Adana Demirspor
Süper Lig 2024/25 · Yeni Adana Stadyumu · Grundad 1941
- Poäng
- 2
- Matcher
- 36
- V–O–F
- 3–5–28
- Mål
- 34–92
- Målskillnad
- -58
- Poäng/match
- 0.39
- Vinstprocent
- 8 %
- T. İncebaldır
- E. Uzğur
- C. Hoşfikirer
- M. Valkanistill 1 sep
- S. Damla1 sep–1 dec
- M. Dalcı1 nov–1 jan
- M. Avcıfrån 1 jan
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
6matcher
- 1
- Vann
- 1
- Oavgjort
- 4
- Förlust
Tappade 14 poäng av 18
Lika i paus
7matcher
- 0
- Vann
- 3
- Oavgjort
- 4
- Förlust
Låg under i paus
23matcher
- 2
- Vann
- 1
- Oavgjort
- 20
- Förlust
Räddade 7 poäng
Anfall och försvar
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
16 mål i första halvlek, 17 i andra (46 % efter paus). Insläppta: 40 och 43 (49 % efter paus).
Bygger på 37 gjorda och 87 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 34 gjorda och 90 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.38
- Skillnad
- -0.99 (-71.9 %)
- I ligan
- 19 av 19
- Ligasnitt
- 1.46
- Skillnad
- -0.52 (-35.5 %)
- I ligan
- 18 av 19
- Ligasnitt
- 1.46
- Skillnad
- +1.04 (+70.7 %)
- I ligan
- 19 av 19
Stabilitet
- Ligasnitt
- 25.4 %
- Skillnad
- -19.9 % (-78.2 %)
- I ligan
- 19 av 19
- Ligasnitt
- 25.4 %
- Skillnad
- +16.2 % (+63.8 %)
- I ligan
- 16 av 19
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
minst 2 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
5av 771 %
2 missade.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.69
- Skillnad
- -1.36 (-80.3 %)
- I ligan
- 19 av 19
- Ligasnitt
- 1.08
- Skillnad
- -0.63 (-58.7 %)
- I ligan
- 18 av 19
- Ligasnitt
- 0.61
- Skillnad
- -0.73 (-118.1 %)
- Störst i ligan
- 18 av 19
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 4-2-3-120 matcher 56 %
- 5-3-28 matcher 22 %
- 5-4-14 matcher 11 %
- 4-1-4-12 matcher 6 %
- 3-4-31 match 3 %
- 4-4-21 match 3 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter3
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Deniz Eren Donmezer15 år | 17 | 1454 | — | 0 | 1 | — | 6.92 |
V. Karakuş26 år | 31 | 1277 | — | 0 | 3 | — | 6.81 |
Murat Uğur Eser19 år | 24 | 419 | — | 0 | 2 | — | 6.70 |
Försvarare10
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
T. Kalender22 år | 29 | 1947 | 1 | 1 | 2 | — | 6.94 |
| 20 | 1800 | 2 | 0 | 6 | — | 6.85 | |
J. Manev23 år | 19 | 1185 | 1 | 1 | 3 | — | 6.40 |
A. Gravillon26 år | 8 | 720 | 2 | 0 | 0 | — | 6.79 |
M. Mohammadi30 år | 2 | 180 | — | 0 | 1 | — | 6.70 |
| 3 | 172 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.97 | |
Ali Arda Yildiz17 år | 8 | 106 | — | 0 | 0 | — | 6.70 |
Ali Fidan18 år | 2 | 17 | — | 0 | 0 | — | 6.20 |
Yücel Gürol19 år | 8 | 12 | — | 0 | 0 | — | 6.90 |
Kadir Karayiğit18 år | 13 | 8 | — | 0 | 0 | — | 6.70 |
Mittfältare13
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 32 | 2808 | 1 | 1 | 6 | — | 6.77 | |
T. Aydoğan28 år | 31 | 2269 | 1 | 0 | 9 | 0 | 6.75 |
| 24 | 1717 | — | 0 | 7 | — | 6.72 | |
B. Balat27 år | 28 | 1579 | 1 | 0 | 1 | — | 6.63 |
B. Ersoy21 år | 29 | 974 | — | 0 | 3 | — | 6.29 |
A. Aktaş25 år | 16 | 396 | 0 | 0 | 4 | 0 | 6.39 |
É. Michut21 år | 2 | 169 | — | 0 | 0 | — | 6.60 |
José Rodríguez29 år | 2 | 144 | — | 0 | 0 | — | 6.55 |
M. Nourani22 år | 3 | 63 | — | 0 | 1 | — | 6.63 |
F. Shehu22 år | 5 | 60 | — | 0 | 1 | — | 6.38 |
Demir Yavuz17 år | 2 | 29 | — | 0 | 0 | — | 6.20 |
Beytullah Gezer14 år | 1 | 8 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.20 |
Ahmet Yilmaz18 år | 11 | 2 | — | 0 | 0 | — | — |
Anfallare13
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 26 | 2250 | 1 | 3 | 4 | — | 6.69 | |
| 29 | 2196 | 8 | 2 | 1 | — | 6.77 | |
| 28 | 1723 | 1 | 5 | 3 | — | 6.69 | |
N. Alioui25 år | 27 | 1525 | 5 | 3 | 0 | — | 6.80 |
A. Aymbetov29 år | 28 | 1266 | 5 | 0 | 5 | — | 6.57 |
| 13 | 936 | — | 1 | 1 | — | 6.82 | |
Ozan Demirbag16 år | 29 | 879 | 1 | 0 | 1 | 0 | 6.47 |
S. Kavrazlı22 år | 16 | 693 | 4 | 0 | 1 | 0 | 6.72 |
Osman Kaynak18 år | 17 | 581 | 0 | 1 | 1 | 1 | 6.47 |
B. Fougeu20 år | 14 | 484 | 0 | 1 | 0 | 0 | 6.57 |
Gokdeniz Tunc18 år | 7 | 61 | — | 0 | 1 | — | 6.20 |
Sefa Gülay18 år | 2 | 20 | — | 0 | 0 | — | 6.70 |
Samet Duyur14 år | 1 | 8 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.30 |
avviker betyder att källan ger spelaren nästan samma siffror hos ytterligare en klubb den här säsongen. Båda kan inte stämma. Vilken som gör det går inte att avgöra ur statistiken, så vi säger det i stället för att välja åt dig — och ingen rad tas bort. 7 av 53 rader är märkta.
14 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.