FC Luzern
Super League 2024/25 · swissporarena · Grundad 1901
- Poäng
- 52
- Matcher
- 38
- V–O–F
- 14–10–14
- Mål
- 66–64
- Målskillnad
- +2
- Poäng/match
- 1.37
- Vinstprocent
- 37 %
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per match, placerad på speldagen. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den dagen, så sista punkten är säsongens snitt.
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
9matcher
- 7
- Vann
- 2
- Oavgjort
- 0
- Förlust
Tappade 4 poäng av 27
Lika i paus
12matcher
- 4
- Vann
- 5
- Oavgjort
- 3
- Förlust
Låg under i paus
17matcher
- 3
- Vann
- 3
- Oavgjort
- 11
- Förlust
Räddade 12 poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
3.42mål per match, båda lagens · 38 matcher
- 3.16
- Hemma
- 3.68
- Borta
- Över 1.5 mål34 av 3889 %
- Över 2.5 mål25 av 3866 %
- Över 3.5 mål18 av 3847 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
21 mål i första halvlek, 39 i andra (60 % efter paus). Insläppta: 33 och 27 (42 % efter paus).
Bygger på 65 gjorda och 65 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 66 gjorda och 64 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.37
- Skillnad
- +0.00 (+0.0 %)
- I ligan
- 7 av 12
- Ligasnitt
- 1.49
- Skillnad
- +0.24 (+16.4 %)
- I ligan
- 2 av 12
- Ligasnitt
- 1.49
- Skillnad
- +0.20 (+13.4 %)
- I ligan
- 10 av 12
Stabilitet
- Ligasnitt
- 21.8 %
- Skillnad
- -0.8 % (-3.6 %)
- I ligan
- 5 av 12
- Ligasnitt
- 21.8 %
- Skillnad
- -11.3 % (-51.8 %)
- I ligan
- 2 av 12
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
minst 2 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
10av 1567 %
5 missade.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.71
- Skillnad
- -0.03 (-1.5 %)
- I ligan
- 6 av 12
- Ligasnitt
- 1.03
- Skillnad
- +0.03 (+2.5 %)
- I ligan
- 5 av 12
- Ligasnitt
- 0.68
- Skillnad
- -0.05 (-7.4 %)
- Störst i ligan
- 7 av 12
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 4-3-1-225 matcher 66 %
- 4-4-26 matcher 16 %
- 3-4-32 matcher 5 %
- 3-4-1-21 match 3 %
- 4-1-3-21 match 3 %
- 4-1-4-11 match 3 %
- 4-2-3-11 match 3 %
- 5-3-21 match 3 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter2
Försvarare11
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
P. Dorn27 år | 36 | 3195 | 3 | 6 | 6 | — | 6.90 |
S. Knežević27 år | 33 | 2823 | 2 | 0 | 12 | 0 | 6.92 |
A. Cigaņiks27 år | 35 | 2567 | 1 | 4 | 6 | — | 6.94 |
L. Jaquez21 år | 19 | 1692 | 3 | 0 | 1 | 0 | 7.03 |
B. Freimann18 år | 26 | 1409 | 1 | 0 | 3 | — | 6.95 |
S. Ottiger21 år | 36 | 1366 | 1 | 3 | 4 | — | 6.76 |
R. Fernandes21 år | 11 | 678 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.89 |
J. Löfgren27 år | 10 | 557 | 0 | 0 | 2 | 0 | 6.61 |
B. Freimann20 år | 3 | 270 | 0 | 1 | 0 | 0 | 6.73 |
I. Beka24 år | 6 | 180 | 0 | 0 | 2 | — | 6.75 |
L. Meyer20 år | 1 | 45 | 0 | 0 | 1 | — | 6.00 |
Mittfältare10
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
A. Stanković18 år | 37 | 2977 | 3 | 2 | 3 | — | 7.00 |
D. Rrudhani25 år | 29 | 2124 | 9 | 6 | 6 | — | 7.22 |
T. Owusu21 år | 32 | 1745 | 1 | 1 | 2 | 0 | 6.75 |
K. Spadanuda27 år | 36 | 1667 | 4 | 4 | 2 | — | 6.82 |
Levin Winkler20 år | 37 | 1581 | 4 | 3 | 3 | — | 6.80 |
N. Beloko24 år | 19 | 1237 | 1 | 1 | 4 | — | 6.68 |
J. Kadák23 år | 36 | 642 | 1 | 2 | 3 | — | 6.70 |
D. Ulrich26 år | 6 | 180 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.50 |
Mattia Walker19 år | 15 | 35 | 0 | 0 | 0 | — | 6.20 |
S. Chader24 år | 4 | 21 | 0 | 0 | 0 | — | 6.55 |
Anfallare6
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
T. Klidje23 år | 37 | 2370 | 10 | 3 | 0 | 0 | 7.04 |
L. Villiger21 år | 37 | 2058 | 7 | 5 | 2 | — | 6.92 |
A. Grbić27 år | 31 | 1409 | 9 | 1 | 3 | 0 | 6.77 |
S. Karweina25 år | 25 | 859 | 3 | 2 | 1 | — | 6.84 |
N. Toggenburger20 år | 1 | 25 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.70 |
A. Vasovic16 år | 2 | 12 | 0 | 0 | 0 | — | 6.20 |
18 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.