Anderlecht
Jupiler Pro League 2022/23 · Lotto Park · Grundad 1908
- Poäng
- 46
- Matcher
- 34
- V–O–F
- 13–7–14
- Mål
- 49–46
- Målskillnad
- +3
- Poäng/match
- 1.35
- Vinstprocent
- 38 %
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per match, placerad på speldagen. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den dagen, så sista punkten är säsongens snitt.
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
11matcher
- 8
- Vann
- 2
- Oavgjort
- 1
- Förlust
Tappade 7 poäng av 33
Lika i paus
15matcher
- 4
- Vann
- 4
- Oavgjort
- 7
- Förlust
Låg under i paus
8matcher
- 1
- Vann
- 1
- Oavgjort
- 6
- Förlust
Räddade 4 poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
2.79mål per match, båda lagens · 34 matcher
- 2.94
- Hemma
- 2.65
- Borta
- Över 1.5 mål23 av 3468 %
- Över 2.5 mål17 av 3450 %
- Över 3.5 mål14 av 3441 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
21 mål i första halvlek, 29 i andra (58 % efter paus). Insläppta: 12 och 27 (68 % efter paus).
Bygger på 50 gjorda och 40 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 49 gjorda och 41 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.36
- Skillnad
- +0.03 (+2.6 %)
- I ligan
- 9 av 18
- Ligasnitt
- 1.50
- Skillnad
- -0.02 (-1.2 %)
- I ligan
- 9 av 18
- Ligasnitt
- 1.55
- Skillnad
- -0.30 (-19.6 %)
- I ligan
- 7 av 18
Stabilitet
- Ligasnitt
- 23.6 %
- Skillnad
- +9.7 % (+41.2 %)
- I ligan
- 4 av 18
- Ligasnitt
- 24.7 %
- Skillnad
- +2.6 % (+10.6 %)
- I ligan
- 12 av 18
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
minst 3 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
4av 4100 %
Ingen missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.50
- Skillnad
- -0.20 (-13.7 %)
- I ligan
- 12 av 18
- Ligasnitt
- 1.22
- Skillnad
- +0.28 (+23.1 %)
- I ligan
- 5 av 18
- Ligasnitt
- 0.28
- Skillnad
- -0.49 (-173.3 %)
- Störst i ligan
- 17 av 18
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 4-3-317 matcher 52 %
- 3-5-212 matcher 36 %
- 4-2-3-12 matcher 6 %
- 3-4-31 match 3 %
- 4-4-21 match 3 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter2
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
B. Verbruggen19 år | 28 | 1530 | — | — | 0 | — | 7.22 |
H. Van Crombrugge29 år | 17 | 1530 | 0 | — | 1 | 0 | 6.81 |
Försvarare9
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Z. Debast18 år | 33 | 2859 | — | — | 4 | — | 6.79 |
A. Murillo26 år | 29 | 2384 | 3 | 3 | 3 | — | 6.85 |
J. Vertonghen35 år | 24 | 2105 | 1 | — | 3 | 0 | 7.02 |
W. Hoedt28 år | 14 | 1199 | — | 1 | 1 | — | 7.24 |
H. Delcroix23 år | 16 | 1160 | 0 | — | 1 | 0 | 7.13 |
K. Sardella20 år | 22 | 1125 | — | 2 | 3 | — | 6.81 |
M. N'Diaye20 år | 21 | 822 | — | 2 | 1 | — | 6.59 |
M. Kana19 år | 9 | 345 | 0 | — | 1 | 0 | 6.50 |
L. Lissens20 år | 1 | 17 | — | — | 0 | — | 6.90 |
Mittfältare13
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Y. Verschaeren21 år | 27 | 2162 | 1 | 2 | 1 | — | 6.94 |
M. Ashimeru24 år | 28 | 1846 | 2 | 3 | 4 | 0 | 6.90 |
A. Diawara25 år | 24 | 1476 | 1 | 1 | 5 | — | 6.89 |
L. Refaelov36 år | 29 | 1357 | 4 | 4 | 4 | 0 | 6.91 |
| 22 | 1232 | 2 | 2 | 0 | — | 6.89 | |
A. Dreyer24 år | 14 | 1172 | 4 | 2 | 0 | 0 | 7.15 |
M. Stroeykens17 år | 30 | 1133 | 4 | 1 | 3 | — | 6.72 |
A. Trébel31 år | 11 | 572 | 0 | 2 | 3 | 0 | 7.20 |
N. Sadiki17 år | 12 | 401 | 0 | 1 | 2 | 0 | 6.72 |
I. Abdulrazak20 år | 3 | 136 | 0 | — | 1 | 1 | 6.07 |
A. Ait El Hadj20 år | 3 | 95 | 1 | — | 0 | 0 | 7.13 |
T. Leoni22 år | 11 | 91 | — | — | 0 | — | 6.67 |
K. Olsson27 år | 3 | 45 | 0 | 1 | 0 | 0 | 7.03 |
Anfallare9
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
F. Amuzu22 år | 32 | 2246 | 3 | 6 | 4 | — | 6.85 |
Fábio Silva20 år | 19 | 1440 | 7 | 1 | 3 | — | 6.74 |
B. Raman27 år | 22 | 820 | 5 | 2 | 2 | — | 6.73 |
I. Slimani34 år | 10 | 633 | 8 | — | 2 | — | 7.30 |
S. Esposito20 år | 15 | 536 | 1 | — | 0 | — | 6.63 |
J. Duranville16 år | 6 | 267 | 1 | — | 1 | 0 | 6.70 |
L. Stassin17 år | 3 | 111 | 0 | — | 0 | 0 | 6.80 |
N. Angulo19 år | 16 | 46 | — | — | 1 | — | 6.47 |
Sergio Gómez21 år | 1 | 9 | — | — | 0 | — | 6.20 |
avviker betyder att källan ger spelaren nästan samma siffror hos ytterligare en klubb den här säsongen. Båda kan inte stämma. Vilken som gör det går inte att avgöra ur statistiken, så vi säger det i stället för att välja åt dig — och ingen rad tas bort. 1 av 43 rader är märkta.
10 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.