FootSam
FOOTBALL DATA

Radomiak Radom

Ekstraklasa 2021/22 · Stadion im. Braci Czachorów · Grundad 1910

7i tabellen
Poäng
48
Matcher
34
V–O–F
11–15–8
Mål
42–40
Målskillnad
+2
Poäng/match
1.41
Vinstprocent
32 %
FormOVFVOO
Hemma
Poäng/match
1.65
V–O–F
7–7–3
Mål
26–22
Borta
Poäng/match
1.18
V–O–F
4–8–5
Mål
16–18
Placering under säsongen
Högsta
4
Lägsta
15
Räknad ur matchresultaten.
Tränare

Säsongens berättelse

Poängsnitt över säsongen

48 poäng på 34 matcher1.41 poäng per match
0123OVFOVOOOFOOVVVVVOVVOFFVFOOOOFFOFVO15101520253034

En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.

Tabellplacering omgång för omgång

Slutade som 6:a av 18Högsta placering 4, lägsta 15
12468101214161814:a6:aOVFOVOOOFOOVVVVVOVVOFFVFOOOOFFOFVO15101520253034

Från paus till slutsignal

Ledde i paus

12matcher

8
Vann
3
Oavgjort
1
Förlust

Tappade 9 poäng av 36

Lika i paus

11matcher

2
Vann
8
Oavgjort
1
Förlust

Låg under i paus

11matcher

1
Vann
4
Oavgjort
6
Förlust

Räddade 7 poäng

Anfall och försvar

Målrika eller målsnåla matcher

2.41mål per match, båda lagens · 34 matcher

2.82
Hemma
2.00
Borta
  • Över 1.5 mål23 av 3468 %
  • Över 2.5 mål13 av 3438 %
  • Över 3.5 mål10 av 3429 %

När mål faller

GjordaInsläpptaLigan260–155 %14 %11 %9916–3023 %21 %14 %7431–4518 %10 %16 %6946–6015 %21 %21 %7461–7518 %10 %16 %5876–9013 %19 %15 %4291–10510 %5 %7 %106–1200 %

Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.

18 mål i första halvlek, 18 i andra (45 % efter paus). Insläppta: 19 och 21 (50 % efter paus).

Bygger på 40 gjorda och 42 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 42 gjorda och 40 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.

Mot ligan

Poäng per match
1.41
Ligasnitt
1.36
Skillnad
+0.05 (+3.6 %)
I ligan
6 av 18
Gjorda mål per match
1.24
Ligasnitt
1.34
Skillnad
-0.10 (-7.6 %)
I ligan
10 av 18
Insläppta mål per match
1.18
Ligasnitt
1.34
Skillnad
-0.16 (-12.0 %)
I ligan
7 av 18

Stabilitet

Hållna nollor
26.5 %
Ligasnitt
26.0 %
Skillnad
+0.5 % (+1.9 %)
I ligan
8 av 18
Matcher utan mål
26.5 %
Ligasnitt
26.0 %
Skillnad
+0.5 % (+1.9 %)
I ligan
8 av 18

Disciplin

Kort och straffar

Gula kort

minst 68minst 2.00 per match

Utvisningar

minst 4minst 0.12 per match

minst 3 direkt rött · andra gult saknas i källan

Straffar

9av 9100 %

Ingen missad.

Hemmaplan, sviter och spelstil

Hemma mot borta

Poäng per hemmamatch
1.65
Ligasnitt
1.60
Skillnad
+0.05 (+3.1 %)
I ligan
7 av 18
Poäng per bortamatch
1.18
Ligasnitt
1.13
Skillnad
+0.05 (+4.3 %)
I ligan
7 av 18
Hemmafördel
0.47
Ligasnitt
0.47
Skillnad
-0.00 (-0.0 %)
Störst i ligan
10 av 18

Sviter

Längsta vinstsvit
6 matcher
Slutade i omgång 17
Längsta obesegrade svit
12 matcher
Slutade i omgång 20
Längsta förlustsvit
2 matcher
Slutade i omgång 22

Ytterligheter

Största segrarna
30Legia Warszawaborta · 2021-12-19
42Wisla Krakowhemma · 2022-05-15
31Legia Warszawahemma · 2021-07-31
Värsta förlusterna
16Zaglebie Lubinhemma · 2022-05-06
04Pogon Szczecinborta · 2022-03-04
13Warta Poznańborta · 2022-02-20

Formationer

  • 4-4-223 matcher 68 %
  • 4-2-3-15 matcher 15 %
  • 3-4-33 matcher 9 %
  • 4-3-33 matcher 9 %

Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.

Truppen

Målvakter2

Spelare
3329700006.91
1900206.70

Försvarare7

Spelare
34303942306.98
3329700506.71
24201901706.59
211890256.98
207151106.65
6483016.67
A. Bogusz28 år
5541106.92

Mittfältare12

Spelare
Leândro32 år
33263842307.31
26200502616.78
M. Kaput23 år
1814830706.63
21100711306.55
128730306.99
M. Karwot28 år
217620306.80
T. Cele24 år
136100206.73
M. Kozak24 år
1056601006.77
Luizão23 år
95550216.69
222171206.46
3950106.50
Rhuan21 år
5790006.37

Anfallare6

Spelare
22154118136.96
211435246.48
Maurides27 år
2114235116.98
236541106.56
A. Marcus21 år
7286016.40
51820106.38

18 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.