Torpedo Moskva
Premier League 2022/23 · Arena Khimki · Grundad 1930
- i tabellen
- 16
- Poäng
- 11
- Matcher
- 30
- V–O–F
- 2–5–23
- Mål
- 20–62
- Form
- FFFFFF
Hur går det?
Säsongen i siffror
- Målskillnad
- -42
- Poäng/match
- 0.37
- Vinstprocent
- 7 %
- Poäng/match
- 0.47
- V–O–F
- 2–1–12
- Mål
- 9–30
- Poäng/match
- 0.27
- V–O–F
- 0–4–11
- Mål
- 11–32
- Högsta
- 15
- Lägsta
- 16
- N. Savichev
- A. Borodyuktill 1 aug
- A. Talalaev1 okt–1 mar
Sviter
Ytterligheter
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
4matcher
- 2
- Vann
- 2
- Oavgjort
- 0
- Förlust
Tappade 4 poäng av 12
Lika i paus
12matcher
- 0
- Vann
- 1
- Oavgjort
- 11
- Förlust
Låg under i paus
14matcher
- 0
- Vann
- 2
- Oavgjort
- 12
- Förlust
Räddade 2 poäng
Hur spelar laget?
Formationer
- 3-4-2-17 matcher 23 %
- 4-2-3-15 matcher 17 %
- 5-4-15 matcher 17 %
- 4-3-1-24 matcher 13 %
- 4-3-34 matcher 13 %
- 3-5-22 matcher 7 %
- 4-4-22 matcher 7 %
- 5-3-21 match 3 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Målrika eller målsnåla matcher
2.73mål per match, båda lagens · 30 matcher
- 2.60
- Hemma
- 2.87
- Borta
- Över 1.5 mål22 av 3073 %
- Över 2.5 mål15 av 3050 %
- Över 3.5 mål11 av 3037 %
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
2 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
2av 2100 %
Ingen missad.
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
7 mål i första halvlek, 9 i andra (50 % efter paus). Insläppta: 27 och 35 (55 % efter paus).
Bygger på 18 gjorda och 64 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 20 gjorda och 62 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.32
- Skillnad
- -0.96 (-72.3 %)
- I ligan
- 17 av 18
- Ligasnitt
- 1.41
- Skillnad
- -0.74 (-52.6 %)
- I ligan
- 17 av 18
- Ligasnitt
- 1.51
- Skillnad
- +0.56 (+37.0 %)
- I ligan
- 17 av 18
Stabilitet
- Ligasnitt
- 24.8 %
- Skillnad
- -14.8 % (-59.7 %)
- I ligan
- 17 av 18
- Ligasnitt
- 30.0 %
- Skillnad
- +16.7 % (+55.7 %)
- I ligan
- 15 av 18
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.46
- Skillnad
- -0.99 (-68.1 %)
- I ligan
- 16 av 18
- Ligasnitt
- 1.19
- Skillnad
- -0.92 (-77.5 %)
- I ligan
- 17 av 18
- Ligasnitt
- 0.27
- Skillnad
- -0.07 (-27.2 %)
- Störst i ligan
- 13 av 18
Truppen
52 spelare i truppen, varav 42 kom in på planen. Grupperad på position, mest spelade först. Tankstreck betyder att källan inte har måttet — aldrig att det är noll.
