Bologna
Serie A 2019/20 · Renato Dall'Ara · Grundad 1909
- Poäng
- 47
- Matcher
- 38
- V–O–F
- 12–11–15
- Mål
- 52–65
- Målskillnad
- -13
- Poäng/match
- 1.24
- Vinstprocent
- 32 %
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
9matcher
- 4
- Vann
- 4
- Oavgjort
- 1
- Förlust
Tappade 11 poäng av 27
Lika i paus
14matcher
- 5
- Vann
- 4
- Oavgjort
- 5
- Förlust
Låg under i paus
15matcher
- 3
- Vann
- 3
- Oavgjort
- 9
- Förlust
Räddade 12 poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
3.08mål per match, båda lagens · 38 matcher
- 2.84
- Hemma
- 3.32
- Borta
- Över 1.5 mål33 av 3887 %
- Över 2.5 mål24 av 3863 %
- Över 3.5 mål13 av 3834 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
20 mål i första halvlek, 27 i andra (55 % efter paus). Insläppta: 31 och 36 (51 % efter paus).
Bygger på 49 gjorda och 70 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 52 gjorda och 65 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.39
- Skillnad
- -0.15 (-10.9 %)
- I ligan
- 12 av 20
- Ligasnitt
- 1.52
- Skillnad
- -0.15 (-9.9 %)
- I ligan
- 10 av 20
- Ligasnitt
- 1.52
- Skillnad
- +0.19 (+12.7 %)
- I ligan
- 14 av 20
Stabilitet
- Ligasnitt
- 21.7 %
- Skillnad
- -16.4 % (-75.8 %)
- I ligan
- 20 av 20
- Ligasnitt
- 21.7 %
- Skillnad
- -0.7 % (-3.0 %)
- I ligan
- 9 av 20
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
minst 5 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
5av 683 %
1 missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.47
- Skillnad
- -0.26 (-17.7 %)
- I ligan
- 13 av 20
- Ligasnitt
- 1.31
- Skillnad
- -0.04 (-3.2 %)
- I ligan
- 10 av 20
- Ligasnitt
- 0.17
- Skillnad
- -0.22 (-131.7 %)
- Störst i ligan
- 14 av 20
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 4-2-3-128 matcher 74 %
- 4-3-36 matcher 16 %
- 4-1-4-13 matcher 8 %
- 3-4-2-11 match 3 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter2
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Ł. Skorupski28 år | 37 | 3330 | 0 | — | 2 | 0 | 6.81 |
Angelo da Costa35 år | 1 | 90 | 0 | — | 0 | 0 | 6.50 |
Försvarare10
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Danilo Larangeira35 år | 30 | 2642 | 2 | — | 10 | 1 | 6.85 |
T. Tomiyasu20 år | 29 | 2532 | 1 | 3 | 8 | 0 | 6.80 |
S. Denswil26 år | 26 | 2247 | 0 | 1 | 7 | — | 6.65 |
M. Bani25 år | 27 | 2211 | 4 | — | 12 | 1 | 6.85 |
G. Medel32 år | 23 | 1794 | 0 | — | 10 | — | 6.75 |
I. Mbaye24 år | 20 | 1506 | 0 | 3 | 5 | 0 | 6.60 |
M. Dijks26 år | 13 | 1008 | 0 | — | 5 | 0 | 6.50 |
| 3 | 123 | 0 | 1 | 1 | — | 6.77 | |
G. Corbo19 år | 2 | 121 | 0 | — | 1 | 0 | 6.60 |
F. Bonini18 år | 1 | 6 | 0 | — | 0 | 0 | 6.30 |
Mittfältare9
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
R. Soriano28 år | 29 | 2480 | 5 | 5 | 4 | 2 | 6.89 |
A. Poli29 år | 28 | 1926 | 2 | — | 5 | 0 | 6.80 |
J. Schouten22 år | 19 | 1083 | 0 | — | 6 | 1 | 6.62 |
Ladislav Krejčí I27 år | 14 | 1050 | 1 | — | 1 | 0 | 6.62 |
M. Svanberg20 år | 25 | 1048 | 1 | 2 | 2 | 0 | 6.64 |
B. Džemaili33 år | 14 | 696 | 1 | 1 | 2 | 0 | 6.85 |
N. Domínguez21 år | 16 | 696 | 0 | 1 | 1 | 0 | 6.86 |
A. Baldursson17 år | 7 | 142 | 0 | — | 0 | — | 6.40 |
K. Michael19 år | 1 | 77 | 0 | — | 0 | 0 | 7.00 |
Anfallare9
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
R. Orsolini22 år | 37 | 2694 | 8 | 6 | 3 | 0 | 6.96 |
R. Palacio37 år | 35 | 2521 | 7 | 3 | 5 | 0 | 6.93 |
N. Sansone27 år | 33 | 2273 | 4 | 3 | 5 | 0 | 6.75 |
M. Barrow20 år | 18 | 1354 | 9 | 2 | 1 | 0 | 6.61 |
F. Santander28 år | 24 | 753 | 0 | — | 6 | 0 | 6.65 |
A. Skov Olsen19 år | 26 | 747 | 1 | — | 2 | 0 | 6.64 |
M. Destro28 år | 5 | 184 | 0 | — | 2 | 0 | 6.56 |
M. Juwara17 år | 7 | 154 | 1 | — | 1 | — | 6.76 |
G. Cangiano17 år | 3 | 18 | 0 | — | 0 | 0 | 6.47 |
avviker betyder att källan ger spelaren nästan samma siffror hos ytterligare en klubb den här säsongen. Båda kan inte stämma. Vilken som gör det går inte att avgöra ur statistiken, så vi säger det i stället för att välja åt dig — och ingen rad tas bort. 1 av 40 rader är märkta.
10 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.