 | 1 | 1 | 0 | 6.52 | |
| 5 | 234 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.60 | |
| 5 | 111 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.80 | |
| 2 | 31 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6.60 | |
| 2 | 18 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.50 | |
| 1 | 17 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.20 | |
| 1 | 8 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.70 | |
| 1 | 8 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.50 |
Anfallare2
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 6 | 413 | 2 | 0 | 1 | 0 | 6.88 | |
| 6 | 258 | 2 | 0 | 1 | 0 | 6.72 |
4 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.