Jagiellonia
Ekstraklasa 2025/26 · Stadion Miejski · Grundad 1927
- Poäng
- 56
- Matcher
- 34
- V–O–F
- 15–11–8
- Mål
- 56–41
- Målskillnad
- +15
- Poäng/match
- 1.65
- Vinstprocent
- 44 %
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
11matcher
- 9
- Vann
- 2
- Oavgjort
- 0
- Förlust
Tappade 4 poäng av 33
Lika i paus
17matcher
- 5
- Vann
- 9
- Oavgjort
- 3
- Förlust
Låg under i paus
6matcher
- 1
- Vann
- 0
- Oavgjort
- 5
- Förlust
Räddade 3 poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
2.85mål per match, båda lagens · 34 matcher
- 3.41
- Hemma
- 2.29
- Borta
- Över 1.5 mål28 av 3482 %
- Över 2.5 mål22 av 3465 %
- Över 3.5 mål11 av 3432 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
29 mål i första halvlek, 32 i andra (52 % efter paus). Insläppta: 19 och 17 (47 % efter paus).
Bygger på 61 gjorda och 36 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 56 gjorda och 41 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.36
- Skillnad
- +0.29 (+21.0 %)
- I ligan
- 2 av 18
- Ligasnitt
- 1.37
- Skillnad
- +0.28 (+20.4 %)
- I ligan
- 3 av 18
- Ligasnitt
- 1.37
- Skillnad
- -0.16 (-11.8 %)
- I ligan
- 7 av 18
Stabilitet
- Ligasnitt
- 25.0 %
- Skillnad
- +4.4 % (+17.6 %)
- I ligan
- 4 av 18
- Ligasnitt
- 25.0 %
- Skillnad
- -7.4 % (-29.4 %)
- I ligan
- 3 av 18
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
minst 0 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
6av 6100 %
Ingen missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.63
- Skillnad
- +0.13 (+8.2 %)
- I ligan
- 5 av 18
- Ligasnitt
- 1.09
- Skillnad
- +0.44 (+40.1 %)
- I ligan
- 3 av 18
- Ligasnitt
- 0.54
- Skillnad
- -0.30 (-56.4 %)
- Störst i ligan
- 14 av 18
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 4-2-3-119 matcher 56 %
- 4-3-36 matcher 18 %
- 4-1-3-24 matcher 12 %
- 4-3-2-12 matcher 6 %
- 4-4-22 matcher 6 %
- 4-4-1-11 match 3 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter2
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 29 | 2704 | 0 | 0 | 1 | 0 | 7.06 | |
| 4 | 360 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7.60 |
Försvarare8
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 32 | 2441 | 1 | 2 | 3 | 0 | 6.85 | |
Bernardo Vital24 år | 20 | 1707 | 3 | 1 | 4 | — | 7.18 |
B. Wdowik24 år | 22 | 1567 | — | 3 | 3 | — | 6.83 |
| 17 | 1390 | 0 | 0 | 4 | 0 | 6.91 | |
| 14 | 1048 | 1 | 0 | 5 | 0 | 6.91 | |
| 13 | 1030 | 0 | 1 | 3 | 0 | 6.92 | |
| 13 | 828 | — | 1 | 1 | — | 6.85 | |
| 7 | 327 | 0 | 0 | 3 | 0 | 6.80 |
Mittfältare16
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 31 | 2477 | 3 | 0 | 8 | 0 | 7.09 | |
| 32 | 2430 | 2 | 4 | 4 | 0 | 6.79 | |
| 23 | 1428 | 1 | 3 | 4 | 0 | 6.69 | |
| 14 | 1011 | 2 | 0 | 1 | 0 | 6.97 | |
| 19 | 828 | 1 | 0 | 3 | 0 | 6.77 | |
| 20 | 821 | 1 | 2 | 3 | 0 | 6.80 | |
| 13 | 675 | 0 | 0 | 4 | 0 | 6.68 | |
| 16 | 650 | 0 | 1 | 1 | 0 | 6.76 | |
| 13 | 613 | 3 | 2 | 0 | 0 | 6.83 | |
| 7 | 447 | 0 | 1 | 0 | 0 | 6.70 | |
| 5 | 187 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6.80 | |
| 6 | 129 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.78 | |
| 7 | 99 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6.52 | |
| 5 | 59 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6.50 | |
| 3 | 46 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.65 | |
| 1 | 21 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.70 |
Anfallare6
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 32 | 2796 | 13 | 6 | 5 | 0 | 7.05 | |
| 32 | 2360 | 15 | 5 | 7 | 0 | 6.92 | |
O. Pietuszewski17 år | 9 | 506 | 2 | 1 | 0 | — | 6.98 |
| 14 | 436 | 3 | 0 | 0 | 0 | 6.62 | |
| 15 | 408 | 3 | 0 | 0 | 0 | 6.67 | |
| 6 | 122 | 1 | 0 | 1 | 0 | 6.68 |
9 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.