Avispa Fukuoka
J1 League 2023 · Best Denki Stadium · Grundad 1982
- Poäng
- 51
- Matcher
- 34
- V–O–F
- 15–6–13
- Mål
- 37–43
- Målskillnad
- -6
- Poäng/match
- 1.50
- Vinstprocent
- 44 %
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
6matcher
- 4
- Vann
- 0
- Oavgjort
- 2
- Förlust
Tappade 6 poäng av 18
Lika i paus
16matcher
- 8
- Vann
- 5
- Oavgjort
- 3
- Förlust
Låg under i paus
12matcher
- 3
- Vann
- 1
- Oavgjort
- 8
- Förlust
Räddade 10 poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
2.35mål per match, båda lagens · 34 matcher
- 1.94
- Hemma
- 2.76
- Borta
- Över 1.5 mål21 av 3462 %
- Över 2.5 mål17 av 3450 %
- Över 3.5 mål8 av 3424 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
13 mål i första halvlek, 25 i andra (63 % efter paus). Insläppta: 18 och 16 (40 % efter paus).
Bygger på 40 gjorda och 40 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 37 gjorda och 43 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.37
- Skillnad
- +0.13 (+9.3 %)
- I ligan
- 7 av 18
- Ligasnitt
- 1.27
- Skillnad
- -0.18 (-14.3 %)
- I ligan
- 15 av 18
- Ligasnitt
- 1.27
- Skillnad
- -0.00 (-0.4 %)
- I ligan
- 9 av 18
Stabilitet
- Ligasnitt
- 27.3 %
- Skillnad
- +5.1 % (+18.6 %)
- I ligan
- 5 av 18
- Ligasnitt
- 27.3 %
- Skillnad
- +5.1 % (+18.6 %)
- I ligan
- 11 av 18
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
minst 0 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
5av 5100 %
Ingen missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.52
- Skillnad
- +0.07 (+4.5 %)
- I ligan
- 9 av 18
- Ligasnitt
- 1.23
- Skillnad
- +0.19 (+15.2 %)
- I ligan
- 4 av 18
- Ligasnitt
- 0.29
- Skillnad
- -0.12 (-40.0 %)
- Störst i ligan
- 12 av 18
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 3-4-2-118 matcher 53 %
- 4-4-216 matcher 47 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter2
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
M. Murakami30 år | 33 | 1710 | — | — | 0 | — | 6.88 |
T. Nagaishi27 år | 14 | 1260 | 0 | — | 1 | 0 | 6.77 |
Försvarare11
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
T. Nara29 år | 31 | 2790 | 0 | — | 7 | 0 | 6.93 |
Douglas Grolli33 år | 28 | 2328 | 2 | — | 8 | — | 6.88 |
Y. Maejima25 år | 31 | 2065 | — | 2 | 5 | — | 6.80 |
I. Oda24 år | 30 | 1899 | 2 | — | 7 | — | 6.64 |
M. Yuzawa29 år | 25 | 1699 | — | — | 2 | — | 6.60 |
| 15 | 1264 | 0 | — | 4 | 0 | 6.83 | |
M. Tashiro29 år | 11 | 504 | — | — | 0 | — | 6.69 |
K. Mikuni22 år | 18 | 491 | 0 | — | 2 | 0 | 6.47 |
S. Inoue23 år | 11 | 258 | — | 1 | 0 | — | 6.78 |
M. Kamekawa29 år | 3 | 133 | 0 | — | 0 | 0 | 6.47 |
K. Moriyama20 år | 1 | 2 | 0 | — | 0 | 0 | 6.70 |
Mittfältare9
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
H. Mae27 år | 33 | 2886 | 1 | 3 | 3 | — | 6.86 |
K. Konno25 år | 29 | 2076 | 5 | 4 | 1 | — | 7.07 |
Y. Ideguchi26 år | 20 | 1535 | — | — | 3 | — | 6.91 |
S. Nakamura28 år | 13 | 829 | 0 | 2 | 0 | 0 | 6.79 |
S. Nago26 år | 14 | 579 | 1 | 1 | 1 | — | 6.60 |
M. Shigemi21 år | 6 | 381 | — | — | 1 | — | 6.86 |
S. Tanabe32 år | 4 | 157 | 0 | — | 1 | 0 | 6.35 |
T. Tanaka30 år | 8 | 144 | 0 | — | 1 | 0 | 6.44 |
Y. Hiratsuka26 år | 5 | 116 | 0 | — | 0 | 0 | 6.60 |
Anfallare9
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Y. Yamagishi29 år | 34 | 2898 | 10 | 4 | 2 | 0 | 7.11 |
Y. Iwasaki24 år | 29 | 2118 | — | 2 | 2 | — | 6.54 |
Lukian31 år | 26 | 1909 | 5 | 1 | 3 | — | 6.80 |
T. Kanamori28 år | 28 | 1753 | 3 | 3 | 1 | 0 | 6.64 |
| 27 | 1108 | 2 | — | 4 | — | 6.76 | |
R. Sato23 år | 24 | 1032 | 4 | 2 | 0 | 0 | 6.62 |
Wellington Tanque35 år | 27 | 627 | 2 | 1 | 4 | 0 | 6.74 |
R. Tsuruno22 år | 17 | 292 | 2 | 1 | 0 | 0 | 6.51 |
H. Jogo36 år | 18 | 52 | — | — | 0 | — | 6.33 |
avviker betyder att källan ger spelaren nästan samma siffror hos ytterligare en klubb den här säsongen. Båda kan inte stämma. Vilken som gör det går inte att avgöra ur statistiken, så vi säger det i stället för att välja åt dig — och ingen rad tas bort. 2 av 42 rader är märkta.
11 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.