- i tabellen
- 6
- Poäng
- 31
- Matcher
- 18
- V–O–F
- 9–4–5
- Mål
- 28–27
- Form
- VVVFOV
Hur går det?
Säsongen i siffror
- Målskillnad
- +1
- Poäng/match
- 1.72
- Vinstprocent
- 50 %
- Poäng/match
- 1.50
- V–O–F
- 4–0–4
- Mål
- 10–14
- Poäng/match
- 1.90
- V–O–F
- 5–4–1
- Mål
- 18–13
- Högsta
- 4
- Lägsta
- 10
Beräknad slutplacering
4:e
5,22förväntad placering
- 1:a1,2 %
- 2:a5,4 %
- 3:e13,3 %
- 4:e20,9 %
- 5:e19,1 %
- 6:e15,2 %
- 7:e10,9 %
- 8:e7,0 %
- 9:e4,0 %
- 10:e1,9 %
- 11:e0,8 %
- 12:e0,2 %
- 13:e< 0,1 %
- 14:e< 0,1 %
- 15:e—
- 16:e—
- Vinner ligan
- 1,2 %
- Europaspel
- 19,8 %
- Nedflyttningskval
- < 0,1 %
- Nedflyttning
- —
Byggd på 154 av säsongens 240 matcher, med lagens styrka räknad ur de fem föregående säsongerna och årets resultat. Modellen känner inte till skador, avstängningar eller övergångar.
Sviter
Ytterligheter
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
3matcher
- 3
- Vann
- 0
- Oavgjort
- 0
- Förlust
Höll varenda ledning
Lika i paus
9matcher
- 4
- Vann
- 4
- Oavgjort
- 1
- Förlust
Låg under i paus
6matcher
- 2
- Vann
- 0
- Oavgjort
- 4
- Förlust
Räddade 6 poäng
Hur spelar laget?
Formationer
- 4-3-34 matcher 22 %
- 4-1-4-13 matcher 17 %
- 3-4-32 matcher 11 %
- 4-1-3-22 matcher 11 %
- 4-2-3-12 matcher 11 %
- 4-3-1-22 matcher 11 %
- 4-4-22 matcher 11 %
- 5-3-21 match 6 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Målrika eller målsnåla matcher
3.06mål per match, båda lagens · 18 matcher
- 3.00
- Hemma
- 3.10
- Borta
- Över 1.5 mål15 av 1883 %
- Över 2.5 mål12 av 1867 %
- Över 3.5 mål5 av 1828 %
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
0 direkt rött · 0 efter två gula
Straffar
1av 1100 %
Ingen missad.
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
13 mål i första halvlek, 16 i andra (55 % efter paus). Insläppta: 14 och 12 (46 % efter paus).
Bygger på 29 gjorda och 26 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 28 gjorda och 27 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.38
- Skillnad
- +0.34 (+24.8 %)
- I ligan
- 4 av 16
- Ligasnitt
- 1.49
- Skillnad
- +0.06 (+4.3 %)
- I ligan
- 6 av 16
- Ligasnitt
- 1.49
- Skillnad
- +0.01 (+0.6 %)
- I ligan
- 7 av 16
Stabilitet
- Ligasnitt
- 25.6 %
- Skillnad
- -8.9 % (-34.8 %)
- I ligan
- 10 av 16
- Ligasnitt
- 25.6 %
- Skillnad
- -3.4 % (-13.2 %)
- I ligan
- 8 av 16
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.48
- Skillnad
- +0.02 (+1.5 %)
- I ligan
- 8 av 16
- Ligasnitt
- 1.27
- Skillnad
- +0.63 (+49.3 %)
- I ligan
- 4 av 16
- Ligasnitt
- 0.21
- Skillnad
- -0.61 (-295.0 %)
- Störst i ligan
- 13 av 16
Truppen
38 spelare i truppen, varav 34 kom in på planen. Grupperad på position, mest spelade först. Tankstreck betyder att källan inte har måttet — aldrig att det är noll.
Målvakter2
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 16 | 1447 | 0 | 0 | 4 | 0 | 7.06 | |
| 2 | 180 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.45 |
Försvarare15
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 12 | 1052 | 1 | 1 | 2 | 0 | 7.26 | |
| 11 | 866 | 0 | 0 | 3 | 0 | 6.75 | |
| 10 | 824 | 0 | 2 | 2 | 0 | 6.95 | |
| 11 | 727 | 0 | 0 | 2 | 0 | 6.80 | |
| 13 | 718 | 0 | 1 | 2 | 0 | 6.45 | |
| 8 | 711 | 1 | 0 | 2 | 0 | 6.90 | |
| 6 | 475 | 0 | 0 | 1 | 0 | 7.07 | |
| 5 | 313 | 0 | 0 | 2 | 0 | 6.54 | |
| 4 | 303 | 0 | 0 | 2 | 0 | 6.45 | |
| 2 | 180 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6.85 | |
| 3 | 154 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.70 | |
| 6 | 101 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.77 | |
| 1 | 49 | 0 | 1 | 1 | 0 | 6.60 | |
| 1 | 31 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7.20 | |
| 1 | 10 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.60 |
Mittfältare8
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 14 | 1146 | 1 | 2 | 4 | 0 | 6.89 | |
| 15 | 833 | 0 | 0 | 3 | 0 | 6.54 | |
| 9 | 783 | 2 | 1 | 2 | 0 | 7.11 | |
| 13 | 687 | 0 | 0 | 2 | 0 | 6.63 | |
| 11 | 522 | 2 | 1 | 0 | 0 | 6.71 | |
| 14 | 506 | 2 | 1 | 1 | 0 | 6.69 | |
| 8 | 423 | 1 | 0 | 2 | 0 | 6.89 | |
| 7 | 129 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.40 |
Anfallare9
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 16 | 1440 | 5 | 1 | 4 | 0 | 7.03 | |
| 17 | 1026 | 2 | 5 | 2 | 0 | 6.63 | |
| 11 | 622 | 1 | 2 | 2 | 0 | 6.65 | |
| 7 | 580 | 2 | 2 | 2 | 0 | 7.44 | |
| 7 | 403 | 0 | 1 | 0 | 0 | 6.47 | |
| 4 | 315 | 5 | 1 | 1 | 0 | 7.70 | |
| 8 | 222 | 2 | 0 | 1 | 0 | 6.81 | |
| 4 | 135 | 1 | 1 | 0 | 0 | 6.75 | |
| 1 | 7 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
4 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.
Historik
Hemmaarenor
- 2006–2012Råsundastadion100 matcher
- 2013–2026Strawberry Arenadå Friends Arena205 matcher·
- 2016–20243Arenadå Tele2 Arena5 matcher·
- 2020–2023Skytteholms IP5 matcher·