Galatasaray
Süper Lig 2020/21 · Rams Park Stadyumu · Grundad 1905
- Poäng
- 84
- Matcher
- 40
- V–O–F
- 26–6–8
- Mål
- 80–36
- Målskillnad
- +44
- Poäng/match
- 2.10
- Vinstprocent
- 65 %
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
19matcher
- 19
- Vann
- 0
- Oavgjort
- 0
- Förlust
Höll varenda ledning
Lika i paus
16matcher
- 6
- Vann
- 5
- Oavgjort
- 5
- Förlust
Låg under i paus
5matcher
- 1
- Vann
- 1
- Oavgjort
- 3
- Förlust
Räddade 4 poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
2.90mål per match, båda lagens · 40 matcher
- 3.10
- Hemma
- 2.70
- Borta
- Över 1.5 mål31 av 4078 %
- Över 2.5 mål23 av 4057 %
- Över 3.5 mål12 av 4030 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
31 mål i första halvlek, 38 i andra (49 % efter paus). Insläppta: 13 och 20 (51 % efter paus).
Bygger på 77 gjorda och 39 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 80 gjorda och 36 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.36
- Skillnad
- +0.74 (+54.5 %)
- I ligan
- 1 av 21
- Ligasnitt
- 1.35
- Skillnad
- +0.65 (+47.9 %)
- I ligan
- 2 av 21
- Ligasnitt
- 1.35
- Skillnad
- -0.45 (-33.5 %)
- I ligan
- 1 av 21
Stabilitet
- Ligasnitt
- 26.2 %
- Skillnad
- +16.3 % (+62.3 %)
- I ligan
- 1 av 21
- Ligasnitt
- 26.2 %
- Skillnad
- -13.7 % (-52.3 %)
- I ligan
- 2 av 21
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
9 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
15av 15100 %
Ingen missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.52
- Skillnad
- +0.58 (+38.5 %)
- I ligan
- 2 av 21
- Ligasnitt
- 1.20
- Skillnad
- +0.90 (+74.7 %)
- I ligan
- 2 av 21
- Ligasnitt
- 0.31
- Skillnad
- -0.31 (-100.0 %)
- Störst i ligan
- 17 av 21
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 4-1-4-136 matcher 90 %
- 4-1-3-22 matcher 5 %
- 4-2-3-11 match 3 %
- 4-3-31 match 3 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter3
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
F. Muslera34 år | 22 | 1980 | — | — | 2 | — | 7.01 |
O. Kocuk25 år | 10 | 900 | — | — | 1 | — | 6.81 |
F. Öztürk33 år | 8 | 720 | 0 | — | 2 | 0 | 7.26 |
Försvarare13
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Marcão24 år | 37 | 3329 | — | — | 10 | — | 7.10 |
R. Donk34 år | 32 | 2187 | 2 | 3 | 4 | 1 | 6.93 |
M. Saracchi22 år | 27 | 2154 | — | 2 | 2 | — | 7.02 |
C. Luyindama26 år | 24 | 1752 | 0 | 1 | 4 | 0 | 6.95 |
M. Linnes28 år | 22 | 1545 | — | 1 | 1 | — | 6.88 |
Gedson Fernandes21 år | 17 | 1398 | — | 3 | 2 | — | 7.18 |
Ö. Bayram29 år | 39 | 1378 | — | 2 | 4 | — | 6.81 |
O. Elabdellaoui28 år | 10 | 817 | 0 | — | 2 | 0 | 6.90 |
Ş. Özbayraklı30 år | 12 | 753 | 0 | 2 | 1 | 0 | 7.01 |
D. Yedlin27 år | 11 | 668 | 1 | — | 3 | — | 6.86 |
E. Taşdemir25 år | 9 | 523 | — | 1 | 2 | — | 6.88 |
E. Bayram17 år | 2 | 23 | — | — | 0 | — | 6.20 |
V. Ozornwafor21 år | 1 | 8 | — | — | 0 | — | 6.90 |
Mittfältare9
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
T. Antalyalı25 år | 34 | 2692 | 1 | 2 | 8 | — | 7.13 |
E. Kılınç26 år | 35 | 2309 | 4 | 4 | 0 | — | 6.94 |
A. Turan33 år | 32 | 1627 | 4 | 2 | 7 | 0 | 6.87 |
Y. Belhanda30 år | 22 | 1479 | 6 | 3 | 4 | — | 7.10 |
E. Akbaba27 år | 27 | 1424 | 5 | 2 | 2 | — | 6.86 |
O. Etebo24 år | 24 | 1242 | — | — | 5 | — | 6.83 |
S. Feghouli30 år | 22 | 1178 | 2 | 4 | 0 | 0 | 7.02 |
J. Durmaz31 år | 1 | 10 | 0 | 3 | 0 | 0 | 6.83 |
B. Elmaz17 år | 1 | 1 | — | — | 0 | — | — |
Anfallare10
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
R. Babel33 år | 32 | 1583 | 7 | 5 | 5 | 0 | 6.95 |
Mostafa Mohamed22 år | 16 | 912 | 8 | — | 2 | — | 7.01 |
K. Aktürkoğlu21 år | 27 | 885 | 6 | 2 | 1 | — | 6.67 |
R. Falcao34 år | 17 | 885 | 9 | 2 | 3 | — | 6.99 |
M. Diagne28 år | 16 | 856 | 9 | — | 1 | — | 6.84 |
O. Çağlayan24 år | 24 | 845 | 4 | 1 | 1 | — | 6.90 |
H. Onyekuru23 år | 14 | 814 | 5 | — | 1 | — | 6.96 |
H. Dervişoğlu20 år | 12 | 589 | 3 | 1 | 1 | — | 6.75 |
A. Kol19 år | 8 | 315 | — | — | 4 | — | 6.37 |
| 6 | 86 | 1 | — | 0 | — | 6.77 |
avviker betyder att källan ger spelaren nästan samma siffror hos ytterligare en klubb den här säsongen. Båda kan inte stämma. Vilken som gör det går inte att avgöra ur statistiken, så vi säger det i stället för att välja åt dig — och ingen rad tas bort. 1 av 37 rader är märkta.
2 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.