Brann
Eliteserien 2021 · Brann Stadion · Grundad 1908
- Poäng
- 26
- Matcher
- 30
- V–O–F
- 5–11–14
- Mål
- 38–55
- Målskillnad
- -17
- Poäng/match
- 0.87
- Vinstprocent
- 17 %
- K. Ingebrigtsentill 1 jul
- E. Hornelandfrån 1 aug
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
6matcher
- 2
- Vann
- 2
- Oavgjort
- 2
- Förlust
Tappade 10 poäng av 18
Lika i paus
13matcher
- 2
- Vann
- 5
- Oavgjort
- 6
- Förlust
Låg under i paus
11matcher
- 1
- Vann
- 4
- Oavgjort
- 6
- Förlust
Räddade 7 poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
3.10mål per match, båda lagens · 30 matcher
- 2.93
- Hemma
- 3.27
- Borta
- Över 1.5 mål26 av 3087 %
- Över 2.5 mål18 av 3060 %
- Över 3.5 mål14 av 3047 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
13 mål i första halvlek, 22 i andra (45 % efter paus). Insläppta: 24 och 29 (43 % efter paus).
Bygger på 49 gjorda och 67 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 42 gjorda och 59 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.36
- Skillnad
- -0.49 (-36.2 %)
- I ligan
- 14 av 16
- Ligasnitt
- 1.53
- Skillnad
- -0.18 (-11.5 %)
- I ligan
- 11 av 16
- Ligasnitt
- 1.53
- Skillnad
- +0.37 (+24.4 %)
- I ligan
- 14 av 16
Stabilitet
- Ligasnitt
- 22.7 %
- Skillnad
- -16.2 % (-71.6 %)
- I ligan
- 16 av 16
- Ligasnitt
- 22.7 %
- Skillnad
- +3.2 % (+13.9 %)
- I ligan
- 8 av 16
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
0 direkt rött · 1 efter två gula
Straffar
8av 1080 %
2 missade.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.63
- Skillnad
- -0.51 (-31.1 %)
- I ligan
- 13 av 16
- Ligasnitt
- 1.10
- Skillnad
- -0.50 (-45.2 %)
- I ligan
- 14 av 16
- Ligasnitt
- 0.54
- Skillnad
- -0.01 (-2.2 %)
- Störst i ligan
- 8 av 16
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 4-3-326 matcher 84 %
- 4-2-3-15 matcher 16 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter3
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
L. Grill22 år | 13 | 1170 | 0 | — | 0 | 0 | 6.44 |
H. Opdal38 år | 12 | 1080 | 0 | — | 0 | 0 | 6.32 |
E. Holmen Johansen28 år | 5 | 450 | 0 | — | 0 | 0 | 6.62 |
Försvarare11
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
R. Kristiansen33 år | 26 | 2166 | 1 | 1 | 2 | 0 | 6.84 |
O. Kolskogen20 år | 24 | 1766 | 0 | — | 1 | 0 | 6.68 |
F. Knudsen24 år | 11 | 898 | 1 | 1 | 6 | 1 | 6.94 |
V. Forren33 år | 11 | 822 | 0 | — | 2 | 0 | 6.73 |
D. Møller Wolfe18 år | 20 | 788 | 1 | 1 | 0 | 0 | 6.62 |
J. Sery Larsen20 år | 7 | 601 | 1 | — | 0 | 0 | 6.74 |
Runar Ullaland Hove25 år | 6 | 474 | 0 | — | 0 | 0 | 6.29 |
T. Grøgaard27 år | 8 | 269 | 0 | — | 0 | 0 | 6.60 |
J. Tveita28 år | 7 | 236 | 1 | — | 0 | 0 | 6.55 |
Y. Sané31 år | 4 | 146 | 0 | — | 1 | 0 | 6.97 |
L. Gerson31 år | 1 | 11 | 0 | — | 0 | 0 | 6.70 |
Mittfältare12
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
P. Strand26 år | 27 | 2308 | 1 | 3 | 2 | 0 | 7.08 |
M. Rasmussen23 år | 27 | 1938 | 2 | 5 | 3 | 0 | 7.09 |
F. Myhre22 år | 15 | 1350 | 0 | — | 1 | 0 | 6.97 |
S. Heltne Nilsen29 år | 15 | 1350 | 0 | 1 | 5 | 0 | 7.34 |
K. Skaanes26 år | 20 | 1229 | 1 | 2 | 2 | 0 | 6.68 |
O. Didrik Blomberg20 år | 15 | 986 | 0 | — | 1 | 0 | 6.60 |
D. Pedersen28 år | 14 | 941 | 1 | — | 0 | 0 | 6.70 |
K. Barmen27 år | 12 | 888 | 0 | — | 1 | 0 | 6.70 |
M. Simba20 år | 20 | 821 | 1 | 2 | 1 | 0 | 6.74 |
F. Delaveris20 år | 12 | 430 | 0 | — | 0 | 0 | 6.58 |
N. Jensen Wassberg16 år | 9 | 384 | 1 | — | 0 | 0 | 6.34 |
V. Sakor24 år | 3 | 102 | 0 | — | 0 | 0 | 6.83 |
Anfallare4
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
R. Taylor26 år | 27 | 2253 | 6 | 7 | 0 | 0 | 7.30 |
A. Heggebø19 år | 22 | 1665 | 8 | 2 | 1 | 0 | 7.10 |
D. Bamba26 år | 14 | 1118 | 6 | 1 | 2 | 0 | 6.91 |
B. Finne26 år | 15 | 1058 | 4 | 2 | 0 | 0 | 7.12 |
8 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.