Burnley
Premier League 2023/24 · Turf Moor · Grundad 1882
- Poäng
- 24
- Matcher
- 38
- V–O–F
- 5–9–24
- Mål
- 41–78
- Målskillnad
- -37
- Poäng/match
- 0.63
- Vinstprocent
- 13 %
- V. Kompanytill 1 maj
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
8matcher
- 4
- Vann
- 4
- Oavgjort
- 0
- Förlust
Tappade 8 poäng av 24
Lika i paus
10matcher
- 1
- Vann
- 3
- Oavgjort
- 6
- Förlust
Låg under i paus
20matcher
- 0
- Vann
- 2
- Oavgjort
- 18
- Förlust
Räddade 2 poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
3.13mål per match, båda lagens · 38 matcher
- 3.26
- Hemma
- 3.00
- Borta
- Över 1.5 mål35 av 3892 %
- Över 2.5 mål23 av 3861 %
- Över 3.5 mål14 av 3837 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
17 mål i första halvlek, 23 i andra (53 % efter paus). Insläppta: 31 och 41 (54 % efter paus).
Bygger på 43 gjorda och 76 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 41 gjorda och 78 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.39
- Skillnad
- -0.76 (-54.6 %)
- I ligan
- 19 av 20
- Ligasnitt
- 1.64
- Skillnad
- -0.56 (-34.2 %)
- I ligan
- 18 av 20
- Ligasnitt
- 1.64
- Skillnad
- +0.41 (+25.2 %)
- I ligan
- 18 av 20
Stabilitet
- Ligasnitt
- 20.7 %
- Skillnad
- -15.4 % (-74.5 %)
- I ligan
- 18 av 20
- Ligasnitt
- 20.7 %
- Skillnad
- +10.9 % (+52.9 %)
- I ligan
- 17 av 20
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
minst 6 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
3av 3100 %
Ingen missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.60
- Skillnad
- -1.07 (-67.1 %)
- I ligan
- 19 av 20
- Ligasnitt
- 1.19
- Skillnad
- -0.45 (-37.9 %)
- I ligan
- 18 av 20
- Ligasnitt
- 0.41
- Skillnad
- -0.62 (-151.3 %)
- Störst i ligan
- 20 av 20
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 4-4-229 matcher 76 %
- 4-2-3-14 matcher 11 %
- 4-3-34 matcher 11 %
- 5-4-11 match 3 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter2
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
J. Trafford20 år | 28 | 2520 | 0 | — | 2 | 0 | 6.95 |
A. Murić24 år | 10 | 900 | 0 | 0 | 0 | — | 7.97 |
Försvarare12
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
D. O'Shea24 år | 34 | 2894 | 3 | 4 | 5 | — | 6.86 |
| 35 | 2767 | 0 | 4 | 2 | — | 7.14 | |
C. Taylor29 år | 28 | 2330 | 1 | 1 | 8 | 0 | 6.72 |
Vitinho24 år | 34 | 2323 | 0 | 2 | 1 | — | 6.59 |
M. Estève21 år | 16 | 1311 | 0 | 0 | 6 | 0 | 6.74 |
L. Assignon23 år | 15 | 1240 | 1 | 2 | 4 | 1 | 6.66 |
J. Beyer23 år | 15 | 1239 | 0 | 1 | 6 | 0 | 6.90 |
A. Al Dakhil21 år | 15 | 1055 | 1 | — | 1 | — | 6.52 |
C. Roberts27 år | 14 | 819 | 0 | 1 | 4 | 1 | 6.43 |
H. Delcroix24 år | 12 | 583 | 0 | — | 2 | 0 | 6.48 |
H. Ekdal24 år | 8 | 439 | 0 | — | 2 | 0 | 6.64 |
| 14 | 439 | 0 | — | 0 | — | 6.58 |
Mittfältare8
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
S. Berge25 år | 37 | 3005 | 1 | 2 | 10 | — | 6.92 |
J. Brownhill27 år | 33 | 2248 | 4 | 2 | 4 | 1 | 6.92 |
J. Cullen27 år | 33 | 2068 | 2 | 3 | 9 | — | 7.12 |
A. Ramsey20 år | 17 | 524 | 0 | — | 1 | — | 6.48 |
N. Redmond29 år | 12 | 145 | 0 | — | 1 | — | 6.50 |
H. Mejbri20 år | 14 | 138 | 0 | — | 1 | — | 6.88 |
J. Cork34 år | 4 | 23 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.57 |
H. Massengo22 år | 3 | 13 | 0 | — | 0 | 0 | 6.45 |
Anfallare12
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
W. Odobert18 år | 33 | 2118 | 3 | 2 | 3 | — | 6.91 |
Z. Amdouni22 år | 34 | 1999 | 5 | 1 | 2 | — | 6.81 |
L. Foster22 år | 24 | 1920 | 5 | 3 | 0 | — | 6.82 |
J. Bruun Larsen24 år | 32 | 1251 | 6 | 0 | 1 | 0 | 6.81 |
J. Guðmundsson32 år | 26 | 1189 | 1 | 3 | 2 | 0 | 6.85 |
L. Koleosho18 år | 15 | 983 | 1 | 1 | 0 | 0 | 6.64 |
| 15 | 901 | 4 | 1 | 1 | — | 6.73 | |
J. Rodríguez34 år | 21 | 811 | 2 | 1 | 0 | 0 | 6.62 |
M. Trésor24 år | 16 | 412 | 0 | — | 0 | 0 | 6.53 |
A. Zaroury22 år | 6 | 149 | 0 | — | 0 | 1 | 6.43 |
B. Manuel26 år | 21 | 133 | 0 | — | 0 | — | 6.45 |
M. Obafemi23 år | 6 | 30 | 0 | — | 0 | — | 6.60 |
avviker betyder att källan ger spelaren nästan samma siffror hos ytterligare en klubb den här säsongen. Båda kan inte stämma. Vilken som gör det går inte att avgöra ur statistiken, så vi säger det i stället för att välja åt dig — och ingen rad tas bort. 3 av 49 rader är märkta.
15 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.