Watford
Championship 2022/23 · Vicarage Road · Grundad 1881
- Poäng
- 63
- Matcher
- 46
- V–O–F
- 16–15–15
- Mål
- 56–53
- Målskillnad
- +3
- Poäng/match
- 1.37
- Vinstprocent
- 35 %
- R. Edwardstill 1 sep
- S. Bilić1 sep–1 mar
- C. Wilder1 mar–1 maj
- V. Ismaëlfrån 1 maj
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
14matcher
- 8
- Vann
- 5
- Oavgjort
- 1
- Förlust
Tappade 13 poäng av 42
Lika i paus
19matcher
- 8
- Vann
- 7
- Oavgjort
- 4
- Förlust
Låg under i paus
13matcher
- 0
- Vann
- 3
- Oavgjort
- 10
- Förlust
Räddade 3 poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
2.37mål per match, båda lagens · 46 matcher
- 2.52
- Hemma
- 2.22
- Borta
- Över 1.5 mål34 av 4674 %
- Över 2.5 mål18 av 4639 %
- Över 3.5 mål12 av 4626 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
24 mål i första halvlek, 29 i andra (53 % efter paus). Insläppta: 26 och 24 (44 % efter paus).
Bygger på 55 gjorda och 54 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 56 gjorda och 53 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.36
- Skillnad
- +0.01 (+0.5 %)
- I ligan
- 11 av 24
- Ligasnitt
- 1.21
- Skillnad
- +0.01 (+0.6 %)
- I ligan
- 11 av 24
- Ligasnitt
- 1.21
- Skillnad
- -0.06 (-5.1 %)
- I ligan
- 6 av 24
Stabilitet
- Ligasnitt
- 30.2 %
- Skillnad
- +4.6 % (+15.2 %)
- I ligan
- 6 av 24
- Ligasnitt
- 30.3 %
- Skillnad
- +0.1 % (+0.3 %)
- I ligan
- 10 av 24
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
2 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
2av 2100 %
Ingen missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.50
- Skillnad
- +0.19 (+12.8 %)
- I ligan
- 7 av 24
- Ligasnitt
- 1.22
- Skillnad
- -0.18 (-14.6 %)
- I ligan
- 18 av 24
- Ligasnitt
- 0.28
- Skillnad
- +0.37 (+131.9 %)
- Störst i ligan
- 5 av 24
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 4-2-3-119 matcher 41 %
- 3-4-1-25 matcher 11 %
- 3-5-25 matcher 11 %
- 3-4-2-14 matcher 9 %
- 4-1-4-14 matcher 9 %
- 4-3-33 matcher 7 %
- 4-2-2-22 matcher 4 %
- 5-3-22 matcher 4 %
- 3-1-4-21 match 2 %
- 3-4-31 match 2 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter3
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
D. Bachmann28 år | 43 | 3870 | 0 | — | 5 | — | 7.04 |
| 20 | 1080 | 0 | — | 1 | — | 6.75 | |
B. Hamer34 år | 24 | 90 | 0 | — | 0 | — | 6.20 |
Försvarare15
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
C. Cathcart33 år | 28 | 2271 | 0 | 1 | 2 | 0 | 6.95 |
C. Kabasele31 år | 36 | 1872 | 1 | — | 2 | — | 6.95 |
Mario Gaspar31 år | 31 | 1766 | 0 | — | 4 | 0 | 6.69 |
R. Porteous23 år | 17 | 1501 | 2 | 1 | 4 | 0 | 6.93 |
F. Sierralta25 år | 18 | 1433 | 1 | — | 7 | 0 | 6.91 |
W. Troost-Ekong28 år | 15 | 1109 | 1 | — | 1 | — | 6.86 |
W. Hoedt28 år | 15 | 1065 | 1 | — | 4 | — | 7.10 |
L. Bacuna30 år | 14 | 799 | 0 | — | 3 | 0 | 6.49 |
J. Ngakia21 år | 19 | 781 | 0 | — | 2 | — | 6.84 |
J. Morris20 år | 12 | 530 | 0 | — | 1 | 0 | 6.88 |
R. Andrews17 år | 6 | 486 | 0 | — | 1 | 0 | 6.78 |
H. Kamara28 år | 4 | 338 | 0 | 2 | 1 | 1 | 6.97 |
João Ferreira21 år | 4 | 224 | 1 | — | 1 | — | 6.75 |
K. Hause27 år | 3 | 190 | 0 | — | 0 | 0 | 6.63 |
M. Pollock20 år | 3 | 120 | 0 | — | 0 | 0 | 6.63 |
Mittfältare10
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
K. Sema28 år | 40 | 3141 | 4 | 9 | 5 | 0 | 6.80 |
H. Choudhury24 år | 36 | 3040 | 0 | — | 14 | 0 | 6.97 |
E. Kayembe24 år | 21 | 1771 | 0 | — | 2 | 0 | 6.87 |
Y. Asprilla18 år | 36 | 1446 | 1 | 2 | 4 | — | 6.54 |
I. Louza23 år | 21 | 1432 | 5 | 4 | 7 | 0 | 7.16 |
I. Koné20 år | 16 | 1021 | 0 | 1 | 2 | 0 | 6.69 |
D. Gosling32 år | 17 | 880 | 0 | — | 0 | 0 | 6.53 |
T. Dele-Bashiru22 år | 6 | 353 | 0 | 1 | 0 | — | 6.56 |
| 10 | 332 | 0 | — | 2 | — | 6.45 | |
T. Cleverley32 år | 4 | 245 | 1 | — | 1 | 0 | 6.83 |
Anfallare15
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
I. Sarr24 år | 37 | 3052 | 10 | 5 | 0 | — | 6.72 |
João Pedro20 år | 33 | 2612 | 11 | 3 | 6 | — | 7.27 |
K. Davis24 år | 33 | 2313 | 7 | 2 | 6 | — | 6.72 |
V. Bayo25 år | 24 | 925 | 4 | 1 | 0 | 0 | 6.72 |
Matheus Martins19 år | 6 | 358 | 0 | 1 | 1 | — | 6.70 |
Henrique Araújo20 år | 8 | 340 | 0 | 1 | 0 | — | 6.44 |
S. Kalu24 år | 9 | 226 | 0 | — | 1 | 0 | 6.81 |
R. Manaj25 år | 7 | 189 | 1 | — | 1 | — | 6.30 |
E. Dennis24 år | 2 | 173 | 0 | — | 0 | — | 6.75 |
B. Assombalonga29 år | 9 | 146 | 2 | — | 0 | — | 6.42 |
T. Adeyemo17 år | 4 | 92 | 1 | — | 1 | 0 | 6.92 |
J. Hungbo22 år | 7 | 89 | 0 | 1 | 0 | 0 | 6.58 |
M. Adu-Poku16 år | 1 | 11 | 0 | — | 0 | 0 | 6.20 |
A. Blake17 år | 1 | 5 | 0 | — | 0 | 0 | 6.20 |
J. Grieves17 år | 2 | 4 | 0 | — | 0 | 0 | 6.30 |
avviker betyder att källan ger spelaren nästan samma siffror hos ytterligare en klubb den här säsongen. Båda kan inte stämma. Vilken som gör det går inte att avgöra ur statistiken, så vi säger det i stället för att välja åt dig — och ingen rad tas bort. 2 av 53 rader är märkta.
10 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.