FootSam
FOOTBALL DATA

Samsunspor

Süper Lig 2026/27 · Samsun Yeni 19 Mayıs Stadyumu · Grundad 1965

10i tabellen
Poäng
4
Matcher
3
V–O–F
1–1–1
Mål
5–5
Målskillnad
0
Poäng/match
1.33
Vinstprocent
33 %
FormOVF
Hemma
Poäng/match
0.50
V–O–F
0–1–1
Mål
3–5
Borta
Poäng/match
3.00
V–O–F
1–0–0
Mål
2–0
Placering under säsongen
Högsta
3
Lägsta
10
Räknad ur matchresultaten.

Beräknad slutplacering

6:e

9,31förväntad placering

  • 1:a0,5 %
  • 2:a2,1 %
  • 3:e5,0 %
  • 4:e6,8 %
  • 5:e7,7 %
  • 6:e8,2 %
  • 7:e8,1 %
  • 8:e7,8 %
  • 9:e7,7 %
  • 10:e7,3 %
  • 11:e7,0 %
  • 12:e6,5 %
  • 13:e6,0 %
  • 14:e5,3 %
  • 15:e4,8 %
  • 16:e4,0 %
  • 17:e3,2 %
  • 18:e2,2 %
Vinner ligan
0,5 %

Byggd på 27 av säsongens 306 matcher, med lagens styrka räknad ur de fem föregående säsongerna och årets resultat. Lag som slutar på samma poäng delar placering: ligans skiljeregel går inte att fastställa ur tabellhistoriken, och en gissad ordning vore ett påstående. Modellen känner inte till skador, avstängningar eller övergångar.

Säsongens berättelse

Poängsnitt över säsongen

4 poäng på 3 matcher1.33 poäng per match
0123OVF123

En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.

Tabellplacering omgång för omgång

Slutade som 10:a av 18Högsta placering 3, lägsta 10
1246810121416187:a10:aOVF123

Från paus till slutsignal

Ledde i paus

2matcher

1
Vann
1
Oavgjort
0
Förlust

Tappade 2 poäng av 6

Lika i paus

0matcher

Hände aldrig under säsongen.

Låg under i paus

1match

0
Vann
0
Oavgjort
1
Förlust

Tog inga poäng

Anfall och försvar

Målrika eller målsnåla matcher

3.33mål per match, båda lagens · 3 matcher

4.00
Hemma
2.00
Borta
  • Över 1.5 mål3 av 3100 %
  • Över 2.5 mål1 av 333 %
  • Över 3.5 mål1 av 333 %

När mål faller

GjordaInsläpptaLigan20–1540 %17 %116–3020 %12 %231–4540 %16 %246–6040 %20 %1161–7520 %20 %18 %176–9020 %17 %

Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.

3 mål i första halvlek, 2 i andra (40 % efter paus). Insläppta: 2 och 3 (60 % efter paus).

Bygger på 5 gjorda och 5 insläppta mål med minutangivelse.

Mot ligan

Poäng per match
1.33
Ligasnitt
1.39
Skillnad
-0.06 (-4.0 %)
I ligan
9 av 18
Gjorda mål per match
1.67
Ligasnitt
1.41
Skillnad
+0.26 (+18.4 %)
I ligan
4 av 18
Insläppta mål per match
1.67
Ligasnitt
1.41
Skillnad
+0.26 (+18.4 %)
I ligan
14 av 18

Stabilitet

Hållna nollor
33.3 %
Ligasnitt
22.2 %
Skillnad
+11.1 % (+50.0 %)
I ligan
1 av 18
Matcher utan mål
33.3 %
Ligasnitt
22.2 %
Skillnad
+11.1 % (+50.0 %)
I ligan
9 av 18

Disciplin

Kort och straffar

Gula kort

20.67 per match

Utvisningar

00.00 per match

0 direkt rött · 0 efter två gula

Straffar

1av 250 %

1 missad.

Hemmaplan, sviter och spelstil

Hemma mot borta

Poäng per hemmamatch
0.50
Ligasnitt
1.53
Skillnad
-1.03 (-67.3 %)
I ligan
12 av 18
Poäng per bortamatch
3.00
Ligasnitt
1.25
Skillnad
+1.75 (+140.0 %)
I ligan
1 av 18
Hemmafördel
-2.50
Ligasnitt
0.28
Skillnad
-2.78 (-1000.0 %)
Störst i ligan
16 av 18

Sviter

Längsta vinstsvit
1 matcher
Slutade i omgång 2
Längsta obesegrade svit
2 matcher
Slutade i omgång 2
Längsta förlustsvit
1 matcher
Slutade i omgång 3

Ytterligheter

Största segrarna
20Rizesporborta · 2026-08-22
Värsta förlusterna
02Fenerbahçehemma · 2026-08-30

Formationer

  • 4-3-32 matcher 67 %
  • 4-2-3-11 match 33 %

Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.

Truppen

Målvakter1

Spelare
1O. Kocuk31 år
327000007.43

Försvarare6

Spelare
2J. Mendes23 år
327011007.10
17L. Tómasson25 år
327000106.53
322500106.67
218000006.75
34G. Guarino22 år
19000006.90
22Y. Çift22 år
14500006.90

Mittfältare8

Spelare
5C. Yüksel28 år
326610007.57
20Y. Kayan27 år
320900006.37
4E. Watt26 år
218000006.75
42Y. Sekongo22 år
38700006.55
29A. Makoumbou28 år
17000006.20
8S. Onur24 år
34500006.70
77Afonso Sousa26 år
12400006.30
21600006.50

Anfallare4

Spelare
11E. Kılınç31 år
327010007.03
324902006.53
14F. Kaya26 år
312511007.07
9Marius28 år
19010007.30

6 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.