Sakaryaspor
1. Lig 2024/25 · Yeni Sakarya Atatürk Stadyumu · Grundad 1965
- Poäng
- 51
- Matcher
- 38
- V–O–F
- 13–12–13
- Mål
- 48–54
- Målskillnad
- -6
- Poäng/match
- 1.34
- Vinstprocent
- 34 %
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
11matcher
- 5
- Vann
- 5
- Oavgjort
- 1
- Förlust
Tappade 13 poäng av 33
Lika i paus
16matcher
- 8
- Vann
- 6
- Oavgjort
- 2
- Förlust
Låg under i paus
11matcher
- 0
- Vann
- 1
- Oavgjort
- 10
- Förlust
Räddade 1 poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
2.68mål per match, båda lagens · 38 matcher
- 2.58
- Hemma
- 2.79
- Borta
- Över 1.5 mål29 av 3876 %
- Över 2.5 mål22 av 3858 %
- Över 3.5 mål14 av 3837 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
22 mål i första halvlek, 21 i andra (43 % efter paus). Insläppta: 24 och 25 (47 % efter paus).
Bygger på 49 gjorda och 53 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 48 gjorda och 54 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.38
- Skillnad
- -0.04 (-2.6 %)
- I ligan
- 13 av 20
- Ligasnitt
- 1.33
- Skillnad
- -0.07 (-5.0 %)
- I ligan
- 14 av 20
- Ligasnitt
- 1.34
- Skillnad
- +0.09 (+6.4 %)
- I ligan
- 17 av 20
Stabilitet
- Ligasnitt
- 31.4 %
- Skillnad
- -2.4 % (-7.7 %)
- I ligan
- 11 av 20
- Ligasnitt
- 31.6 %
- Skillnad
- -5.2 % (-16.6 %)
- I ligan
- 9 av 20
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
minst 5 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
5av 771 %
2 missade.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.61
- Skillnad
- +0.23 (+14.4 %)
- I ligan
- 6 av 20
- Ligasnitt
- 1.14
- Skillnad
- -0.30 (-26.4 %)
- I ligan
- 16 av 20
- Ligasnitt
- 0.46
- Skillnad
- +0.54 (+115.2 %)
- Störst i ligan
- 2 av 20
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 4-2-3-127 matcher 71 %
- 4-3-33 matcher 8 %
- 3-5-22 matcher 5 %
- 4-4-1-12 matcher 5 %
- 4-4-22 matcher 5 %
- 4-1-4-11 match 3 %
- 4-5-11 match 3 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter2
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
J. Szumski32 år | 15 | 1260 | 0 | 0 | 0 | — | 7.23 |
İ. Çipe29 år | 7 | 630 | 0 | 0 | 2 | 0 | 6.72 |
Försvarare12
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
B. Uzun33 år | 35 | 3029 | 0 | 0 | 5 | 0 | 6.88 |
K. Demirtaş30 år | 14 | 1034 | 1 | 0 | 4 | — | 6.81 |
S. Yavuz27 år | 15 | 966 | 0 | 1 | 2 | 1 | 6.84 |
O. Çapar27 år | 13 | 870 | 0 | 0 | 4 | 0 | 6.89 |
E. Dikmen27 år | 9 | 642 | 1 | 0 | 1 | — | 7.13 |
N. Nkoulou34 år | 14 | 600 | 0 | 0 | 0 | — | 6.89 |
| 8 | 441 | 0 | 0 | 2 | — | 6.80 | |
B. Çakır23 år | 7 | 155 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.53 |
Ali Uğurhan Uğurlu19 år | 5 | 133 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.30 |
| 8 | 98 | 1 | 0 | 1 | — | 6.90 | |
E. Aksoy20 år | 17 | 95 | 0 | 0 | 2 | — | 6.42 |
A. Uludağ33 år | 2 | 78 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7.27 |
Mittfältare8
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
N. Simon24 år | 30 | 2108 | 1 | 0 | 9 | 0 | 6.93 |
B. Altıparmak33 år | 17 | 1416 | 0 | 0 | 2 | 0 | 6.60 |
C. Akpınar25 år | 13 | 971 | 2 | 0 | 4 | 0 | 6.58 |
E. Totre27 år | 12 | 700 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.66 |
E. Demir20 år | 17 | 648 | 9 | 0 | 3 | — | 6.88 |
M. Gradel36 år | 2 | 172 | 1 | 1 | 0 | 0 | 6.90 |
| 3 | 157 | 10 | 1 | 0 | — | 6.93 | |
G. Kakuta33 år | 4 | 133 | 1 | 2 | 0 | — | 7.28 |
Anfallare16
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
M. Ertürk30 år | 28 | 1364 | 0 | 0 | 3 | 1 | 6.70 |
R. Aabid32 år | 16 | 1323 | 0 | 2 | 2 | — | 6.84 |
B. Çoban29 år | 15 | 1240 | 3 | 0 | 4 | 0 | 6.55 |
| 15 | 1018 | 0 | 0 | 2 | — | 6.87 | |
Fernando Andrade31 år | 10 | 855 | 5 | 0 | 2 | — | 6.73 |
M. Pektemek35 år | 13 | 736 | 2 | 1 | 2 | 1 | 6.42 |
O. Ožegović30 år | 6 | 475 | 6 | 0 | 3 | — | 7.33 |
Ö. Şişmanoğlu35 år | 12 | 354 | 1 | 0 | 0 | 0 | 6.47 |
V. Egri26 år | 13 | 330 | 0 | 1 | 0 | 0 | 6.64 |
E. Altıntaş29 år | 13 | 310 | 1 | 1 | 0 | 1 | 6.70 |
| 3 | 257 | 0 | 2 | 2 | — | 7.97 | |
D. Saint-Louis29 år | 7 | 150 | 2 | 0 | 0 | — | 6.80 |
A. Kabov25 år | 7 | 127 | 0 | 0 | 0 | — | 6.72 |
A. Zagré20 år | 5 | 100 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.20 |
A. Demir24 år | 4 | 26 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.70 |
Yusuf Sefa Karakuzu18 år | 1 | 5 | 0 | — | 0 | 0 | — |
avviker betyder att källan ger spelaren nästan samma siffror hos ytterligare en klubb den här säsongen. Båda kan inte stämma. Vilken som gör det går inte att avgöra ur statistiken, så vi säger det i stället för att välja åt dig — och ingen rad tas bort. 5 av 76 rader är märkta.
38 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.