NK Osijek
HNL 2022/23 · Opus Arena · Grundad 1947
- Poäng
- 50
- Matcher
- 36
- V–O–F
- 13–11–12
- Mål
- 46–41
- Målskillnad
- +5
- Poäng/match
- 1.39
- Vinstprocent
- 36 %
- I. Kuleševićtill 1 mar
- N. Bjelicatill 1 aug
- R. Poms1 sep–1 okt
- B. Perković1 mar–1 apr
- S. Tomasfrån 1 apr
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
11matcher
- 9
- Vann
- 1
- Oavgjort
- 1
- Förlust
Tappade 5 poäng av 33
Lika i paus
18matcher
- 4
- Vann
- 8
- Oavgjort
- 6
- Förlust
Låg under i paus
7matcher
- 0
- Vann
- 2
- Oavgjort
- 5
- Förlust
Räddade 2 poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
2.42mål per match, båda lagens · 36 matcher
- 1.89
- Hemma
- 2.94
- Borta
- Över 1.5 mål25 av 3669 %
- Över 2.5 mål15 av 3642 %
- Över 3.5 mål9 av 3625 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
22 mål i första halvlek, 22 i andra (47 % efter paus). Insläppta: 14 och 22 (55 % efter paus).
Bygger på 47 gjorda och 40 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 46 gjorda och 41 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.36
- Skillnad
- +0.03 (+2.5 %)
- I ligan
- 3 av 10
- Ligasnitt
- 1.24
- Skillnad
- +0.04 (+3.4 %)
- I ligan
- 3 av 10
- Ligasnitt
- 1.24
- Skillnad
- -0.10 (-7.9 %)
- I ligan
- 3 av 10
Stabilitet
- Ligasnitt
- 32.2 %
- Skillnad
- +1.1 % (+3.4 %)
- I ligan
- 4 av 10
- Ligasnitt
- 32.2 %
- Skillnad
- -1.7 % (-5.2 %)
- I ligan
- 6 av 10
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
1 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
2av 2100 %
Ingen missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.57
- Skillnad
- +0.09 (+6.0 %)
- I ligan
- 3 av 10
- Ligasnitt
- 1.14
- Skillnad
- -0.03 (-2.4 %)
- I ligan
- 6 av 10
- Ligasnitt
- 0.43
- Skillnad
- +0.12 (+28.2 %)
- Störst i ligan
- 5 av 10
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 4-2-3-115 matcher 42 %
- 4-1-4-15 matcher 14 %
- 4-4-25 matcher 14 %
- 3-4-2-14 matcher 11 %
- 3-4-32 matcher 6 %
- 3-5-22 matcher 6 %
- 4-3-1-22 matcher 6 %
- 4-3-2-11 match 3 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter2
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
M. Malenica28 år | 19 | 1710 | 0 | — | 1 | 0 | 6.60 |
I. Ivušić27 år | 12 | 1080 | 0 | — | 0 | — | 6.93 |
Försvarare13
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
J. Mersinaj23 år | 22 | 1574 | 0 | — | 6 | — | 6.90 |
A. Barišić20 år | 17 | 1467 | 1 | — | 2 | — | 7.08 |
L. Jelenić22 år | 20 | 1327 | 0 | — | 2 | — | 7.03 |
M. Jurčevič27 år | 23 | 1296 | 0 | 2 | 5 | — | 6.54 |
Y. Cheberko24 år | 18 | 1239 | 0 | — | 3 | — | 6.83 |
M. Leovac33 år | 16 | 940 | 2 | — | 5 | — | 6.80 |
M. Škorić31 år | 11 | 862 | 0 | 1 | 4 | 0 | 6.97 |
N. Omerović19 år | 13 | 847 | 0 | 2 | 2 | — | 6.53 |
D. Lončar25 år | 9 | 720 | 0 | — | 3 | — | 6.89 |
K. Bartolec27 år | 7 | 452 | 0 | — | 0 | 0 | 6.60 |
M. Miloš29 år | 6 | 313 | 0 | 2 | 0 | 0 | 6.56 |
R. Jurišić20 år | 7 | 270 | 0 | — | 1 | — | 6.47 |
S. Bralić29 år | 7 | 247 | 0 | — | 1 | 0 | 7.15 |
Mittfältare12
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
V. Jugović32 år | 32 | 2608 | 1 | 1 | 6 | 0 | 6.63 |
Š. Gržan28 år | 25 | 1551 | 1 | 1 | 1 | 0 | 6.69 |
| 17 | 1433 | 0 | — | 1 | — | 6.86 | |
M. Žaper23 år | 18 | 1376 | 1 | 1 | 2 | — | 6.89 |
M. Caktaš30 år | 17 | 1286 | 8 | 1 | 2 | — | 6.98 |
D. Nejašmić23 år | 16 | 1130 | 1 | 1 | 0 | — | 6.93 |
I. Fiolić26 år | 20 | 1001 | 0 | — | 4 | — | 6.71 |
L. Kleinheisler28 år | 10 | 720 | 6 | 2 | 2 | — | 7.06 |
P. Brlek28 år | 9 | 516 | 0 | — | 2 | 0 | 6.60 |
Barri26 år | 10 | 388 | 0 | — | 2 | 0 | 6.70 |
O. Bakić19 år | 11 | 195 | 0 | — | 0 | — | 6.56 |
A. Hiroš26 år | 5 | 55 | 0 | — | 1 | 0 | 6.27 |
Anfallare11
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
R. Mierez25 år | 33 | 2480 | 12 | — | 5 | 1 | 7.05 |
D. Beljo20 år | 16 | 1141 | 8 | 2 | 1 | 0 | 7.06 |
K. Lovrić26 år | 17 | 735 | 0 | 1 | 1 | — | 6.88 |
D. Bukvic18 år | 13 | 620 | 1 | 1 | 0 | — | 6.66 |
J. Špoljarić25 år | 17 | 557 | 2 | — | 2 | 0 | 6.48 |
F. Živković15 år | 11 | 232 | 0 | — | 1 | — | 6.36 |
K. Fućak23 år | 4 | 174 | 0 | 1 | 0 | 0 | 6.71 |
M. Topčagić34 år | 8 | 162 | 0 | — | 0 | 0 | 6.52 |
A. Mance26 år | 8 | 91 | 0 | — | 1 | 0 | 6.45 |
N. Janjić20 år | 4 | 78 | 0 | — | 0 | 0 | 6.63 |
F. Mažar17 år | 1 | 16 | 0 | — | 0 | — | 5.20 |
avviker betyder att källan ger spelaren nästan samma siffror hos ytterligare en klubb den här säsongen. Båda kan inte stämma. Vilken som gör det går inte att avgöra ur statistiken, så vi säger det i stället för att välja åt dig — och ingen rad tas bort. 1 av 49 rader är märkta.
11 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.