Reading
Championship 2018/19 · Select Car Leasing Stadium · Grundad 1871
- Poäng
- 47
- Matcher
- 46
- V–O–F
- 10–17–19
- Mål
- 49–66
- Målskillnad
- -17
- Poäng/match
- 1.02
- Vinstprocent
- 22 %
- P. Clementtill 1 dec
- José Gomesfrån 1 dec
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
14matcher
- 7
- Vann
- 5
- Oavgjort
- 2
- Förlust
Tappade 16 poäng av 42
Lika i paus
22matcher
- 3
- Vann
- 11
- Oavgjort
- 8
- Förlust
Låg under i paus
10matcher
- 0
- Vann
- 1
- Oavgjort
- 9
- Förlust
Räddade 1 poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
2.50mål per match, båda lagens · 46 matcher
- 2.61
- Hemma
- 2.39
- Borta
- Över 1.5 mål33 av 4672 %
- Över 2.5 mål25 av 4654 %
- Över 3.5 mål13 av 4628 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
22 mål i första halvlek, 23 i andra (47 % efter paus). Insläppta: 25 och 37 (56 % efter paus).
Bygger på 49 gjorda och 66 insläppta mål med minutangivelse.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.35
- Skillnad
- -0.33 (-24.4 %)
- I ligan
- 20 av 24
- Ligasnitt
- 1.33
- Skillnad
- -0.27 (-20.0 %)
- I ligan
- 19 av 24
- Ligasnitt
- 1.34
- Skillnad
- +0.10 (+7.4 %)
- I ligan
- 17 av 24
Stabilitet
- Ligasnitt
- 26.5 %
- Skillnad
- -6.9 % (-26.1 %)
- I ligan
- 21 av 24
- Ligasnitt
- 26.6 %
- Skillnad
- +10.4 % (+39.1 %)
- I ligan
- 20 av 24
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
3 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
3av 3100 %
Ingen missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.60
- Skillnad
- -0.29 (-18.3 %)
- I ligan
- 19 av 24
- Ligasnitt
- 1.11
- Skillnad
- -0.37 (-33.2 %)
- I ligan
- 19 av 24
- Ligasnitt
- 0.49
- Skillnad
- +0.07 (+15.3 %)
- Störst i ligan
- 10 av 24
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 4-2-3-125 matcher 54 %
- 4-3-310 matcher 22 %
- 4-4-25 matcher 11 %
- 5-3-23 matcher 7 %
- 4-1-4-11 match 2 %
- 4-3-1-21 match 2 %
- 4-3-2-11 match 2 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter4
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
E. Martínez25 år | 18 | 1620 | 0 | — | 2 | 0 | 7.06 |
A. Jaakkola31 år | 15 | 1350 | 0 | — | 1 | 0 | 7.09 |
S. Walker26 år | 7 | 630 | 0 | — | 0 | 0 | 6.64 |
V. Mannone30 år | 6 | 540 | 0 | — | 0 | 0 | 6.58 |
Försvarare12
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
A. Yiadom26 år | 45 | 4050 | 1 | 4 | 7 | 0 | 6.80 |
L. Moore25 år | 38 | 3420 | 1 | — | 5 | 0 | 6.83 |
T. Blackett24 år | 31 | 2497 | 0 | 2 | 4 | 1 | 6.63 |
L. Bacuna26 år | 26 | 2100 | 3 | 3 | 4 | 1 | 6.89 |
Tiago Ilori25 år | 19 | 1710 | 1 | — | 2 | — | 6.92 |
M. Miazga23 år | 18 | 1620 | 0 | — | 1 | 0 | 6.92 |
C. Gunter29 år | 22 | 1557 | 0 | 1 | 6 | 0 | 6.65 |
O. Richards20 år | 10 | 722 | 0 | — | 1 | — | 6.63 |
J. O'Shea37 år | 9 | 628 | 0 | — | 2 | 1 | 6.80 |
Paul McShane32 år | 5 | 385 | 0 | — | 0 | 0 | 6.34 |
T. Mcintyre19 år | 2 | 107 | 0 | — | 0 | 0 | 6.75 |
G. Osho19 år | 2 | 98 | 0 | — | 0 | 0 | 6.65 |
Mittfältare11
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
J. Swift23 år | 34 | 2548 | 4 | 3 | 9 | 0 | 7.05 |
A. Rinomhota21 år | 26 | 2115 | 1 | 1 | 5 | 0 | 6.98 |
L. Kelly22 år | 20 | 1412 | 1 | — | 2 | 0 | 6.72 |
O. Ejaria20 år | 16 | 1304 | 1 | 2 | 3 | 0 | 6.79 |
J. Sims21 år | 17 | 596 | 0 | 2 | 4 | 0 | 6.71 |
David Meyler29 år | 5 | 379 | 0 | — | 1 | 0 | 6.48 |
S. Ezatolahi21 år | 4 | 327 | 0 | — | 1 | — | 7.13 |
| 11 | 221 | 1 | — | 1 | — | 6.42 | |
M. Olise16 år | 4 | 170 | 0 | — | 0 | 0 | 6.85 |
R. East19 år | 1 | 63 | 0 | — | 0 | 0 | 6.70 |
A. Popa30 år | 1 | 5 | 0 | — | 0 | 0 | 6.70 |
Anfallare11
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Y. Meïté22 år | 37 | 2614 | 12 | 1 | 5 | 0 | 6.84 |
Modou Barrow25 år | 35 | 2246 | 4 | 6 | 4 | — | 6.74 |
G. McCleary31 år | 31 | 1523 | 0 | 3 | 3 | 0 | 6.66 |
S. Baldock29 år | 21 | 1364 | 5 | 1 | 2 | 0 | 6.75 |
S. Aluko29 år | 19 | 1001 | 1 | 1 | 0 | 0 | 6.74 |
J. Böðvarsson26 år | 20 | 911 | 6 | — | 0 | 0 | 6.85 |
D. Namaso17 år | 21 | 906 | 1 | 1 | 1 | — | 6.65 |
Nélson Oliveira26 år | 10 | 673 | 3 | — | 2 | — | 6.86 |
M. McNulty25 år | 13 | 412 | 1 | — | 0 | 0 | 6.58 |
C. Harriott24 år | 12 | 273 | 1 | 1 | 3 | 0 | 6.69 |
J. Barrett20 år | 2 | 106 | 0 | — | 0 | 0 | 6.90 |
avviker betyder att källan ger spelaren nästan samma siffror hos ytterligare en klubb den här säsongen. Båda kan inte stämma. Vilken som gör det går inte att avgöra ur statistiken, så vi säger det i stället för att välja åt dig — och ingen rad tas bort. 1 av 44 rader är märkta.
6 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.