FootSam
FOOTBALL DATA

Blackburn

Championship 2026/27 · Ewood Park · Grundad 1875

12i tabellen
Poäng
5
Matcher
4
V–O–F
1–2–1
Mål
5–5
Målskillnad
0
Poäng/match
1.25
Vinstprocent
25 %
FormOVF
Hemma
Poäng/match
1.50
V–O–F
1–0–1
Mål
3–3
Borta
Poäng/match
1.00
V–O–F
0–2–0
Mål
2–2
Placering under säsongen
Högsta
6
Lägsta
13
Räknad ur matchresultaten.

Beräknad slutplacering

20:e

14,18förväntad placering

  • 1:a1,4 %
  • 2:a2,1 %
  • 3:e2,3 %
  • 4:e2,8 %
  • 5:e3,0 %
  • 6:e3,3 %
  • 7:e3,5 %
  • 8:e3,7 %
  • 9:e4,0 %
  • 10:e4,1 %
  • 11:e4,3 %
  • 12:e4,6 %
  • 13:e4,7 %
  • 14:e4,7 %
  • 15:e5,0 %
  • 16:e5,1 %
  • 17:e5,4 %
  • 18:e5,4 %
  • 19:e5,4 %
  • 20:e5,5 %
  • 21:a5,2 %
  • 22:a5,3 %
  • 23:e5,0 %
  • 24:e4,2 %
Vinner ligan
1,4 %
Slutspel
18,7 %
Nedflyttning
14,5 %

Byggd på 44 av säsongens 552 matcher, med lagens styrka räknad ur de fem föregående säsongerna och årets resultat. Modellen känner inte till skador, avstängningar eller övergångar.

Säsongens berättelse

Poängsnitt över säsongen

4 poäng på 3 matcher1.33 poäng per match
0123OVF123

En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.

Tabellplacering omgång för omgång

Slutade som 13:a av 24Högsta placering 6, lägsta 13
12468101214161820222412:a13:aOVFO1234

Från paus till slutsignal

Ledde i paus

0matcher

Hände aldrig under säsongen.

Lika i paus

3matcher

0
Vann
2
Oavgjort
1
Förlust

Låg under i paus

1match

1
Vann
0
Oavgjort
0
Förlust

Räddade 3 poäng

Anfall och försvar

Målrika eller målsnåla matcher

2.50mål per match, båda lagens · 4 matcher

3.00
Hemma
2.00
Borta
  • Över 1.5 mål3 av 475 %
  • Över 2.5 mål3 av 475 %
  • Över 3.5 mål1 av 425 %

När mål faller

GjordaInsläpptaLigan10–1520 %22 %1116–3020 %20 %18 %31–4510 %4146–6080 %20 %17 %161–7520 %15 %76–9017 %191–10520 %3 %106–1200 %

Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.

1 mål i första halvlek, 4 i andra (80 % efter paus). Insläppta: 2 och 2 (40 % efter paus).

Bygger på 5 gjorda och 5 insläppta mål med minutangivelse.

Mot ligan

Poäng per match
1.33
Ligasnitt
1.36
Skillnad
-0.03 (-2.3 %)
I ligan
12 av 24
Gjorda mål per match
1.67
Ligasnitt
1.52
Skillnad
+0.15 (+9.6 %)
I ligan
7 av 24
Insläppta mål per match
1.67
Ligasnitt
1.52
Skillnad
+0.15 (+9.6 %)
I ligan
12 av 24

Stabilitet

Hållna nollor
0.0 %
Ligasnitt
14.9 %
Skillnad
-14.9 % (-100.0 %)
I ligan
9 av 24
Matcher utan mål
0.0 %
Ligasnitt
14.2 %
Skillnad
-14.2 % (-100.0 %)
I ligan
1 av 24

Disciplin

Kort och straffar

Gula kort

102.50 per match

Utvisningar

00.00 per match

0 direkt rött · 0 efter två gula

Straffar

Laget fick ingen straff under säsongen.

Hemmaplan, sviter och spelstil

Hemma mot borta

Poäng per hemmamatch
1.50
Ligasnitt
1.42
Skillnad
+0.08 (+5.9 %)
I ligan
10 av 24
Poäng per bortamatch
1.00
Ligasnitt
1.19
Skillnad
-0.19 (-15.8 %)
I ligan
10 av 24
Hemmafördel
0.50
Ligasnitt
0.23
Skillnad
+0.27 (+118.2 %)
Störst i ligan
9 av 24

Sviter

Längsta vinstsvit
1 matcher
Slutade i omgång 2
Längsta obesegrade svit
2 matcher
Slutade i omgång 2
Längsta förlustsvit
1 matcher
Slutade i omgång 3

Ytterligheter

Största segrarna
21Middlesbroughhemma · 2026-08-22
Värsta förlusterna
12QPRhemma · 2026-08-29

Formationer

  • 4-2-3-13 matcher 100 %

Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.

Truppen

Målvakter1

Spelare
22B. Tóth28 år
327500007.10

Försvarare7

Spelare
327500006.53
327510207.33
327500006.80
218001106.70
29200006.35
11400006.50
17H. Carter26 år
11000006.60

Mittfältare8

Spelare
326100006.60
10T. Cantwell28 år
323610206.63
25R. Morishita29 år
323511007.03
21O. Afolayan28 år
321001106.47
8Sam Morsy34 år
314200206.70
28A. Forshaw34 år
313300106.60
30J. Garrett23 år
22500006.55
53F. Vare18 år
170000

Anfallare4

Spelare
324321107.47
11J. Fevrier23 år
36500006.63
23Y. Ohashi30 år
24300006.45
12900006.30

6 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.