Målvakter3
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
E. Baburin28 år | 21 | 1890 | 0 | — | 2 | 0 | 7.05 |
| 6 | 511 | 0 | — | 0 | 0 | 7.13 | |
V. Botnar21 år | 4 | 299 | 0 | — | 0 | 0 | 7.13 |
Försvarare12
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
O. Kozhemyakin27 år | 28 | 2061 | — | — | 1 | — | 6.68 |
A. Samsonov33 år | 22 | 1749 | 0 | 1 | 10 | 2 | 6.60 |
I. Smolnikov33 år | 16 | 1304 | 1 | — | 2 | 0 | 6.43 |
B. Roganović21 år | 13 | 1026 | 0 | — | 5 | 0 | 6.58 |
R. Yuzepchuk24 år | 12 | 930 | — | 2 | 1 | — | 6.45 |
E. Shlyakov30 år | 8 | 676 | 0 | 2 | 3 | 0 | 6.64 |
I. Kutepov28 år | 9 | 672 | 0 | — | 5 | 1 | 6.67 |
E. Proshkin23 år | 12 | 573 | 0 | — | 1 | 0 | 6.44 |
S. Šapić25 år | 10 | 290 | 1 | — | 2 | — | 6.64 |
Y. Zhuravlev26 år | 3 | 270 | 0 | 1 | 0 | 0 | 6.72 |
A. Shumskikh32 år | 3 | 126 | 0 | — | 0 | 0 | 6.30 |
I. Temnikov33 år | 4 | 100 | 0 | — | 1 | 0 | 7.00 |
Mittfältare15
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
D. Karaev27 år | 29 | 1954 | 2 | 2 | 3 | 0 | 6.66 |
R. Netfullin29 år | 21 | 1602 | 1 | — | 3 | 1 | 6.71 |
I. Enin28 år | 22 | 1451 | 0 | — | 3 | 0 | 6.49 |
M. Ćurić23 år | 17 | 1161 | 1 | 1 | 3 | 0 | 6.64 |
I. Savić21 år | 21 | 1015 | — | — | 5 | — | 6.62 |
A. Ryazantsev35 år | 16 | 889 | 0 | 1 | 0 | 0 | 6.61 |
Y. Reyna28 år | 12 | 860 | 1 | 2 | 0 | — | 6.65 |
D. Le Tallec32 år | 9 | 602 | 0 | — | 2 | 0 | 7.01 |
A. Pomerko32 år | 8 | 585 | 1 | — | 2 | 0 | 6.61 |
M. Caimacov23 år | 10 | 442 | 1 | — | 1 | 0 | 6.73 |
M. Sultonov29 år | 9 | 391 | 0 | — | 0 | 0 | 6.49 |
A. Orekhov20 år | 10 | 333 | — | — | 1 | — | 6.44 |
B. Reykhmen20 år | 8 | 292 | 0 | — | 2 | 0 | 6.33 |
A. Usanov21 år | 2 | 163 | — | — | 0 | — | 6.65 |
A. Simonyan27 år | 2 | 79 | 0 | — | 0 | 0 | 6.20 |
Anfallare12
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
H. Erkinov21 år | 23 | 1186 | — | 1 | 4 | — | 6.51 |
I. Lebedenko39 år | 23 | 1048 | 2 | 1 | 4 | 0 | 6.62 |
M. Turishchev20 år | 25 | 993 | 0 | 2 | 2 | 0 | 6.58 |
I. Stefanovich26 år | 13 | 751 | 5 | — | 0 | — | 6.85 |
I. Kukharchuk31 år | 9 | 379 | 1 | — | 0 | 0 | 6.79 |
André Felipe31 år | 5 | 246 | 1 | — | 1 | 0 | 6.67 |
A. Kalmykov28 år | 5 | 183 | 0 | — | 0 | 0 | 7.10 |
Jajá21 år | 7 | 142 | — | — | 0 | — | 6.56 |
D. Laptev30 år | 11 | 124 | — | — | 0 | — | 6.35 |
M. Koszta25 år | 4 | 110 | 0 | — | 0 | 0 | 6.50 |
D. Tsallagov22 år | 2 | 61 | 0 | — | 0 | 0 | 6.95 |
M. Danilin21 år | 2 | 12 | 0 | — | 0 | 0 | — |
avviker betyder att källan ger spelaren nästan samma siffror hos ytterligare en klubb den här säsongen. Båda kan inte stämma. Vilken som gör det går inte att avgöra ur statistiken, så vi säger det i stället för att välja åt dig — och ingen rad tas bort. 1 av 52 rader är märkta.
10 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.
Historik
Hemmaarenor
- 2019Stadion Torpedo im. Eduarda Strel'tsova2 matcher·
- 2020–2023Stadion Luzhniki13 matcher·
- 2021Sportivnyj gorodok Luzhniki2 matcher·
- 2022Stadion Saturn1 match·
- 2022–2025Arena Khimki7 matcher·
- 2022VTB Arena1 match·
- 2022Olimpiyskiy Stadion Fisht1 match·