Sassuolo
Serie A 2022/23 · Mapei Stadium · Grundad 1922
- Poäng
- 45
- Matcher
- 38
- V–O–F
- 12–9–17
- Mål
- 47–61
- Målskillnad
- -14
- Poäng/match
- 1.18
- Vinstprocent
- 32 %
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
11matcher
- 5
- Vann
- 3
- Oavgjort
- 3
- Förlust
Tappade 15 poäng av 33
Lika i paus
15matcher
- 6
- Vann
- 5
- Oavgjort
- 4
- Förlust
Låg under i paus
12matcher
- 1
- Vann
- 1
- Oavgjort
- 10
- Förlust
Räddade 4 poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
2.84mål per match, båda lagens · 38 matcher
- 2.47
- Hemma
- 3.21
- Borta
- Över 1.5 mål29 av 3876 %
- Över 2.5 mål22 av 3858 %
- Över 3.5 mål11 av 3829 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
21 mål i första halvlek, 23 i andra (48 % efter paus). Insläppta: 24 och 28 (47 % efter paus).
Bygger på 48 gjorda och 60 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 47 gjorda och 61 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.37
- Skillnad
- -0.19 (-13.6 %)
- I ligan
- 13 av 20
- Ligasnitt
- 1.28
- Skillnad
- -0.05 (-3.7 %)
- I ligan
- 12 av 20
- Ligasnitt
- 1.28
- Skillnad
- +0.32 (+25.2 %)
- I ligan
- 16 av 20
Stabilitet
- Ligasnitt
- 27.5 %
- Skillnad
- -3.8 % (-13.7 %)
- I ligan
- 11 av 20
- Ligasnitt
- 27.4 %
- Skillnad
- -1.1 % (-3.9 %)
- I ligan
- 12 av 20
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
minst 4 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
9av 9100 %
Ingen missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.53
- Skillnad
- -0.06 (-3.8 %)
- I ligan
- 10 av 20
- Ligasnitt
- 1.21
- Skillnad
- -0.31 (-26.0 %)
- I ligan
- 14 av 20
- Ligasnitt
- 0.32
- Skillnad
- +0.26 (+79.4 %)
- Störst i ligan
- 6 av 20
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 4-3-335 matcher 92 %
- 4-2-3-13 matcher 8 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter3
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
A. Consigli35 år | 35 | 3150 | 0 | — | 0 | 0 | 6.55 |
G. Pegolo41 år | 2 | 180 | 0 | — | 0 | 0 | 6.50 |
A. Russo21 år | 34 | 90 | — | — | 0 | — | 6.00 |
Försvarare13
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Rogério24 år | 36 | 2999 | 0 | 3 | 5 | 1 | 6.80 |
J. Toljan28 år | 31 | 2672 | 0 | 1 | 3 | 0 | 6.63 |
M. Erlić24 år | 28 | 2332 | 0 | — | 2 | 0 | 6.83 |
G. Ferrari30 år | 33 | 2218 | 1 | — | 5 | 0 | 6.70 |
Ruan Tressoldi23 år | 23 | 1717 | 0 | — | 11 | 3 | 6.72 |
| 31 | 1361 | 2 | 3 | 1 | — | 6.61 | |
G. Kiriakopoulos26 år | 12 | 772 | 1 | 2 | 3 | 0 | 6.72 |
N. Zortea23 år | 10 | 655 | 0 | — | 4 | 0 | 6.89 |
K. Ayhan27 år | 10 | 542 | — | — | 1 | — | 6.64 |
R. Marchizza24 år | 10 | 279 | 0 | 1 | 1 | 0 | 6.36 |
| 5 | 181 | — | — | 1 | — | 6.30 | |
F. Romagna25 år | 2 | 44 | 0 | — | 0 | 0 | 6.30 |
M. Müldür23 år | 2 | 17 | — | — | 0 | — | 6.30 |
Mittfältare9
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
D. Frattesi22 år | 36 | 2891 | 7 | — | 4 | 0 | 6.87 |
M. Lopez24 år | 30 | 2295 | 0 | — | 11 | 0 | 6.81 |
Matheus Henrique24 år | 30 | 1949 | 4 | 1 | 4 | 0 | 6.79 |
K. Thorstvedt23 år | 37 | 1133 | 2 | 1 | 5 | — | 6.58 |
Pedro Obiang30 år | 38 | 886 | — | 1 | 2 | — | 6.75 |
N. Bajrami23 år | 18 | 814 | 1 | 1 | 0 | 0 | 6.57 |
A. Harroui24 år | 23 | 634 | 2 | — | 2 | 0 | 6.61 |
H. Traorè22 år | 11 | 591 | 0 | 3 | 1 | 0 | 6.51 |
C. Volpato18 år | 34 | 230 | 1 | 1 | 0 | — | 6.77 |
Anfallare9
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
A. Laurienté23 år | 28 | 2191 | 7 | 6 | 10 | — | 7.18 |
A. Pinamonti23 år | 32 | 2172 | 5 | — | 3 | 1 | 6.70 |
D. Berardi28 år | 26 | 1872 | 12 | 7 | 7 | 0 | 7.42 |
G. Defrel31 år | 27 | 1165 | 2 | 1 | 3 | 0 | 6.50 |
E. Ceïde20 år | 19 | 505 | 0 | 1 | 0 | 0 | 6.51 |
A. Álvarez21 år | 35 | 378 | 1 | 1 | 1 | — | 6.52 |
L. D'Andrea17 år | 21 | 321 | — | 1 | 0 | — | 6.84 |
J. Antiste19 år | 15 | 50 | 1 | — | 0 | — | 6.80 |
G. Raspadori22 år | 1 | 44 | 0 | 2 | 0 | 0 | 6.79 |
avviker betyder att källan ger spelaren nästan samma siffror hos ytterligare en klubb den här säsongen. Båda kan inte stämma. Vilken som gör det går inte att avgöra ur statistiken, så vi säger det i stället för att välja åt dig — och ingen rad tas bort. 2 av 46 rader är märkta.
12 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.